Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Požární bezpečnost staveb
Archiv článků od 14.11.2021 do 1.8.2022

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

1.8.2022
Ing. Jakub Niedoba, doc. Ing. Tomáš Vymazal, Ph.D.

Recenzovaný Příspěvek pojednává o možnostech využitelnosti dlouhodobého monitoringu pomocí moderních senzorů a systémů. Dlouhodobý monitoring je díky novým technologiím přesnější, jednodušší a úspěšnější. V současnosti existuje mnoho objektů, které jsou dlouhodobě monitorovány s následným vyhodnocením jejich stavu. Díky instalovaným senzorům a systémům bylo možné odhalit skryté a nově vznikající vady a poškození. Na základě aktuálního stavu konstrukce bylo možné provést včasné opravy nebo údržby objektu, které v konečném důsledku šetří ekonomické i časové náklady na objekt, zajišťují bezpečnost a zvyšují životnost a odolnost objektu.

30.7.2022
Profesní komora požární ochrany, z.s.

Celkem 1 501 lidí se ve dnech 27. června až 3. července 2022 zúčastnilo v denících Bohemia, vydavatelství Vltava Labe media, a.s., soutěže vyhlášené Profesní komorou požární ochrany, z.s. Patnáct vylosovaných soutěžících v příštích dnech obdrží své výhry – protipožární pomůcky. Hasicí přístroje, hlásiče kouře a protipožární roušky jako výhry věnovaly firmy působící v oblasti požární ochrany, které jsou členy Profesní komory požární ochrany.

fotovoltaika © fotolia.com
25.7.2022
Ing. Diana Mariaková, Ing. Daniela Pitelková, Ing. Tereza Pavlů, Ph.D., Ing. arch. at Bc. Petr Hejtmánek, Ph.D., Ing. Kristina Fořtová, Ph.D.

Recenzovaný Příspěvek se zaměřuje na chování betonových vzorků s odpadním sklem z fotovoltaických panelů vystavených vysokým teplotám odpovídajícím požáru. Zatěžování probíhalo dle normové teplotní křivky ISO 834. Byl sledován vliv požáru na mikrostrukturu betonových vzorků – vývoj trhlin a soudržnost betonu. Stav byl paralelně porovnáván s referenčním betonovým vzorkem z prostého HPC.

7.7.2022
redakce

Statistické údaje hasičského záchranného sboru uvádí, že v porovnání s předchozími lety došlo k rekordnímu nárůstu požárů v období prvních tří měsíců letošního roku. Tento problém mohou v nadcházejících měsících pomoci vyřešit chytré technologie, které dokáží odhalit vznik požáru včas.

24.6.2022
PROveletrhy

Právě probíhající veletrh INTERSCHUTZ proměnil Hannover na mezinárodní „hlavní město modrých majáků“. Žhavá témata, inovace a bohatý doprovodný program zahrnující konference, soutěže, workshopy a živá školení – to vše nabízí přední mezinárodní veletrh pro hasiče, záchranné služby, civilní ochranu a bezpečnost.

Ilustrační obrázek, foto redakce
9.6.2022
Ing. Petra Laciková, Fakulta stavební VUT V BRNĚ

Tematické oblasti konference jsou sanace a ochrana dřeva; povrchové úpravy; přírodní a umělý kámen; sanace a ochrana zdiva; sanace a ochrana betonu; fyzikálně-chemické zásady; analýza únosnosti staveb; hrázděné a roubené stavby, požární ochrana staveb, ocel a sklo.

2.6.2022
PROveletrhy

Jednou za pět let zavlaje nad hannoverským výstavištěm logo s červeným kohoutem, což je signál pro odborníky z oblastí požární ochrany, protipožární prevence, záchranářství, civilní ochrany a bezpečnosti, že se koná veletrh INTERSCHUTZ. Na tuto celosvětovou přehlídku si musela odborná veřejnost počkat celých sedm let, protože byl veletrh kvůli pandemické situaci dvakrát posunut.

29.5.2022
Siemens, s.r.o.

Zabezpečit proti požáru objekt, v němž žijí lidé nějakým způsobem handicapovaní – špatně se pohybují nebo jejich smyslové orgány nejsou zcela v pořádku –, může být technologickou výzvou.

19.5.2022
plk. Ing. Jan Karl, vedoucí oddělení výzkumu a vývoje a zkušební laboratoře TÚPO

Odborný Postup hašení baterie, který je momentálně schválený výrobci baterií, je ponoření do velkého množství vody. Zatím není známo, že by výrobce popsal efektivnější a jednodušší postup. Z tohoto důvodu jsme se zaměřili na nové efektivnější způsoby hašení, jejich zkoušení a modernizaci.

16.4.2022
Bach corporation, s.r.o.

Bývate v staršom bytovom dome bez signalizácie požiaru či úniku horľavých a výbušných plynov? Chcete byť včas informovaný o vzniknutom riziku? Moderným riešením pre vás je elektronický požiarny a plynový signalizačný systém SVB TECH od firmy Bach corporation, s.r.o. V prípade hroziaceho nebezpečenstva požiaru či úniku plynu tento systém pošle upozorňujúcu SMS správu na telefónne čísla obyvateľov bytového domu a umožní tak včasný zásah na ochranu životov a majetku.

Ilustrační obrázek chráněné únikové cesty © Fotolia.com
9.4.2022
ČKLOP, redakce TZB-info

Zástupců České komory lehkých obvodových plášťů (ČKLOP) se ptáme na základní pravidla pro úspěšnou realizaci lehkých obvodových plášťů a otvorových výplní. Souhrn odborných znalostí se tentokrát týká certifikace.

© Fotolia.com
28.3.2022
Ing. Jakub Holan, ČVUT Praha, Fakulta stavební, katedra betonových a zděných konstrukcí

Recenzovaný Algoritmus programu TeDisOn pro řešení problému vedení tepla v betonové desce vystavené požáru je založen na metodě konečných diferencí a je implementován v programovacím jazyku JavaScript. Grafické uživatelské rozhraní pro zadávání uživatelem definovaných parametrů a pro interpretaci výsledků je vytvořeno pomocí jazyka HTML. Článek dále stručně představuje algoritmus použitý ve vytvořené aplikaci a prezentuje použití webové aplikace na třech různých příkladech. Z prezentovaných výsledků je zřejmé, že nově vyvinutá webová aplikace je uživatelsky přívětivá, lehce dostupná a velmi rychlá.

foto_©fotolia.com
8.2.2022
Ing. Klára Masnicová, Ing. Jiří Chaloupek, Ph.D., Ing. Jan Karl

Recenzovaný Výsledky na pracovišti KNT FT TUL ukazují, že při určitých směsových poměrech různých vlákenných surovin, popsaných v níže uvedené studii, je vztah rychlosti hoření a objemové hmotnosti netkaných textilií nelineární. Je tedy možné u takových směsí najít objemovou hmotnost, při které hoří netkaná textilie pomaleji než v okolních objemových hmotnostech. Cílem studie bylo ověření těchto výsledků pomocí kvantitativních metod a rozšíření studie v oblasti termoplastických vláken. Výzkum na dané téma stále na Katedře netkaných textilií a nanovlákenných materiálů pokračuje.

22.11.2021
Ing. Daniela Pitelková, doc. Ing. Vladimír Mózer, Ph.D., Ing. arch. at Bc. Petr Hejtmánek, Ph.D.

Recenzovaný Návrh především velkých staveb za pomocí požárně inženýrského přístupu se pravděpodobně stane běžnou součástí projekční praxe. Pro zjištění chování požáru je možné využít softwaru, který rozvoj požáru modeluje pomocí různých přístupů (zónové a CFD modely). Pokročilé hodnocení je dnes při návrzích objektů používáno především v případě, kdy nelze postupovat podle norem ČSN 73 08xx a je nutné provést expertizní posouzení v souladu s normami a požadavky HZS.

Chráněná úniková cesta © Fotolia.com
20.11.2021
redakce

Podívejte se na záznam rozhovorů s tématem Požární bezpečnost staveb, které proběhly výjimečně namísto tradiční prezenční konference v září letošního roku. Hovořili jsme o bezpečnosti garáží pro elektromobily, o požárním větrání, testování konstrukcí, systémech požární bezpečnosti. Jako vždy byli kromě jiných mezi našimi hosty i příslušníci hasičského záchranného sboru.

Ing. Michal Přikryl o větrání chráněných únikových cest
14.11.2021
redakce

Jaké požadavky jsou kladeny na zařízení pro požární větrání chráněných únikových cest? Co je součástí systému a v jakých režimech musí pracovat? V rozhovoru odpovídá Ing. Michal Přikryl ze společnosti Trox.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama