Nejnavštěvovanější odborný portál
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Archiv článků autora: RNDr. Jana Plamínková


12.7.2005
RNDr. Jana Plamínková

Na 22 technických univerzitách v deseti zemích mohlo díky projektu EU "PV Enlargement" vzniknout 32 demonstračních fotovoltaických elektráren. V ČR koordinuje projekt náš, stejně tak jako ve střední a východní Evropě největší producent PV-panelů společnost Solartec z Rožnova pod Radhoštěm.

4.7.2005
RNDr. Jana Plamínková

V souvislosti s novým zákonem o podpoře obnovitelných zdrojů energie se u nás očekává poměrně prudký rozvoj větrné energetiky. Můžeme ale také slýchat varování o enormních nárocích na regulaci elektroenergetického systému a o vysokých nákladech na budování záložních kapacit, často s odkazem na negativní zkušenosti z Německa. Je tomu tak skutečně? Jaká rizika jsou opravdu reálná a co jsou jen mýty? Na co se u nás máme připravit?

6.6.2005
RNDr. Jana Plamínková

Nikdo nepochybuje o tom, že plavání je zdravé. Většina lidí plave ráda, problém je kde. Kvalita vody v našich řekách a rybnících se sice v posledních letech výrazně zlepšila, zůstává však s otazníkem. Přecpaná koupaliště s vodou páchnoucí chlórem také každého nenadchnou a k moři je to přece jenom daleko ...

4.4.2005
RNDr. Jana Plamínková, TZB-info

Rozhovor s RNDr. Janem Pretelem, CSc., vedoucím oddělení změny klimatu Českého hydrometeorologického ústavu, o snižování emisí skleníkových plynů.

26.1.2005
Jana Plamínková

V těchto dnech rozhoduje Poslanecká sněmovna o osudu návrhu zákona na podporu výroby elektřiny a tepla z obnovitelných zdrojů energie (OZE). Jeho hlavním cílem je vytvořit stabilní a atraktivní prostředí pro vyvážený rozvoj obnovitelných zdrojů energie v České republice.

25.11.2004
Jana Plamínková

Předávání Zlatých medailí, Čestných uznání a Zvláštních ocenění vybraným exponátům ve velkém sále pražského Planetária zahájil ve středu odpoledne ředitel pořádající agentury Progres Partners Advertising Ing. František Kočí. Zdůraznil, že ačkoli se letos sešlo méně přihlášek než loni, měla porota těžkou práci, protože přihlášené exponáty byly kvalitnější.

25.11.2004
Jana Plamínková

V rámci 3. česko-rakouské solární konference Slunce 2004 vystoupil na veletrhu Aqua-therm RNDr. Martin Bursík, poradce ministra Ambrozka a bývalý ministr životního prostředí, s novými informacemi o zákoně o podpoře výroby elektřiny a tepla z obnovitelných zdrojů. Při této příležitosti jsme jej požádali o krátký rozhovor.

23.11.2004
Jana Plamínková, Alexander Lukeš

Za účasti významných hostů proběhlo dnes na scéně GoJa Music Hall v areálu pražského Výstaviště v Holešovicích slavnostní zahájení 11. ročníku mezinárodního veletrhu Aqua-therm Praha.

25.10.2004
RNDr. Jana Plamínková

Česká solární liga našla svůj předobraz v Německé solární lize, kterou už od roku 2001 organizuje redakce časopisu Solarthemen ve spolupráci s ekologickou organizací Deutsche Umwelthilfe. Z původně skromných začátků se rozrostla v akci, do které jsou zapojeny stovky měst, vesnic i městských částí, které mezi sebou často velmi vehementně soutěží o prestižní titul Solární mistr.

17.4.2004
RNDr. Jana Plamínková, TZB-info

Největší česká komunální výtopna na biomasu s výkonem 9 MW stojí už více než dva roky v Bystřici nad Pernštejnem. Je moderní, funguje, jak má, ale přesto se díky nekompetentním zásahům státu může dostat do problémů. Proč? Čtěte v rozhovoru TZB-info s dlouholetým bystřickým starostou a nezávislým senátorem Ing. Josefem Novotným.

3.4.2004
RNDr. Jana Plamínková, TZB-info

Před několika lety se o Božím Daru, malé obci na hřebeni Krušných hor, hojně psalo jako o nejekologičtější obci v republice. Obec totiž přijala v roce 1994 dokument zvaný Ekologizační desatero, který se zabýval komplexní "ekologizací" obce. V první etapě se instalovaly především elektrokotle ve spojení se solárními kolektory, později se začala stále více uplatňovat tepelná čerpadla. A jak vypadá situace nyní, po téměř deseti letech? Na to jsme se zeptali dlouholetého starosty Božího Daru, Ing. Jana Horníka.

14.2.2004
RNDr. Jana Plamínková

To bylo hlavní motto demonstrace svolané řadou ekologických organizací, která se uskutečnila 28. ledna před Úřadem vlády v Praze na Klárově. Občané protestovali proti aktualizaci Státní energetické politiky v podobě navržené ministerstvem průmyslu a obchodu, především proti plánované výstavbě další jaderné elektrárny, zrušení územních ekologických limitů těžby v Podkrušnohoří a proti plánům na výstavbu hlubinného úložiště radioaktivních odpadů.

13.12.2003
RNDr. Jana Plamínková

Rozhovor s RNDr. Liborem Ambrozkem (nar. 1966), ministrem životního prostředí ČR. Tématy v rozhovoru jsou ekologická daňová reforma, podpora obnovitelných zdrojů energie, posílení krajinotvorných programů a další.

29.11.2003
RNDr. Jana Plamínková

V pátek dopoledne, předposlední den Aqua-thermu, se uskutečnil seminář nazvaný Komunální projekty pro Solární ligu ČR - šance k akceleraci, pořádaný Ligou ekologických alternativ.

22.11.2003
RNDr. Jana Plamínková

Před dvěma lety došlo na stadionu pražské Sparty k zásadní rekonstrukci hrací plochy. Při této příležitosti se hřiště dočkalo do té doby nevídaného luxusu - vyhřívaného trávníku. Sparťané se tak po hráčích z Jablonce stali druhým mužstvem v republice, které si tuto novinku dopřálo.

16.11.2003
RNDr. Jana Plamínková

Česko-německý seminář "Daň z energie - součást ekologické daňové reformy v EU, SRN a ČR" se konal 7. listopadu 2003 v areálu University Karlovy v pražských Jinonicích, v rámci projektu "Česko-německá iniciativa pro dialog o ekologické daňové reformě v ČR". Hlavním pořadatelem byla na české straně firma Ecoconsulting, s. r. o. spolu s Centrem University Karlovy pro otázky životního prostředí, na německé straně Svobodná universita Berlín. 
 
Reklama