Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
CAD a BIM knihovny
Archiv článků od 16.4.2009 do 30.10.2014

zadejte vlastní článek

zpět na aktuální články

30.10.2014
CAD-BIM s.r.o.

Tvorba klasické projektové dokumentace a projektování ve 2D s použitím počítače je dnes již běžnou záležitostí. Můžeme však ještě posunout naše nástroje na lepší úroveň a využívat některé další funkce? V následujícím článku se pokusíme popsat nástroj, který poskytuje projektantovi pomocné funkce a není jen náhradou kreslicího prkna.

20.9.2014
Petra Gütterová, redakce

Odborná rada pro BIM upořádala v rámci doprovodného programu veletrhu FOR ARCH 2014 seminář na téma BIM projektování. Seminář seznámil účastníky s teorií i praxí BIM (Building Information Modeling), do češtiny překládáme jako Informační model budovy.

21.7.2014
Ing. Jan Hlavatý

Očekávám, že na poli BIM i na způsobu projektování se v následujících letech budou dít zásadní změny, říká projektant elektro Ing. Jan Hlavatý. Nicméně souvisejících nejasností je zatím řada, např. otázka kompatibility s okolím, či otázka vůbec dostupnosti vhodných nástrojů pro profesi elektro.

21.4.2014
Jan Talášek, ATALIAN CZ

SW podpora je pro facility management a facility služby velmi široká oblast a využití konkrétních SW prostředků může přinést uživateli řadu výhod, ale při nevhodně zvoleném programu nebo nedostatečném využití jeho potenciálu i nevýhod, znamenající spíše přítěž než přínos.

7.4.2014
Jan Talášek, ATALIAN CZ

Posledních dvacet let přineslo na trhu facility managementu jasnou stabilizaci a klíčové rozdělení a vyjasnění rozdílů, mezi společnostmi, poskytujícími jednu či dvě FM služby a společnostmi, poskytujícími nejen vlastní management, ale zejména poskytující široké spektrum FM služeb.

3.4.2014
Panasonic Marketing Europe GmbH, organizační složka Česká republika - divize Panasonic Computer Product Solutions

Výkonný model Panasonic Toughpad 4K UT-MA6, což je výkonnější verze standardního modelu UT-MB5* uvedeného na trh v září 2013, byl navržen jako univerzální nástroj pro konstruktéry a designéry v leteckém průmyslu, oblast technických služeb, ropný a plynárenský průmysl, automobilový a stavební průmysl a pro oblasti CAD projektování.

24.3.2014
Ing. arch. Ing. Jan Fridrich, doc. Ing. Karel Kubečka, Ph.D., Ing. Pavel Vlček, Ph.D., Ing. Martina Vodičková, Ing. Hana Vaculíková, VŠB TU Ostrava, doc. Ing. Milan Nič, PhD., Ústav súdneho znalectva, stavebna fakulta STU Bratislava

BIM (Building information model – informační model budovy) jako proces je (ve světě) znám od sedmdesátých let, ale se zvyšováním tlaku investorů na snižování nákladů stavby lze předpokládat jeho masivnější využití i u nás. Na velkých stavbách to v budoucnu ani jinak nepůjde.

20.3.2014
redakce

První česká BIM příručka vysvětluje hlavní pojmy spojené s BIM v návaznosti na zahraniční zkušenosti a materiály. Příručka není detailním návodem na práci metodou BIM, ale poskytuje základní vysvětlení a rámec pro další publikace, které budou řešit konkrétní oblasti metodiky BIM. Příručku lze stáhnout ZDARMA.

10.3.2014
Jan Talášek, ATALIAN CZ

Při využívání počítačových programů se přirozeně hovoří o Datech a Informacích. Co vlastně jsou Data? Co to jsou Informace? Jaký mají význam pro facility management? Odpověď na tyto otázky naleznete v článku Data a Informace pro facility management.

20.10.2013
Panasonic Marketing Europe GmbH, organizační složka Česká republika - divize Panasonic Computer Product Solutions

V prvním pololetí roku 2014 jej pak bude následovat specializovaný vysoce výkonný model ideální pro 3D modelování a CAD aplikace, vhodný pro technické profesionály jako jsou konstruktéři, architekti a návrháři.

6.5.2013
IKA BUILDOG, s.r.o.

Komplexní data o majetku, uložená v nějakém informačním systému (IWSM/CAFM) jistě mohou výsledek i dílčí data nutná pro výpočet PENB použít jako jakýsi ukazatel výkonnosti budovy (tzv. KPI). Naskýtá se otázka, zda nutnosti pořídit PENB v souladu se zákonem stanovenými podmínkami, zároveň nevyužít pro zhotovení pasportu ploch a budov z majetkového portfolia.

11.4.2013
GRAITEC s.r.o.

Kdo by si myslel, že CADKON za ty tři úspěšné desítky let usnul na vavřínech, ten by se mýlil. AB Studio právě přichází s novou verzí CADKON+ 2013. Za všechny novinky jmenujme nativní podporu 64bitových systémů, kompatibilitu s Windows 8, a zejména integrovaný samostatný CAD software jako nové srdce CADKONu.

BIM (Building Information Modeling)
19.6.2012
redakce s využitím inforací z konference BIMDAY 2012 a firemního časopisu Grundfos 2/2012

Problematika BIM (Building Information Modeling) je v současné době často diskutované téma. Nabízíme dva názory ze zahraničí. Joe Burns, prezident firmy Burns Mechanical ve Filadelfii, je zástupcem kritiků, Profesor Rasso Steinmann z Univerzity aplikovaných věd Mnichov zase říká: "Buďme chytří s BIM."

autodesk
20.4.2012
Autodesk spol. s.r.o.

Má-li dnes být servisní organizace v oblasti vodohospodářství konkurenceschopnou a svým zákazníkům nabízet zajímavé a pružné služby, neobejde se bez geoinformačního systému (GIS) pro navrhování, správu, údržbu a publikování geoprostorových dat. Tým AQUASERV vsadil na řešení firmy CAD Studio postaveném na technologii Autodesk Infrastructure Map Server a AutoCAD Map 3D Enterprise (dříve známé pod názvem Autodesk Topobase).

4.4.2012
Ing. arch. Vladimír Balda

Při posuzování staveb z hlediska energetické náročnosti je nutné z výkresové dokumentace získat velmi přesná data. Aplikace AutoCAD disponuje příkazy a nástroji, který tento postup zjednodušuje, zpřesňuje a současně výrazně eleminuje chyby. Přesto jsou mezi uživateli poměrně neznámé. Série článků, která vychází z anglických překladů, si klade za cíl seznámit čtenáře s metodikou získání informací na toto aktuální téma.

vsakovací zařízení
26.3.2012
Nicoll Česká republika, s.r.o.

Společnost GLYNWED s.r.o. zveřejnila na svých stránkách www.glynwed.cz praktické kalkulátory pro výpočet akumulační nádrže na dešťovou vodu a vsakovacích zařízení. Ty mohou pomoci jak projektantům, tak také samotným kupujícím při návrhu a výběru optimální sestavy pro hospodaření s dešťovou vodou. Oba kalkulátory jsou připraveny podle nejnovějších technických norem.

8.4.2010
Grundfos Sales Czechia and Slovakia s.r.o., Ing. Lubomír Čepek

Firma Grundfos je jeden z největších dodavatelů čerpací techniky na světě. Z tohoto důvodu velkou měrou ovlivňuje technologickou a technickou úroveň čerpadel. Pro uspokojení potřeb zákazníků v oblasti TZB vyvinula firma Grundfos nejširší a nejucelenější řadu In-line čerpadel na světě - neregulovaná čerpadla TP a elektronicky regulovaná čerpadla TPE.

2.9.2009
KSB - PUMPY + ARMATURY s.r.o., koncern

Ačkoliv na veletrhu ISH ve Frankfurtu (10.–14.3.2009) představila firma KSB Aktiengesellschaft několik nových typů čerpadel, největší pozornost návštěvníků poutal nově vyvinutý software na výběr čerpadel KSB, nazvaný EasySelect.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama