Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Rodina Grossenbacherova topí peletkami a sluneční energií (Švýcarsko)

Teoretických úvah o možnosti využití obnovitelných zdrojů energie pro vytápění rodinných domů lze najít v odborné literatuře i v internetové síti velké množství. Méně už je praktických příkladů, jako je ten v dnešním článku.


Rodinný dům vytápěný sluneční
energií a dřevem

Když manželé Renata a Urs Grossenbacherovi plánovali postavení rodinného domku ve vesnici Kappelen ve švýcarském kantonu Bern, měli jedno velké přání: teplo pro jejich nový dům by mělo být získáváno co nejvíce ekologicky. Rodiče dvou dětí by chtěli dům vytápět nejraději pomocí obnovitelných energií.

Na jednom veletrhu nalezl Urs Grossenbacher konečně to, co hledal: krb na spalování peletek, který je možno umístit do obývacího pokoje, sluneční kolektory na střechu domu a k tomu odpovídající energetický zásobník - vše spojeno do celistvého systému. "Představa, vytápět sluncem a dřevem, aniž bychom měli s topením podstatně více práce než s kotlem s olejovým hořákem, byla fantastická", říká Urs Grossenbacher.Využívání obnovitelných zdrojů energie
- dřeva - má mnoho předností. Domácí průmysl profituje: dřevo má ze všech energetických zdrojů nejvyšší místní a regionální zhodnocení. Ekologie profituje: spotřeba fosilních zdrojů energie klesá, emise CO2 jsou redukovány. Vytápění peletkami je jedním z příkladů mnohostranného používání dřeva pro vytápění rodinných domů.


Realizace
Krbová kamna manželů Grossenbacherových jsou centrálně umístěna v prostorné obývací místnosti. "Tak můžeme pozorovat oheň za sklem krbu a teplo je z krbu vyzařováno přímo do prostoru obývacího pokoje" říká Renata Grossenbacherová. V krbových kamnech je vestavěn teplovodní výměník pro připojení k energetickému zásobníku. Na zadní straně krbových kamen se nachází 50-ti litrový zásobník na peletky. Tento zásobník je v zimním období doplňován jednou za dva až tři dny. Grossenbacherovi nakoupili palivo prozatím v 15-ti kilogramových pytlích. V budoucnu je uvažováno s dodávkami peletek cisternou. Ve sklepě je za tímto účelem rezervován sklad o bjemu 8 m3. Tento objem vystačí pro celoroční zásobu paliva. Sklad je již vybaven plnícím hrdlem a je možno jej bez problémů naplnit pomocí hadice přímo z cisternového vozu.


Investiční náklady Státní dotace
Krbová kamna10.000,- Fr. Sluneční kolektory1.000,- Fr.
Nabíjení zásobníku2.500,- Fr. Vytápění dřevem4.000,- Fr.
Komín5.000,- Fr.
Sluneční kolektory, propojení5.000,- Fr.
Energetický zásobník, regulace10.000,- Fr.
Podlahové vytápění7.500,- Fr.
Celkové náklady40.000,- Fr.Inteligentní regulace

Každé dva až tři dny
je nutné doplnit palivo

Pohodlný provoz
Moderní vytápění dřevem rodinu Grossenbacherových příliš nezatěžuje. Díky elektrickému zapalování startuje krb automaticky v okamžiku, je-li teplo požadováno prostorovým čidlem, nebo čidlem ohřevu TUV. Palivo je dopravováno do hořákové misky pomocí šnekového transportéru a tepelný výkon je automaticky přizpůsobován momentální potřebě. Díky čistému a dokonalému spalování peletek je odstraňování popela omezeno na jedno- až dvoutýdenní rytmus.Teplo roste v lese
Víte, že ...
... se ve Švýcarsku ročně využívá 2,5 milionů kubických metrů "energetického" dřeva?
... toto množství "energetického" dřeva nahradí 500 000 tun topného oleje?
... se ve Švýcarsku využívá mnohem méně dřeva, než kolik jej v lese za stejnou dobu naroste, totiž pouze 4 z 9 milionů kubických metrů?Řez krbovými kamny na peletky

Slunce pro teplou vodu
Ve střeše, pokryté taškovou krytinou, je integrován sluneční kolektor o ploše 6 m2. Mimo topnou sezonu stačí sluneční energie krýt téměř průběžně potřebu teplé užitkové vody pro celou čtyřčlennou domácnost.

Vestavěný boiler je součástí energetického zásobníku. Voda v zásobníku je ohřívána slunečními kolektory. Je-li delší dobu obloha zatažená, automaticky startuje krb, který vodu v energetickém zásobníku dohřívá. V zásobníku je rovněž připraven i nátrubek pro elektrickou topnou vložku. Grossenbacherovi dali přednost kombinaci slunce a dřeva.

Ukáže-li se v praxi potřeba doplnění zásobníku elektrickou topnou vložkou, kterou je možno v letním období teplou užitkovou vodu dohřívat, lze ji dodatečně kdykoli instalovat. V chladných ročních obdobích je energetický zásobník, z kterého je napájeno podlahové vytápění, plynule ohříván peletkovým krbem.

Slunce a dřevo se tak ideálně doplňují v ekologické, elektronicky regulované a plně automatické kombinaci zdroje tepla pro vytápění a přípravu teplé užitkové vody.
Ušlechtilé palivo
Peletky jsou vyráběny z dřevního odpadu. Materiál je vysokým tlakem, bez jakýchkoliv přísad, lisován ve formě malých krátkých tyčinek. Peletky mají vysokou výhřevnost a ke skladování potřebují pouze nevelký prostor. Jejich vyhoření je téměř dokonalé, velice čisté, takže odpadá časté vynášení popela. Jako všechna paliva ze dřeva jsou i peletky CO2-neutrální.Cena peletek se pohybuje v rozmezí 3.500 až 4.000 Kč za tunu, což odpovídá specifické ceně paliva přibližně 0,80 - 0,90 Kč/ kWh.Technická data Data krbových kamen
Užitná plocha domu132 m2 OznačeníWodtke Topline
Vytápěný prostor360 m3 Zásobník50 kg
Tepelná ztráta4,4 kW Doba hoření/zásobníkmax. 90 hod
Spotřeba paliva za rokcca. 3000 kg Celková účinnost89%
Podíl sluneční energie25% Výkon2 až 10 kW
Velikost slunečních kolektorů6 m2 Váha180 až 250 kg
  Opláštěníocel, keramika nebo mastek


 
 
 
Reklama