Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
CAD a BIM knihovny
Archiv článků od 4.4.2012 do 21.4.2015

zadejte vlastní článek

zpět na aktuální články

21.4.2015
Guardian

Společnost Guardian přichází s novou verzí nástrojů pro projektování v systému BIM (Building Information Modeling). BIM je další generací digitálního nástroje, jež vede k nové metodice práce - ideálně spolupráce všech v reálném čase na jednom modelu budovy.

2.2.2015
Ing. Jana Ciencialová, IKA DATA, spol. s .r.o.

Základní data, která jsou potřeba pro výpočet PENB, jsou data z dokumentace stavby. Neexistuje-li dokumentace, je nutné dokumentaci pořídit. Specialista zhotoví zjednodušenou elektronickou dokumentaci, obsahující veškeré informace nutné pro vypočet PENB.

1.12.2014
Allplan Česko s.r.o.

Využijte výjimečnou nabídku u příležitosti 30. výročí: speciální edice CAD/BIM systému ALLPLAN 30 Year Edition do 15. 12. 2015 za mimořádnou cenu! BIM systém Allplan je komplexní software pro architekty a stavební inženýry. Ve svém 3D modelu, vytvářeném z konstrukčních prvků, nabízí Allplan perfektní základ pro Building Information Modeling (BIM).

7.11.2014
Schiedel, s.r.o.

Zpracování sestavy kmínu je činnost, která zpravidla vyžaduje hluboké znalosti z oboru. Objekty GDL, které obsahují proměnné parametry logicky svázané s objekty, umožňují sestavovat komín v grafickém prostředí.

30.10.2014
CAD-BIM s.r.o.

Tvorba klasické projektové dokumentace a projektování ve 2D s použitím počítače je dnes již běžnou záležitostí. Můžeme však ještě posunout naše nástroje na lepší úroveň a využívat některé další funkce? V následujícím článku se pokusíme popsat nástroj, který poskytuje projektantovi pomocné funkce a není jen náhradou kreslicího prkna.

20.9.2014
Petra Gütterová, redakce

Odborná rada pro BIM upořádala v rámci doprovodného programu veletrhu FOR ARCH 2014 seminář na téma BIM projektování. Seminář seznámil účastníky s teorií i praxí BIM (Building Information Modeling), do češtiny překládáme jako Informační model budovy.

21.7.2014
Ing. Jan Hlavatý

Očekávám, že na poli BIM i na způsobu projektování se v následujících letech budou dít zásadní změny, říká projektant elektro Ing. Jan Hlavatý. Nicméně souvisejících nejasností je zatím řada, např. otázka kompatibility s okolím, či otázka vůbec dostupnosti vhodných nástrojů pro profesi elektro.

21.4.2014
Jan Talášek, ATALIAN CZ

SW podpora je pro facility management a facility služby velmi široká oblast a využití konkrétních SW prostředků může přinést uživateli řadu výhod, ale při nevhodně zvoleném programu nebo nedostatečném využití jeho potenciálu i nevýhod, znamenající spíše přítěž než přínos.

7.4.2014
Jan Talášek, ATALIAN CZ

Posledních dvacet let přineslo na trhu facility managementu jasnou stabilizaci a klíčové rozdělení a vyjasnění rozdílů, mezi společnostmi, poskytujícími jednu či dvě FM služby a společnostmi, poskytujícími nejen vlastní management, ale zejména poskytující široké spektrum FM služeb.

3.4.2014
Panasonic Marketing Europe GmbH, organizační složka Česká republika - divize Panasonic Computer Product Solutions

Výkonný model Panasonic Toughpad 4K UT-MA6, což je výkonnější verze standardního modelu UT-MB5* uvedeného na trh v září 2013, byl navržen jako univerzální nástroj pro konstruktéry a designéry v leteckém průmyslu, oblast technických služeb, ropný a plynárenský průmysl, automobilový a stavební průmysl a pro oblasti CAD projektování.

