Simulační programy nacházejí stále větší uplatnění při optimalizaci a přesnosti řešení. Užívají se pro simulace dynamického chování budov, energetických bilancí objektu nebo pro simulaci proudění.
V článku Inspekční prohlídky výtahů pohledem ČSN EN 81 - 80 jsem se zamýšlel nad vazbami při provádění Inspekčních prohlídek výtahů - především pohledem nové normy ČSN EN 81 - 80, která v České republice platí od 1.7.2004. Doba více než jednoho roku už je dost dlouhá na to, aby mohlo být provedeno zhodnocení či zamyšlení se nad problémy, které při těchto činnostech vznikají.
Článek je úvodem do problematiky zdánlivě jednoduché - jak zvolit výtokovou armaturu. Druhý díl však uvádí minimálně 20 kritérií, která je při volbě konkrétního typu užitečné zohlednit. Ačkoliv je konkrétní příklad, na kterém je problematika popsána, ze specifického prostředí instalace v nemocnici, kritéria jsou zcela obecná - použitelná pro jakékoliv budovy včetně obytných.
Od 1. července 2005 musí výrobci do obchodů dodávat balené vody s novými etiketami podle nových pravidel. Balená voda je považována za ekvivalent pitné vody například u jiných zařízení stravovacích služeb odst.3 §42 Vyhlášky č.137/2004 Sb.
Potřeba energie pro chlazení a klimatizaci se zvyšuje, zvláště v rozvinutých zemích. Chladicí systémy poháněné teplem z obnovitelných zdrojů nebo odpadních surovin jsou slibnou alternativou klasických zařízení. Poslední ze série článků na téma trendy v solární tepelné technice popisuje možnosti využití sluneční energie pro chlazení budov.
V českém vodním právu je problematika odpadních průmyslových vod poměrně dlouhodobě podchycena. Platnost povolení k vypouštění odpadních vod do vod povrchových, která byla vydána do 31. 12. 2001 zaniká nejpozději dnem 1. 1. 2008. Pokud platnost těchto povolení byla do 23. 1. 2004, prodlužuje se do 31. 12. 2004.
Pětidílná série článků o využívání a možných systémech podpor obnovitelných zdrojů energie ve světě. Naleznete zde nejaktuálnější informace a trendy o podpoře OZE ve státech silné evropské patnáctky, USA, Austrálii či komplexní energetickou politiku Japonska včetně využívání alternativních zdrojů energie v této zemi.
Mezi nejzřetelnější výhody zateplení patří snížení tepelných ztrát a tím i snížení nákladů na vytápění. Tento argument je nejstarší a každému je jasný. Po mnohaletých zkušenostech se zateplováním si dovolíme tvrdit, že byť je tento efekt pro obyvatele velmi příjemný, v konečném výsledku je méně podstatný. Podstatně důležitější argumenty pro zateplování jsou však v úplně jiných rovinách, a to: Údržba domu, zdravé a pohodlné prostředí, prevence proti destrukcím.