Pavilon renovovaný materiálem RHEINZINK- prePATINA schiefergrau, známý také jako „Císařský pavilon“, je historickým skvostem a nachází se v parku Jurmala v přístavním městě Liepãja v západním Lotyšsku.
Společnost Bosch plánuje výstavbu nových laboratoří, dvou výrobních budov a dalších výrobních linek pro tepelná čerpadla. Vedle Eibelshausenu v Německu a Tranåsu ve Švédsku se významnou lokalitou evropské vývojové a výrobní sítě pro tepelná čerpadla stalo i portugalské Aveiro. Do konce desetiletí Bosch investuje do rozšíření této sítě více než jednu miliardu eur. Tepelná čerpadla mají na dosažení cíle klimaticky neutrálních budov zásadní vliv.
Porotherm od Wienerbergeru představí ověřené produkty i novinky roku 2024 na veletrhu Infotherma Ostrava. Hlavními tématy 29. ročníku výstavy jsou vytápění, úspory energie a využívání obnovitelných zdrojů. Porotherm představí speciální typ zdiva pro novostavby, který umožňuje efektivní snižování energetické spotřeby v domácnosti. Vystavovaný sortiment bude také doplněn o úsporné produkty z portfolia Wienerbergeru. Veletrh se uskuteční od 22. do 25. ledna 2024 na výstavišti v Ostravě.
Nejen nízké provozní náklady díky revoluční technologii uložení topných kabelů umožňující ekonomický provoz jsou hlavní trumfy, které přináší IndorTec® THERM-E společnosti GUTJAHR. Výhodou je rovněž snadná regulace teploty a rychlá instalace a následná pokládka podlahovin, ať už jsou to parkety, dlažba, koberec nebo PVC, vinyl či LVT.
Změnu cenového rozhodnutí umožnila dodatečná dotace ve výši 3,5 miliardy korun, o které rozhodla vláda pro podporu energeticky náročných podniků. Oproti původně vydanému cenovému rozhodnutí klesne příspěvek na podporované zdroje energie (POZE) u zákazníků, kteří tento příspěvek hradí podle velikosti svého rezervovaného příkonu.
Tepelné mosty v oblasti balkonů jsou již dlouho známým problémem, systémové řešení Schöck Isokorb® nám toto pomáhá řešit již 40 let. Existují ale i jiná místa na budovách, které dříve nebylo možné systémově řešit, typicky např. styky nosných konstrukcí. Nové systémové prvky pro přerušení těchto tepelných mostů od firmy Schöck Bauteile GmbH nám představí její obchodní manažer Ing. Ondřej Wittek a statik Ing. Jan Vopička. Další novinkou v sortimentu jsou také řešení pro montáž fasády z pohledových betonů a provětrávané fasády v rekonstrukcích již zateplených budov bez nutnosti sundání stávajícího pláště.
Prohlédněte si soutěžící exponáty internetové hlasovací soutěže „TOP VÝROBKY INFOTHERMY 2024“. Rozmyslete si, kterému exponátu dáte svůj hlas. U vybraného favorita klikněte na tlačítko pod vizitkou. Hlasování probíhá od 10. 12. 2023 do 10. 1. 2024. Ocenění čeká nejen na 3 nejúspěšnější výrobky, ale dárky potěšíme i 20 hlasujících. Hlasujte. Děkujeme.
Recenzovaný Riziková analýza představuje v problematice ochrany vodních zdrojů účinný a komplexní nástroj. Nejde ovšem jen o rizikovou analýzu systému zásobování vodou, ale velký důraz je nyní kladen i na rizikovou analýzu částí povodí, kde se hodnotí okolí vodního zdroje. Hlavním cílem rizikové analýzy částí povodí je stanovení a zavedení preventivních opatření v částech povodí souvisejících s místy odběru pitné vody, následně zajištění náležitého monitorování relevantních ukazatelů v surové vodě, ale i posouzení potřeby zřídit nebo přizpůsobit ochranná pásma vodních zdrojů.
Proč vybavujeme domy řízeným větráním s rekuperací? Především proto, abychom zajistili dostatečný přívod čerstvého vzduchu a současně odvedli vlhkost a škodliviny, které se v domě tvoří. Vyšší intenzita větrání nám v interiéru zajistí kvalitní a čerstvý vzduch s nízkou úrovní CO2, ale v mrazivých zimních dnech povede s vysokou pravděpodobností k vysoušení vzduchu a nízké vlhkosti v interiéru. Zajištění odpovídající kvality vzduchu a současně omezení problému s nízkou vlhkostí vyžaduje více opatření. Firma Brink má v tomto ohledu dlouhodobé zkušenosti a její systém větrání se vzduchotechnickým rozvodem Air Excellent se snaží tento problém řešit komplexně od samého počátku.
Společnost Eaton, která se zabývá inteligentním řízením energie, oznámila úspěšné dokončení 18měsíčního výzkumného a vývojového projektu zaměřeného na vývoj vícefázového pohonu odolného proti poruchám, který umožňuje bezpečnější a udržitelnější provoz elektrických letadel s vertikálním vzletem a přistáním (eVTOL).
Ústřední budova Českého statistického úřadu v Praze prošla rozsáhlou proměnou metodou EPC. Výměna pláště, celkové zateplení, modernizace a doplnění technologického zařízení budovy stály 250 milionů korun. Díky EPC režimu je úspora 16 milionů korun zaručena. ČSÚ za rekonstrukci zaplatí 34 % z celkové sumy. Zbývajících 66 % pokryje dotace EU a smluvně zaručené úspory. Rekonstrukci provedly v režimu EPC společnosti MARHOLD a D-energy.
Inovativní nátěr s názvem Chytrá zeď transformuje jakýkoliv hladký povrch do popisovatelné a snadno stíratelné plochy, které mohou mít libovolnou velikost a být buď bílé nebo barevné. Tento speciální nátěr může být navíc doplněn magnetickým nátěrem, který ze zdi vytvoří magnetickou nástěnku, plně nahrazující klasické whiteboardy a tabule.
Vědomostní soutěž EUROREBUS, jejímž hlavním partnerem se stala energetická skupina E.ON, na podzim zahájila registrace do aktuálního ročníku. Desetitisíce žáků a studentů základních a středních škol se každoročně zapojují do soutěže E.ON EUROREBUS. Letošní 29. ročník v tomto ohledu nebude výjimkou. Soutěž klade důraz na mezioborové souvislosti, nadhled, schopnost logického uvažování a kritického myšlení při práci s informacemi v řadě oborů. Čas na zapojení do aktuálního ročníku mají zájemci do konce února.
Recenzovaný Příspěvek informuje o výsledcích testů účinnosti specifických aplikačních metod sanace povrchů a vzduchu ve vnitřním prostředí staveb, jejichž rozsah a nabídka se významně rozšířily v souvislosti s epidemií SARS-CoV-2. Testy byly zaměřeny na nejčetněji nabízené postupy tj. na použití otevřených a uzavřených (čističky vzduchu) zdrojů UV-C záření, fumigaci (použití biocidních látek) a ozonizaci. Zvláštní pozornost je věnována naplnění dikce souvisejících zákonů a předpisů EU a dodržování bezpečnostních zásad při aplikaci těchto postupů v pracovním i komunálním prostředí. Uvádíme i příklady četně se vyskytujících problémů a nedostatků při aplikaci těchto technologií.