24.3.2014
Ing. arch. Ing. Jan Fridrich, doc. Ing. Karel Kubečka, Ph.D., Ing. Pavel Vlček, Ph.D., Ing. Martina Vodičková, Ing. Hana Vaculíková, VŠB TU Ostrava, doc. Ing. Milan Nič, PhD., Ústav súdneho znalectva, stavebna fakulta STU Bratislava

BIM (Building information model – informační model budovy) jako proces je (ve světě) znám od sedmdesátých let, ale se zvyšováním tlaku investorů na snižování nákladů stavby lze předpokládat jeho masivnější využití i u nás. Na velkých stavbách to v budoucnu ani jinak nepůjde.

20.3.2014
redakce

První česká BIM příručka vysvětluje hlavní pojmy spojené s BIM v návaznosti na zahraniční zkušenosti a materiály. Příručka není detailním návodem na práci metodou BIM, ale poskytuje základní vysvětlení a rámec pro další publikace, které budou řešit konkrétní oblasti metodiky BIM. Příručku lze stáhnout ZDARMA.

10.3.2014
Jan Talášek, ATALIAN CZ

Při využívání počítačových programů se přirozeně hovoří o Datech a Informacích. Co vlastně jsou Data? Co to jsou Informace? Jaký mají význam pro facility management? Odpověď na tyto otázky naleznete v článku Data a Informace pro facility management.

20.10.2013
Panasonic Marketing Europe GmbH, organizační složka Česká republika - divize Panasonic Computer Product Solutions

V prvním pololetí roku 2014 jej pak bude následovat specializovaný vysoce výkonný model ideální pro 3D modelování a CAD aplikace, vhodný pro technické profesionály jako jsou konstruktéři, architekti a návrháři.

6.5.2013
IKA BUILDOG, s.r.o.

Komplexní data o majetku, uložená v nějakém informačním systému (IWSM/CAFM) jistě mohou výsledek i dílčí data nutná pro výpočet PENB použít jako jakýsi ukazatel výkonnosti budovy (tzv. KPI). Naskýtá se otázka, zda nutnosti pořídit PENB v souladu se zákonem stanovenými podmínkami, zároveň nevyužít pro zhotovení pasportu ploch a budov z majetkového portfolia.

11.4.2013
GRAITEC s.r.o.

Kdo by si myslel, že CADKON za ty tři úspěšné desítky let usnul na vavřínech, ten by se mýlil. AB Studio právě přichází s novou verzí CADKON+ 2013. Za všechny novinky jmenujme nativní podporu 64bitových systémů, kompatibilitu s Windows 8, a zejména integrovaný samostatný CAD software jako nové srdce CADKONu.

BIM (Building Information Modeling)
19.6.2012
redakce s využitím inforací z konference BIMDAY 2012 a firemního časopisu Grundfos 2/2012

Problematika BIM (Building Information Modeling) je v současné době často diskutované téma. Nabízíme dva názory ze zahraničí. Joe Burns, prezident firmy Burns Mechanical ve Filadelfii, je zástupcem kritiků, Profesor Rasso Steinmann z Univerzity aplikovaných věd Mnichov zase říká: "Buďme chytří s BIM."

autodesk
20.4.2012
Autodesk spol. s.r.o.

Má-li dnes být servisní organizace v oblasti vodohospodářství konkurenceschopnou a svým zákazníkům nabízet zajímavé a pružné služby, neobejde se bez geoinformačního systému (GIS) pro navrhování, správu, údržbu a publikování geoprostorových dat. Tým AQUASERV vsadil na řešení firmy CAD Studio postaveném na technologii Autodesk Infrastructure Map Server a AutoCAD Map 3D Enterprise (dříve známé pod názvem Autodesk Topobase).

4.4.2012
Ing. arch. Vladimír Balda

Při posuzování staveb z hlediska energetické náročnosti je nutné z výkresové dokumentace získat velmi přesná data. Aplikace AutoCAD disponuje příkazy a nástroji, který tento postup zjednodušuje, zpřesňuje a současně výrazně eleminuje chyby. Přesto jsou mezi uživateli poměrně neznámé. Série článků, která vychází z anglických překladů, si klade za cíl seznámit čtenáře s metodikou získání informací na toto aktuální téma.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama