Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Ing. Milan Bechyně

redakce TZB-info

Absolvoval v roce 1975 Fakultu strojní ČVUT v Praze, obor Energetické stroje a zařízení. Specializuje se na energetickou politiku, úspory energie a energetickou náročnost budov. Je jedním ze zakladatelů portálu TZB-info.

Archiv článků autora:19.3.2012
Ing. Milan Bechyně

Výše objemového koeficientu je závislá na nadmořské výšce odběrového místa a teplotě plynu protékajícího plynoměrem. V článku je uveden postup, podle kterého si můžete správnost objemového koeficientu na faktuře zkontrolovat. Koeficient je jedním z faktorů, které ovlivňují vaši cenu plynu.

peletky a kotle na dřevo
9.3.2012
Ing. Milan Bechyně, redakce

Biomasa ve všech formách dominovala i letošnímu největšímu evropskému setkání odborníků a výrobců zařízení a technologií souvisejících s úsporami energií a využíváním obnovitelných zdrojů v rakouském Welsu.

29.2.2012
Ing. Milan Bechyně, redakce

Začátkem února se uskutečnilo ve Velkém sále Černínského paláce setkání odborníků z nejrůznějších oblastí energetiky PEEF 2012. Zajímavé byly rozdílné názory na další osud emisních povolenek zástupců ČEZ, RWE a předsedy Teplárenského sdružení Mirka Topolánka, který tajně doufá v jejich zrušení.

6.2.2012
Ing. Milan Bechyně

Dodávka plynu nebo elektřiny je natolik důležitá, že řada odběratelů nechce riskovat její případné přerušení při změně dodavatele. Nová legislativní pravidla definovaná v novele Energetického zákona č. 458/2000 Sb. (ve znění zákona č. 211/2011 Sb.) ale vyplňují dosavadní mezery v legislativě a reagují na vývoj tržního prostředí.

23.1.2012
Ing. Milan Bechyně

Možnost zvolit si dodavatele plynu mají odběratelé již od roku 2007. Ale teprve v loňském a především v letošním roce se trh s plynem rozvinul natolik, že změnou dodavatele je možné ušetřit až 30 % ročních nákladů na vytápění a přípravu teplé vody v rodinném domě.

19.1.2012
Ing. Milan Bechyně, redakce

I třetí den výstavu navštívilo značné množství návštěvníků, kteří se zajímali především o ty prvky vytápěcí a stavební techniky, které přináší úspory v provozních nákladech budov. Řada firem vystavuje na Infothermě izolační materiály, moderní plynové kondenzační kotle, akumulační zásobníky, tepelná čerpadla, solární systémy a další prvky.

16.1.2012
Ing. Milan Bechyně, redakce

První den specializované topenářské výstavy Infotherma v Ostravě proběhla tisková konference. Dotazy přítomných novinářů a odborníků směřovaly především na dotační program na výměnu starých uhelných kotlů za moderní automatické kotle, které umí spalovat drobné uhlí a současně i pelety.

25.11.2011
Ing. Petr Bohuslávek, Ing. Milan Bechyně, Ing. Bronislav Bechník, Ph.D., Miroslav Šafařík

Doprovodný program třetího dne veletrhu Aqua-therm byl nabitý odbornými informacemi. Proběhl jednak seminář Energetický management pro města a obce s nejnovějšími informacemi o novelách zákona 406/2000 Sb., O hospodaření energií, a také třetí den konference TZB 2011 na téma akumulace energie.

4.10.2011
Ing. Milan Bechyně

Pražská plynárenská, a.s., oznámila, že k 1. listopadu znovu zvýší ceny plynu pro své odběratele. Od ledna letošního roku je to již čtvrté zvýšení cen zemního plynu. Při porovnání ročních nákladů na plyn podle cen platných v 1. čtvrtletí 2011 s náklady vycházejících z cen platných od 1.11.2011 je např. v nejnižším pásmu odběru do 1,89 MWh/rok nárůst až o 53 %.

19.9.2011
Ing. Milan Bechyně

Ministerstvo průmyslu a obchodu zpracovalo výsledky statistického zjišťování pohybů cen pevných paliv pro domácnosti. Materiál byl zveřejněn v článku Ing. Aleše Bufky publikovaném 1.8.2011 na TZB-info. Následující článek vychází z tohoto statistického souhrnu a porovnává reálné ceny pevných paliv přepočtených na jednotky tepla v ČR a v sousedních zemích.

13.9.2011
Ing. Milan Bechyně

Na otázky TZB-info odpovídá předsedkyně Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Ing. Alena Vitásková, která říká, že jejím zájmem je energetický mix v nové státní energetické koncepci tak, aby byl minimalizován nárůst cen energií pro konečného zákazníka.

6.9.2011
Ing. Milan Bechyně

Podle zprávy ČTK vydané 1.9.2011 oznámila Pražská plynárenská,a.s. že k 1. říjnu zvýší ceny plynu. Ve zprávě se uvádí, že "...domácnost spotřebou 3,5 MWh ročně si od října připlatí 20 Kč, což je o 4,64% více a zákazník se spotřebou 0,4 MWh ročně zaplatí měsíčně o 3 Kč, tedy o 2,7% více než dosud...". Zpráva porovnává ceny platné od 1.7.2011 s cenami platnými od 1.10.2011.

23.6.2010
Ing. Jaroslav Peterka, CSc., Ing. Milan Bechyně

Na začátky spolupráce vzpomínají šéfredaktor Alternativní energie a tehdejší šéfredaktor TZB-info. Společný článek je otištěn v aktuálním čísle časopisu AE, které právě nyní míří do schránek svých čtenářů. V duchu pokračující výborné spolupráce jej zároveň nabízíme i Vám, čtenářům TZB-info.

3.4.2006
Ing. Milan Bechyně

Daikin Europe N.V. představil na tiskové konferenci v Plzni třetí generaci své osvědčené řady klimatizačních systémů VRV - nově navržené VRV III. Jednotka spojuje výhody dřívějších osvědčených VRV systémů Daikin a je dále vybavena řadou vylepšení jako je nový design, snazší instalace a údržba, vyšší výkon a kontrola úniku chladiva.

27.3.2006
Ing. Milan Bechyně

Ing. Jiří Frýba je již počtvrté organizačním garantem letošního 17. ročníku odborné konference Klimatizace a větrání 2006. V rozhovoru pro TZB-info kromě odborného společenského programu konference popisuje i historii jejího vzniku.

26.12.2005
Ing. Milan Bechyně

Zájem o nízkoenergetické a pasivní domy rychle roste. Přispívá k tomu i postupné zvyšování cen energií a dostupnost informací z hospodářsky vyspělejších zemí. Přesto jsou nízkoenergetické domy vybavené větrací jednotkou s rekuperací tepla mezi novostavbami stále spíše výjimkou.

8.11.2005
Ing. Milan Bechyně

Kniha vydaná v říjnu nakladatelstvím GRADA je již delší dobu očekávaným souborem aktuálních informací pro všechny architekty, projektanty všech profesí, investory i všechny další účastníky a zájemce o nově se rodící obor – udržitelná výstavba.

24.10.2005
Ing. Milan Bechyně

V prvním dílu popisu stavby realizované v roce 2004 je popsána příprava stavby, základní architektonické řešení a technické řešení hlavních stavebních uzlů z pohledu investora domu. Cílem článku je pokusit se předat některé zkušenosti ze stavby budoucím stavebníkům. 
 
Reklama