Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Archiv článků autora: Ing. Dagmar Kopačková, Ph.D.


12.7.2012
Ing. Dagmar Kopačková, Ph.D., redakce

K EPBD II: Přesná definice budovy s téměř nulovou spotřebou energie je v pravomoci členských států. HK ČR se velmi snaží na udržení nákladů za ceny energetických průkazů budov. K CZT: Problematika CZT je velmi složitá a reaguje na mnoho různých zájmů. Byznys klesá, ale je nutná rekonstrukce.

Novinky ve zdravotní technice 2012
9.7.2012
Ing. Dagmar Kopačková, Ph.D., redakce

Zajímavosti z přednášek o podtlakovém odvodnění střech, přečerpávání odpadních vod, rekapitulaci nové normy na vsakování srážkové vody, novinky v sortimentu potrubních systémů a nové požadavky na materiály a potrubí vnitřních vodovodů s ohledem na hygienu a ochranu proti legionele.

19.5.2012
Ing. Dagmar Kopačková, Ph.D., redakce

Nové školicí a prezentační centrum Geberit je určeno pro montážníky, projektanty, architekty, investory i obchodníky. Sídlí v novém kancelářském centru Balabenka, v Sokolovské ulici č. 2408/222 v Praze 9.

16.5.2012
Ing. Dagmar Kopačková, Ph.D.

Návrh 20 senátorů ke zrušení dodatečného zdanění fotovoltaiky se zamítá. Ústavní soud v podstatě konstatoval, že právo 10 mil. občanů je nadřazeno nad práva investorů a občané mají právo na přiměřenou cenu elektrické energie.

zákon o veřejných zakázkách
14.5.2012
Ing. Dagmar Kopačková, Ph.D., redakce

Novela zákona o veřejných zakázkách (ZVZ) je účinná od 1. 4. 2012. V současné době nejsou prováděcí vyhlášky, ale i tak lze zadávat. Zadávat veřejnou zakázku je nutno také pokud je veřejná zakázka hrazena z více než 50 % z veřejných zdrojů, rovněž pokud peněžní prostředky z veřejných zdrojů jsou vyšší než 200 mil. Kč.

11.5.2012
Ing. Dagmar Kopačková, Ph.D., redakce

Vazníky se styčníkovou deskou nejsou určeny jen pro střešní konstrukce a lze je použít i v prostorách s vysokými požadavky na ochranu proti požáru. Obytný vazník významně zhodnocuje podkroví, protože zachovává volnost prostoru. POSI systém jsou nosníky s kovovou diagonálou např. pro vedení instalací.

10.5.2012
Ing. Dagmar Kopačková, Ph.D., redakce

Mikrokogenerace Viessmann je skutečnou alternativou pro rekonstrukci topných systémů. Vitotwin 300-W je kompaktní zařízení, plnohodnotný zdroj tepla, ve kterém se skrývá Stirlingův motor a kondenzační kotel Vitodens 200-W. Špičkový výkon jednotky je celkem až 26 kW.

28.4.2012
Ing. Dagmar Kopačková, Ph.D.

V rámci programu Bezbariérové obce byla otevřena 2. výzva příjmu žádostí o dotace na rok 2012 z podprogramu Odstraňování bariér v budovách domů s pečovatelskou službou a budovách obecních a městských úřadů a současně byla otevřena výzva pro příjem žádostí o dotaci na rok 2012 v rámci podprogramu Euroklíč.

21.3.2012
Ing. Dagmar Kopačková, Ph.D.

22. březen - světový den vody je oslavou úcty a pokory k vodě. Mít přístup k čisté vodě není zdaleka takovou samozřejmostí jak by se mohlo zdát. Podpořte ty, kteří toto štěstí nemají. Oslavte vodu na happeningu. Zamyslete se nad tímto darem přírody, který umožňuje naši existenci.

8.3.2012
Ing. Dagmar Kopačková, Ph.D., redakce

Většina poslanců souhlasila s plánem, aby podniky od roku 2016 nemusely platit za vypouštění síry, oxidů dusíku a těkavých látek. Od roku 2022 by pak měly přestat platit i za prachové částice.Rozhodnutí poslanců ovšem vyvolalo ohromnou kritickou odezvu.

24.2.2012
Ing. Dagmar Kopačková, Ph.D., redakce

Podle studie jsou investoři a realizátoři staveb informováni o zpřísňujících se požadavcích na energetickou náročnost budov a jsou rozhodnuti se na změny připravit sami nebo využít profesní komory. Zároveň ale očekávají, že stát zavede podpůrné finanční mechanismy.

21.2.2012
Ing. Dagmar Kopačková, Ph.D., redakce

Od 1.1.2012 platí přenesená daňová povinnost při poskytnutí stavebních nebo montážních prací. Systém výběru DPH je účinnější, ale nejasnosti jsou v klasifikaci stavebních prácí, na které se vztahuje. Stát od změny očekává až 1,5 miliardy Kč na dani navíc.

9.2.2012
STP - Společnost pro techniku prostředí, Ing. Dagmar Kopačková, Ph.D.

Seminář je určen pro všechny, kdo projektují a schvalují projekty zdravotních instalací a pro všechny, kdo potřebují aktuální informace k vnitřním vodovodům a k řešení likvidace odpadních vod.

19.12.2011
Ing. Dagmar Kopačková, Ph.D.

Splachování WC představuje podstatnou část denní spotřeby vody, proto je jedním z hlavních cílů úsporných opatření. Dvojité splachování a stop tlačítka jsou dnes již známým a účinným řešením. Novinkou je spojení recyklace vody z umyvadla a splachování přímo v místě.

14.11.2011
Ing. Dagmar Kopačková, Ph.D.

Nedostatek vody a absence kanalizace si vyžádaly více životů než všechny války 20. století dohromady. Světový den toalet byl vytvořen jako každoroční oslava toalet a hygienických zařízení a jejich zásadního přínosu pro veřejné zdraví, osobní důstojnost a udržitelnost životního prostředí.

29.8.2011
Ing. Dagmar Kopačková, Ph.D.

U celových pozinkovaných trubek pro konkrétní stavbu musí projektant vyspecifikovat přesně všechny požadavky na základě svých odborných zkušeností, požadavků norem a vyhlášek. Zabezpečit životnost vodovodu z ocelových pozinkovaných trubek na dobu 50 let je však prakticky nemožné.

14.6.2011
Ing. Dagmar Kopačková, Ph.D., z Kvalitativní studie českého stavebnictví 2011

Velké stavební společnosti očekávají pokles tržeb o 3,9 %. Malé firmy očekávají pokles tržeb mírnější, a to o 1,6 %. Situace v pozemním a inženýrským stavitelstvím ukazuje na pokračujici velké rozdíly mezi těmito dvěma segmenty. Trigema, která není závislá na veřejných zakázkách, očekává nárůst stavebních zakázek o 5-10 %. 
 
Reklama