Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Diskuse ke článkům
Archiv článků

zadejte vlastní článek

zpět na aktuální články

21.9.2020
Ing. Ivan Hollý, PhD., Ing. Iyad Abrahoim, PhD., Slovenská technická univerzita v Bratislave, Stavebná fakulta, Katedra betónových konštrukcií a mostov

Doterajšia prax ukázala, že najzávažnejším účinkom mimoriadneho zaťaženia panelových budov v našich podmienkach je výbuch plynu. Okrem výbuchu plynu býva významné aj pôsobenie zvýšenej teploty počas požiaru. Počas požiaru môže dochádzať k zmenám mechanických vlastností stavebných materiálov. Tieto sa po skončení zaťaženia teplotou nemusia vrátiť na svoju pôvodnú hodnotu. Článok v krátkosti popisuje návrh sanácie nosných prvkov panelového domu po požiari na 11. poschodí panelovej sústavy T-06.

1.9.2020
Ing. Pavel Hrzina, Ph.D., FEL ČVUT v Praze, Katedra Elektrotechnologie

Jedním z důležitých parametrů, které jsou sledovány při výběru baterie, je tzv. cyklická životnost. Jak je tento parametr určen a co vyjadřuje?

9.4.2020
Mgr. Dana Stejskalová, Doucha Šikola advokáti s.r.o.

Nákup tzv. „čisté“ elektřiny přímo od výrobce prostřednictvím Power Purchase Agreements (PPA), tedy smluv o nákupu elektřiny, představuje systémovou změnu ve způsobu financování výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů energie (OZE) a přechod od státem financované podpory k podpoře soukromé.

25.8.2020
Ing. Jan Schindler, redakce

Zelená elektřina získává stále více příznivců z řad domácností i firem. Na tento zájem reagují dodavatelé a výrazně rozšiřují nabídku tarifů. V Kalkulátoru cen energií TZB-info mají zájemci možnost si vybírat již ze 17 produktů.

22.8.2020
Svaz moderní energetiky, Solární asociace, Aliance pro energetickou soběstačnost

Polsko dosáhlo na konci července 2 261,3 MW instalovaného výkonu ve fotovoltaice. Překonalo tak instalovaný výkon solárních elektráren v Česku, který posledních sedm let stagnuje okolo 2 130 MW.

11.10.2010
Ing. Marek Bláha, TEPELNÁ ČERPADLA IVT s.r.o.

Dlouhodobý a detailní test tepelných čerpadel prokázal, že kvalitní zařízení, která odebírají teplo ze země, dokážou v nových domech v průměru ušetřit 74 % energie na vytápění a ohřev vody. Naměřený průměrný roční topný faktor (SPF) se pohyboval v závislosti na zvoleném systému tepelného čerpadla a typu topného systému od 2,6 do 3,8.

13.9.2019
Mgr. Jiří Zilvar, redakce

Spotřebitelská organizace dTest zveřejnila výsledky kampaně „Chci sluneční energii“, která spočívá v hromadném nákupu a instalaci fotovoltaických panelů včetně příslušenství a souvisejících služeb. dTest poptal několik desítek společností a na základě souboru kritérií vybral jako nejvýhodnějšího dodavatele společnost ČEZ Prodej.

1.8.2020
Jan Palaščák, Amper holding

Vláda schválila "Lex Dukovany", tj. "bezemisní zákon", který garantuje investorovi do nových jaderných bloků, že víceméně jakékoliv náklady projektu budou uhrazeny koncovými spotřebiteli v nové platbě za jistič, resp. rezervovaný příkon.

8.8.2016
Ing. Slavomír Entler, doc. RNDr. Jan Mlynář, Ph.D., Ústav fyziky plazmatu AV ČR, doc. Ing. Václav Dostál, Ph.D., Ústav energetiky Fakulty strojní ČVUT

Fúzní elektrárny představují zcela novou technologii, významně odlišnou od stávajících energetických zdrojů včetně jaderných elektráren. Vlastní fúzní reaktor je popsán řadou specifických geometrických a fyzikálních charakteristik, důležitých pro energetické využití reaktoru.

26.5.2020
Ing. Michal Čejka, Šance pro budovy

Mezi odbornou veřejností probíhá již léta diskuse ohledně smysluplnosti a nastavení hodnocení budovy na úrovni primární energie z neobnovitelných zdrojů, která je často chybně interpretována jako environmentální hodnocení PENB. Tento způsob hodnocení je však založen na širším úhlu pohledu – vyjádření budovy v kontextu efektivity využití primárních zdrojů energie ČR. V rámci změn evropské legislativy se tento ukazatel stává oprávněně základní srovnávací rovinou hodnocení energetické náročnosti budov, a proto je mu věnována i významná část novely vyhlášky č.78/2013 Sb.

18.7.2020
Vlastimil Růžička, redakce

Z normy ČSN 73 0601 Ochrana staveb proti radonu z podloží a ČSN 73 0602 Ochrana staveb proti radonu a záření gama ze stavebních materiálů vyplývají kromě jiného i postupy pro ozdravná opatření, která se ověřují měřením objemové aktivity radonu v daném prvku či přímo v budovách. Provádí je Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB), jehož zástupci nám odpověděli na otázky ohledně radonu ve vodě.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama