Nejnavštěvovanější odborný portál
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Archiv článků autora: Ing. Jan Blažíček


7.7.2014
Ing. Jan Blažíček, redakce

Rok 2013 byl z hlediska prodeje tepelných zdrojů v České republice významným, protože po letech ve znamení klesající poptávky nastala dlouho očekávaná změna a prodeje výrobcům výrazně vzrostly. Dokumentuje to vyhodnocení dat získaných od Asociace podniků topenářské techniky (APTT) a Ministerstva průmyslu a obchodu (MPO).

27.5.2014
Ing. Jan Blažíček, redakce

Program konference byl zaměřen na nejnovější poznatky z oboru klimatizace a větrání související s činností projektantů, výrobců a montážních firem VZT zařízení i souvisejících profesí. Ústředním tématem konference se stalo motto: Větrání a klimatizace nejen v nové výstavbě, ale i při revitalizaci budov.

14.4.2014
Ing. Jan Blažíček, redakce

Systémy elektrického vytápění lze dělit podle několika kritérií. Jedním z nich je způsob přenosu tepla. Šíření tepelné energie z jednoho místa na druhé může probíhat prouděním (konvekcí), sáláním (radiací) nebo vedením (kondukcí). V tomto článku se zaměříme na přenos tepla sáláním.

31.3.2014
Ing. Jan Blažíček, redakce

Instalace měřičů tepla v pravém slova smyslu je v případě bytových domů a kancelářských budov možná prakticky jedině na tzv. patě domu. Změřit dodávku tepla do každého jednotlivého bytu nebo kanceláře je buďto technicky nemožné nebo proveditelné pouze za cenu nepřiměřených investičních nákladů.

16.11.2013
Ing. Jan Blažíček, redakce

Opravdu se stavební družstva nebo společenství vlastníků bez administrativně složitých podpor od SFŽP nebo SFRB při rekonstrukcích neobejdou? Jaký byl dopad dvacetimiliardové dotace na úporu tepla na vytápění a kolik nám Zelená úsporám objektivně přinesla?

Kurz základů Termohydrauliky
8.10.2013
Ing. Jan Blažíček, redakce

Články o termohydraulice – alternativní metodě návrhu otopných soustav – patří na portálu TZB-info tradičně k těm vůbec nejčtenějším a nejdiskutovanějším. Nyní máme možnost pozvat nejen všechny projektanty v oboru vytápění, kteří chtějí navrhovat otopné soustavy na principech aktivních úspor tepla, ale i energetiky (PENB), techniky SBD, SVJ a všechny zájemce o úsporné vytápění budov, na první turnus kurzu základů TH, který pořádá firma =CRA=CENTROTHERM za podpory portálu TZB-info.

19.9.2013
Ing. Petr Bohuslávek, Ing. Jan Blažíček, Petra Gütterová, Ing. Dagmar Kopačková, Ph.D., redakce

Druhým dnem včera pokračoval veletrh For Arch 2013 a souběžné veletrhy For Therm, For Wood, Bazény, sauny a spa, For Waste a FS Days. V druhém článku přinášíme některé zajímavosti a fotogalerii z veletržních hal. Byly uděleny ceny GRAND PRIX a čestná uznání. Portál TZB-info také rozdal ceny ve čtenářské anketě Zlatý@TZB-info.

18.9.2013
Ing. Petr Bohuslávek, Ing. Jan Blažíček, redakce

V úterý byl zahájen již 24. mezinárodní stavební veletrh For Arch a souběžné veletrhy For Therm, For Wood, Bazény, sauny a spa, For Waste a FS Days. A začalo se z ostra debatou, zda je revitalizace budov cestou z krize českého stavebnictví. Portál TZB-info přináší první z článků věnovaných letošním pražským stavebním veletrhům.

16.9.2013
Ing. Jan Blažíček, redakce

Vyhlášku č. 372/2001 Sb. vydalo Ministerstvo pro místní rozvoj, aby v návaznosti na ustanovení energetického zákona stanovilo pravidla pro rozúčtování nákladů na tepelnou energii na vytápění a nákladů na poskytování teplé užitkové vody mezi konečné spotřebitele. V současné době se připravuje úprava těchto pravidel.

24.6.2013
Ing. Jan Blažíček, redakce

Poté, co jsme si v předchozím článku ukázali aktuální situaci v oblasti prodeje kotlů na českém trhu, přinášíme nyní vyhodnocení dat nasbíraných Asociací podniků topenáře techniky (APTT) za období 2005 až 2012, týkající se otopných těles.

17.6.2013
Ing. Jan Blažíček, redakce

Prodej tepelných zdrojů v České republice má v posledních letech trvale sestupnou tendenci. Vyplývá to z dat shromážděných Asociací podniků topenářské techniky (APTT). V následujícím textu přinášíme vyhodnocení výsledků ročních prodejů zdrojů tepla zpracovaných na základě podkladů získaných od výrobců topenářské techniky.

18.5.2013
Ing. Jan Blažíček, redakce

Jak jsem se zmínil v předchozím článku, v Třeboni proběhl v těchto dnech již dvaadvacátý ročník významné topenářské konference Vytápění, jehož pořadatelem byla Společnost pro techniku prostředí. Třídenní pracovní setkání topenářů dospělo do svého závěru poté, co byly odprezentovány další tři tematické bloky z celkového počtu šesti.

16.5.2013
Ing. Jan Blažíček, redakce

V termínu 14. až 16. května 2013 pořádá Společnost pro techniku prostředí v pořadí již dvaadvacátý ročník významné topenářské konference Vytápění Třeboň 2013. Jak samotný název akce napovídá, místem konání tohoto prestižního setkání topenářů bylo jako tradičně Kongresové a kulturní centrum Roháč v Třeboni.

10.5.2013
Ing. Jan Blažíček, redakce

Značka Enika je synonymem pro spolehlivé přístroje instalační elektroniky. V počátcích se firma zabývala vývojem a výrobou detektorů pro zabezpečovací instalace. Zatím nejvýznamnějšího světového prvenství dosáhla v roce 1993, uvedením prvního bezdrátového spínače s radiovým vysílačem v pouzdře vypínače.

23.11.2012
Ing. Jan Blažíček, redakce

Komise hodnotila výrobky přihlášené do soutěže o zlatou medaili na letošním veletrhu Aqua-therm Praha z hlediska technologického vývoje, ekonomických faktorů i přínosů pro ekologii a životní prostředí. Udělila dvě zlaté medaile, dvě čestná a jedno zvláštní uznání.

22.11.2012
Ing. Jan Blažíček, Ing. Dagmar Kopačková, Ph.D., redakce

Portál TZB-info byl tradičním organizátorem prvního dne oficiálního doprovodného programu mezinárodního veletrhu Aqua-therm Praha v Letňanech. Na závěr odborného programu tohoto dne byly vyhlášeny vítězné weby z ankety Zlatý@TZB-info pro rok 2012.

16.11.2012
Ing. Jan Blažíček

Ve dnech 13. a 14. listopadu proběhl v královéhradeckém Aldisu již VIII. ročník celostátní odborné konference Regenerace bytového fondu a staveb občanské vybavenosti se zaměřením zejména na obnovu stávajícího bytového fondu a staveb občanského vybavenosti, ale i na problematiku nových objektů.

21.9.2012
Bc. Oldřich Rejl, Ing. Jan Blažíček, Ing. Petr Bohuslávek, redakce

Na 23. mezinárodním stavebním veletrhu FOR ACH byly v rámci galavečera 19. září uděleny ceny GRAND PRIX za nejlepší vystavené produkty, čestná uznání a také ceny TOP EXPO za nejlepší expozice. Ve čtvrtek také pokračoval odborný doprovodný program veletrhu.

20.9.2012
Ing. Jan Blažíček, Ing. Bronislav Bechník, Ph.D., Bc. Oldřich Rejl, redakce

Včera pokračoval veletrh FOR ARCH 2012, jeho souběžné veletrhy a doprovodný program druhým dnem. Naše redakce Vám přináší nejzajímavější postřehy z dosavadních seminářů a konferencí, které se v těchto dnech konají na letňanském výstavišti. Představen byl nový Kalkulátor cen energií na TZB-info.

19.9.2012
Ing. Petr Bohuslávek, Ing. Jan Blažíček, redakce

V úterý se otevřely brány veletrhů FOR ARCH 2012 a FOR THERM 2012. V sedmi halách se prezentují výrobci a dodavatelé z oboru stavebnictví a technických zařízení budov. Dnes na výstavišti v Letňanech proběhne tisková konference portálu TZB-info o novele zákona 406/2000 Sb. o hospodaření energií a zahájení provozu nového Kalkulátoru cen energie TZB-info. 
 
Reklama