Na včerejší tiskové konferenci ERÚ představil aktuální přístup ke svým dvěma nejvíce diskutovaným tématům v posledním roce – k nové tarifní soustavě a k podmínění výplaty podpory OZE notifikací od Evropské komise.
Technologické centrum AV ČR uspořádalo na konci června ve svých prostorách národní informační den k programu Nanotechnologie, pokročilé materiály, biotechnologie a pokročilá výroba a zpracování (NMBP). Cílem setkání účastníků z oblasti výzkumu, vysokých škol a firem bylo seznámení s konkrétním obsahem výzev rámcového programu Horizon 2020 pro tuto tematickou oblast na rok 2017. Zároveň s tím se hovořilo i o prvních aktivitách Evropské komise v přípravách pracovního programu na další období 2018–2020.
REHVA je evropská federace asociací zaměřených na vytápění, větrání a klimatizaci, která propojuje inženýry z 26 evropských států. Mezi stovkou inženýrů, které REHVA ocenila za jejich přínos je i 10 z ČR. Požádali jsme o komentář prof. Ing. Karla Kabeleho, CSc., který byl období 2013 až 2016 prezidentem REHVA.
Už v první dotační výzvě v roce 2014 směřoval zájem do oblasti automatických kotlů. U kotlů na pevná paliva s ručním přikládáním jsme už tenkrát zaznamenali úbytek poptávky. Ještě více se tento trend projevuje v nové kotlíkové dotaci, řekl pro E15 generální ředitel společnosti Viadrus Ing. Roman Sikora, MBA.
V letošním roce v České republice výrazně stoupla poptávka po výměně starých kotlů na tuhá paliva. Napomohly tomu kotlíkové dotace. Zároveň se ale zpřísňují pravidla pro kotle nové. Jaké technické změny museli výrobci zavést, aby vyhověli legislativě i stále náročnějším zákazníkům, a jaké trendy nás čekají v letošní blížící se topné sezoně, popsal technický ředitel společnosti VIADRUS Roman Halaška.
Velká kapacita, vysoká bezpečnost, jednoduchost a levná výroba. Převratných technologií na uskladnění elektřiny je celá řada, baterie HE3DA by však měla být jedna z prvních, která se začne sériově vyrábět – a podle všeho již letos a v Praze. S jejím vynálezcem Janem Procházkou jsme udělali rozhovor během akce Nanoden na pražské náplavce.
Problémy s hodnocením české vědy a výzkumu se dotýkají nejenom jednotlivých oborů průmyslu (v našem případě stavebnictví), ale také samotného fungování státní správy a hospodaření s veřejnými prostředky. O současném stavu jsme hovořili s profesorkou Jitku Moravcovou, členkou Rady pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI).
Konkurence se obává společnosti KOVARSON s.r.o., a proto je v posledních letech společnost KOVARSON s.r.o. neprávem pomlouvána některými konkurenčními výrobci ať už na výstavách nebo na jejich vlastních školeních, přičemž se snaží shodit kvalitnější výrobky před samotnými zákazníky, odborníky i instalatéry.
V polovině května se v Pardubicích uskutečnila pod záštitou města již popáté celostátní odborná konference zaměřená na aktuální otázky v oblasti bezbariérovosti. Konference byla určena zejména pro projektanty, úředníky ze stavebních a speciálních úřadů, zástupce veřejné správy a další zájemce. Zúčastnili se jí i zástupci Pražské organizace vozíčkářů (POV).
Do Mukařova míří mladé rodiny, které touží po bydlení v klidu blízko přírodě a zároveň se nechtějí vzdát výhod nedaleké Prahy. Příchod nových obyvatel do Mukařova přirozeně doprovází nejen čilý stavební ruch, ale i nárůst počtu dětí. Kapacita budov občanské vybavenosti se tak nevyhnutelně dostává za hranice svých možností.
Mezinárodní konference Dřevostavby, kterou pořádá Vyšší odborná škola a Střední průmyslová škola ve Volyni, úspěšně zakončila svůj dvacátý ročník. Společně s osvědčenými partnery a již podruhé s Univerzitním centrem energeticky efektivních budov (UCEEB) připravila zajímavou retrospektivu proměn staveb ze dřeva.