Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Ing. Milan Bechyně

redakce TZB-info

Absolvoval v roce 1975 Fakultu strojní ČVUT v Praze, obor Energetické stroje a zařízení. Specializuje se na energetickou politiku, úspory energie a energetickou náročnost budov. Je jedním ze zakladatelů portálu TZB-info.

Archiv článků autora:24.10.2001
Ing. Milan Bechyně

Cenové regulaci podléhá z paliv jen zemní plyn, z energií pak elektrická a dálkově dodávané teplo. V minulém týdnu přinesly Hospodářské noviny, v článku Ceny paliv a elektřiny se od ledna zvýší, informace o zvýšení regulovaných cen. Na včerejší tiskové konferenci Energetického regulačního úřadu v Jihlavě jsme se dozvěděli, že zvýšení cen bude v příštím roce přece jen mírnější.

9.10.2001
Ing. Milan Bechyně

Dnešním článkem se ještě vracíme k odborné konferenci pořádané k 50. výročí výuky techniky prostředí na Fakultě strojní ČVUT v Praze. Nabízíme fotografie z konference a výběr několika zajímavých myšlenek ze sborníku.

25.9.2001
Ing. Milan Bechyně

Dnes v 9 hod byla zahájena slavnostní odborná konference k 50. výročí výuky techniky prostředí na Fakultě strojní ČVUT v Praze. Odpoledne konference pokračovala odpoledním přednáškovým blokem a navazovala

10.7.2001
Ing. Milan Bechyně

Peletky jsou zcela nové palivo vyráběné z čisté biomasy bez jakýchkoli příměsí. Vynikají zejména dokonalým spalováním a automatizací při dopravě paliva do ohniště.

15.6.2001
Ing. Milan Bechyně

OPET (organizace pro propagaci energetických technologií) se zabývá rozšiřováním a využíváním nových energetických řešení v oblasti obnovitelných zdrojů energie. Dnes si můžete přečíst reportáž ze slavnostního zahájení činnosti české pobočky této mezinárodní organizace.

4.6.2001
Ing. Milan Bechyně - Topinfo.cz

Ve čtvrtek 31.května se se podařilo úspěšně pokřtít významné vydavatelské dílo z oboru topenářství - Topenářskou příručku. Její autoři a vydavatel GAS s.r.o. si přitom kladli za cíl reagovat na skutečnou potřebu technické veřejnosti mít k dispozici ucelené komplexní informace o vytápění.

30.5.2001
Ing. Milan Bechyně

Vytápěný trávník je pro přední evropské fotbalové kluby samozřejmostí. Když se stal podmínkou pro pohárové i mezinárodní zápasy, rozhodla se pro jeho stavbu i pražská Sparta. Po výborných zkušenostech s dodavatelem prvního vytápěného trávníku v ČR (Jablonec n. Nisou) zvolilo vedení AC Sparty Praha i pro svoji investici firmu REHAU. Tím se stal letenský fotbalový stadion zajímavý i z topenářského hlediska.

17.5.2001
Ing. Milan Bechyně

Spojování potrubí je základní montážní technologií pro řadu technických oborů, ale ve vytápění a zdravotně-technických instalacích hraje roli zcela klíčovou. Článek, který je zaměřen na potrubní systémy pro vytápění a zdravotní instalace, přibližuje různé možnosti spojování potrubí a porovnává jejich výhody a nevýhody.

26.4.2001
Ing. Milan Bechyně

Je to opravdu opovážlivost. Rakouský kancléř Wolfgang Schüssel ohlásil v úterý zastavení procesu posuzování vlivů Temelína na životní prostředí, zrušil veřejné slyšení, které mělo být v Linci, a zeptal se naší vlády: "Co by se stalo, kdyby se Temelínská elektrárna neuvedla do provozu?" Má kancléř sousední země právo se takto ptát? Nebo je to opravdu jen naše vnitřní záležitost? A neměli jsme se na to už dávno zeptat p. ministra Grégra my, čeští občané?

20.4.2001
Ing. Milan Bechyně

Rozhodnout se, které palivo zvolit pro vytápěcí systém, byl vždy problém. V dnešní době, kdy do tohoto rozhodnutí vstupuje celá řada nových vlivů jako je liberalizace cen, budoucí tlak na snižování emisí CO2, nejistota vývoje cen elektřiny, je toto rozhodnutí zvlášť obtížné. Inteligentní akumulační systém EVA-Multi nabízí zajímavé řešení tohoto problému.

5.4.2001
Ing. Milan Bechyně

Témata jaderná energetika a Temelín se již po řadu měsíců udržují ve většině médií. Ukazují to i týdenní přehledy tisku, které na Topinfo.cz uveřejňujeme každé pondělí. Dnešní článek není souhrnem informací z tisku, ale jen osobním zamyšlením nad budoucností jaderné energetiky.

31.3.2001
Ing. Milan Bechyně

2 285 vystavovatelů na 240 500 čtverečních metrech výstavní plochy se v letošním ročníku mezinárodního veletrhu sanitární a tepelné techniky rozdělilo téměř přesně na dvě poloviny. Jednu polovinu tvořili vystavovatelé z Německa, druhou pak ze zahraničí. V dnešním článku je uvedeno jen několik zajímavých čísel a fotografií z veletrhu. Expozicím jednotlivých firem se budeme podrobně věnovat vždy v samostatném článku.

9.3.2001
Ing. Milan Bechyně

Každého návštěvníka z naší republiky jistě překvapil ohromný rozvoj použití dřevěných peletek jako paliva pro vytápění bytů a rodinných domů v Rakousku. Kotle a krby na peletky zaujímaly určitě více jak polovinu výstavní plochy veletrhu.

23.2.2001
Ing. Milan Bechyně

Izolace potrubních rozvodů není často uvažována jako významný zdroj úspor. Zkusme se na tuto problematiku podívat z ryze ekonomického pohledu. Kolik se správně provedenou izolací potrubních rozvodů uspoří peněz na provozních nákladech? Výsledky vás jistě překvapí.

26.1.2001
Ing. Milan Bechyně

Čím bude výhodné topit v příštích letech? Které palivo se bude zdražovat více a které méně? Nebyla intenzivní plynofikace rozsáhlých územních celků i malých obcí v posledních letech ukvapená? To jsou nejčastější otázky, které zaznívají v novinových nebo rozhlasových rozhovorech s odborníky nebo i v rozhovorech u piva.

12.1.2001
ing. Milan Bechyně

Na stránkách novin, časopisů, v rozhlasových i televizních relacích se začínají množit různé povrchní i podrobné návody, rozbory a úvahy o tom, jaký druh energie a paliva je nejvhodnější z hlediska budoucích provozních nákladů, který kotel je nejúspornější, jakou zvolit regulaci, abychom co nejvíce uspořili. Je to celá řada otázek, které se nabízí. Přitom se těžko odhaduje, co naše náklady na vytápění ovlivňuje zásadně, co méně a který vliv můžeme zcela zanedbat.

4.1.2001
Ing. Milan Bechyně

Využití elektrické energie pro vytápění by mohlo po zdražení zemního plynu opět získat na zajímavosti. To ale jen za předpokladu, že (prakticky) monopolní dodavatel - ČEZ bude uplatňovat na českém trhu rozumnou cenovou politiku. Pro posouzení jsme provedli porovnání současných platných tarifů s nově navrhovanými.

22.12.2000
ing. Milan Bechyně

Malá obec Borová Lada ležící u Vimperka využívá pro vytápění 4 bytových domů, budovy obecního úřadu a mateřské školky tepelná čerpadla systému země - voda. Realizace zajímavého projektu, na kterou jsme se jeli podívat, je příkladem konkrétní práce, která přináší efekt jak v úspoře primární energie (uhlí), tak i v odstranění několika zdrojů znečištění ovzduší šumavské přírody.

12.12.2000
Ing. Milan Bechyně

Zabezpečení energetických potřeb občanů, podnikatelské i komunální sféry spotřeby je jedním ze základních úkolů každého státu. Ve starověkém státu byly tyto potřeby pokrývány spalováním dřeva a fyzickou prací otroků. S postupujícím vývojem společnosti byly tyto "energetické zdroje" nahrazovány pestrou paletou jiných (alternativních) zdrojů. 
 
Reklama