Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Povodně
Archiv článků od 21.1.2016 do 5.8.2019

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

5.8.2019
Ing. Jitka VÁVROVÁ, Policejní akademie České republiky v Praze; Fakulta bezpečnostního managementu, katedra managementu a informatiky

TZB-info doporučuje Povodně v roce 1997 a 2002 zapříčinily značné škody, ale současně byly zdrojem nových poznatků o funkčnosti krizových plánů a připravenosti obyvatelstva. Autorka ve svém textu věnuje pozornost podzemní vodě, která v souvislosti s povodněmi ovlivňuje rozsah škod a potenciálních škod.

22.5.2019
redakce podle informací MŽP

Odborný Povodňové mapy slouží pojistitelům jako primární zdroj pro tarifikaci rizika povodně a záplavy na území České republiky. Vodoprávním úřadem stanovená záplavová území jsou administrativně určená území, která mohou být při výskytu přirozené povodně dané doby opakování zaplavena vodou.

11.10.2018
redakce

Obce, kraje a další subjekty mohou od října čerpat z Operačního programu Životní prostředí 350 milionů korun na dokonalejší varovné systémy před povodněmi a na zabezpečení nestabilních svahů. Žádosti o dotace bude SFŽP ČR přijímat do 20. 12. 2018.

Ilustrační foto, povodně 2002 Praha, foto D. Kopačková, redakce
10.9.2018
RNDr. Radek Čekal, Ph.D., Český hydrometeorologický ústav

Recenzovaný Srovnáme-li povodně z roku 1997 a 2002 z hlediska povodňové služby, pak mezi největší klady patří dobré fungování napojení Předpovědní a výstražné služby (PVS) ČHMÚ na systém krizového řízení a integrovaný záchranný systém v souladu se souborem nových krizových zákonů platných od počátku roku 2000.

6.8.2018
RNDr. Jan Daňhelka, Ph.D., Český hydrometeorologický ústav

Recenzovaný Podíl obyvatel vystavených povodňovému riziku spíše mírně rostl. Ve srovnání se světem je však podíl obyvatel ohrožených povodněmi v ČR velmi malý. Do budoucna při nastavení správné politiky ochrany před povodněmi je bezpochyby možné dosáhnout ještě větší míry adaptace (resilience) vůči povodním.

22.7.2018
Člověk v tísni, Jan Jelínek, Monika Ticháčková, nevládní nezisková organizace Člověk v tísni

Od posledních povodní v r. 2013 si stále více uvědomujeme spojitost dešťů, sucha a stavu naší krajiny s průběhem mimořádných událostí. Stav lesů i zemědělské půdy není dobrý. Schopnost půdy zadržet vodu, což je nejlepší protipovodňové opatření, se spíš zhoršuje, než zlepšuje.

5.3.2018
doc. Ing. Šárka Kročová, Ph.D., VŠB TU Ostrava, Fakulta bezpečnostního inženýrství

Recenzovaný Následující příspěvek naznačuje, jakými způsoby a prostředky lze primární a sekundární hrozby nedostatku vody k hašení požárů eliminovat na přijatelnou úroveň a současně snížit riziko kontaminace povrchových vod vodami použitými při požárním zásahu.

19.2.2018
Ing. Milan Dermek, doc. Ing. Mikuláš Monoši, PhD.

Recenzovaný Článok sa venuje problematike dopravy vody hadicovým vedením k požiarom. Rozoberá zapojenia čerpadiel pri doprave vody podľa požadovaných parametrov na mieste zásahu, porovnáva spôsoby zapojenia hadicového vedenia.

7.9.2017
redakce

Žádosti se přijímají dnes od 10:00 hodin elektronicky na www.dotacedestovka.cz. Mezi novinkami je důležité nastavení pravidel pro platby za stočné při využívání deštové vody.

7.5.2017
Ing. Dagmar Kopačková, Ph.D., redakce

S ohledem na pravidelné zaplavování památkové zóny Staré Ďáblice v době přívalových dešťů se besedou snaží radnice městské části přesvědčit sousedy k hospodaření s dešťovou vodou. Na zajímavé akci jsme natáčeli reportáž.

Nádrž na dešťovou vodu - dotace Dešťovka
27.4.2017
redakce, MŽP, ČTK

Na lepší hospodaření s dešťovou vodou v domácnostech v rámci dotačního programu Dešťovka půjde 100 milionů korun. Lidé mohou podávat žádosti o dotaci od 29. května. Novinářům to dnes v Brně řekl ministr životního prostředí Richard Brabec.

zdroj: prezentace Ing. František Pavlík, Ph.D., Státní pozemkový úřad, konference Voda v krajině
12.9.2016
Ing. Dagmar Kopačková, Ph.D., redakce

Recenzovaný Celkově má do roku 2022 na boj se suchem stát připraveno 28 miliard korun Kč. Zadržení vody v krajině je nejlepší způsob ochrany před suchem i povodněmi, ale způsobů jak pomoci krajině, půdě a vodě, tj. sami sobě, je celá řada.

Ilustrační obrázek, foto D. Kopačková
15.6.2016

MŽP vyhlásilo novou výzvu z OPŽP, která podpoří projekty varovných, hlásných, předpovědních a výstražných protipovodňových systémů a digitální povodňové plány. Žádosti mohou zájemci z řad příspěvkových organizací podávat od 1.7. do 31.8.2016. Připraveno je 150 milionů Kč.

14.6.2016
Aliaxis Česká republika s.r.o.

Přívalové deště jsou v letním období, kdy se horké dny střídají s bouřkami, běžnou skutečností. Jak ale zabránit zatopení sklepa a následným škodám? Jedním z účinných pomocníků jsou zpětné klapky. Ty se instalují v potrubí dešťové a splaškové kanalizace a umožňují plynulý odtok do veřejné kanalizační sítě bez nebezpečí možnosti vzniku zpětného vzdutí.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama