Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Ing. Milan Bechyně

redakce TZB-info

Absolvoval v roce 1975 Fakultu strojní ČVUT v Praze, obor Energetické stroje a zařízení. Specializuje se na energetickou politiku, úspory energie a energetickou náročnost budov. Je jedním ze zakladatelů portálu TZB-info.

Archiv článků autora:Foto © vencav, Fotolia.com
16.2.2024
Ing. Milan Bechyně, redakce TZB-info

Bývalý člen bankovní rady ČNB a spolupracovník „Pačesových komisí“ Lubomír Lízal komentuje návrh aktualizace současně platné Státní energetické koncepce, který Ministerstvo průmyslu a obchodu minulý týden vložilo do připomínkového řízení.

13.10.2023
Ing. Milan Bechyně, redakce TZB-info

Dekarbonizace je cesta, kterou musíme ujít. Je ale něco takového slučitelné s trhem? Musíme usilovat o 90% soběstačnost v energetice? Je ukončení výroby elektřiny z uhlí vize, ke které jakýkoliv prováděcí plán a nástroje chybí?

6.10.2023
Ing. Milan Bechyně, redakce TZB-info

Názory na optimální rychlost dekarbonizace se u všech aktérů transformačního procesu různí. Prostor pro prezentaci a střet názorů poskytl i letos již 28. ročník prestižní energetické konference.

Foto © Günter Menzl, Fotolia.com
8.9.2023
Ing. Milan Bechyně, redakce TZB-info

Podle posledního hodnocení zdrojové přiměřenosti zpracované v ČEPS, už v příštích 3 letech budeme čelit nedostatku zdrojů. Vzniklou nerovnováhu mezi výrobou a spotřebou elektřiny je nezbytné urychleně řešit. Jaké má provozovatel distribuční soustavy možnosti?

1.9.2023
Ing. Milan Bechyně, redakce TZB-info

Uhelné elektrárny jsou flexibilní, výkonově dobře řiditelné zdroje. Kompletní náhrada uhelných elektráren výrobou z obnovitelných zdrojů je v zimním období v Česku prakticky vyloučena. Jaderných elektráren pro poskytnutí výkonu máme málo. Jaké máme možnosti?

17.6.2023
Ing. Milan Bechyně, redakce TZB-info

Konec uhlí pro výrobu elektřiny v ČR je odborníky předpokládán mezi roky 2033 a 2038. Velcí provozovatelé uhelných elektráren, včetně ČEZ nebo Sev.en, však očekávají, že při současném vývoji cen elektřiny a emisních povolenek bude výroba elektřiny z uhlí ztrátová už v roce 2026. Zeptali jsme se Michala Macenauera, ředitele strategie poradenské společnosti v energetice EGÚ Brno.

6.6.2023
Ing. Milan Bechyně, redakce TZB-info

Konec uhlí pro výrobu elektřiny v ČR je odborníky předpokládán mezi roky 2033 a 2038. Velcí provozovatelé uhelných elektráren, včetně ČEZ nebo Sev.en, však očekávají, že při současném vývoji cen elektřiny a emisních povolenek bude výroba elektřiny z uhlí ztrátová už v roce 2026. Čím ji nahradit? Zeptali jsme se Františka Hrdličky.

Korečkové rypadlo © Jiří Zilvar - TZB-info
3.4.2023
Ing. Milan Bechyně, redakce TZB-info

Lubomír Lízal, český ekonom, bývalý člen bankovní rady ČNB byl hostem ve studiu Estav.tv. Na začátku loňského roku odhadl roční inflaci 2002 na 15%, skutečná inflace byla 15,1%. Říká, že z toho, jak se trefil nemá vůbec radost, protože doufal, že skutečnost bude lepší než jeho pesimistický odhad.

3.2.2023
Ing. Milan Bechyně, redakce TZB-info

TZB-info doporučuje Ruská invaze na Ukrajinu nebyla jediným faktorem růstu cen elektřiny a plynu v Evropě. Které další události přispěly k extrémnímu růstu cen energií v roce 2022? A co může Evropa i ČR dělat nyní? Zeptali jsme se Jiřího Matouška, marketingového ředitele společnosti Centropol Energy. 
 
Reklama