Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Energetická náročnost budov
Archiv článků od 12.8.2013 do 26.11.2013

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

26.11.2013
Ing. Marie Franková, Skanska Facility, doktorand Fakulty stavební ČVUT

Trendem poslední doby jsou certifikační systémy hodnotící stavby z hlediska kvality v souladu s principy trvale udržitelné výstavby. Facility management (FM) je se zelenými budovami a jejich certifikacemi úzce spjat. Zároveň se začíná přikládat velký důraz ze stran stavebních odborníků na návrh budovy dle BIM.

16.11.2013
Ing. Jan Blažíček, redakce

Opravdu se stavební družstva nebo společenství vlastníků bez administrativně složitých podpor od SFŽP nebo SFRB při rekonstrukcích neobejdou? Jaký byl dopad dvacetimiliardové dotace na úporu tepla na vytápění a kolik nám Zelená úsporám objektivně přinesla?

Energetický štítek budovy
15.11.2013
Asociace poskytovatelů energetických služeb

Asociace poskytovatelů energetických služeb (APES) vás zve na mezinárodní konferenci nazvanou Energetické služby se zárukou – perspektivní zdroj úspor v Londýně, v Berlíně i v Praze, která se bude konat v úterý 26. 11. od 9.30 v zasedací síni Magistrátu hl. m. Prahy.

14.11.2013
IVAR CS spol. s r.o.

IVAR CS představuje nová Elektronická oběhová čerpadla DAB.EVOSTA s nízkou spotřebou energie (plně v souladu s Evropskou směrnicí ErP) určené pro cirkulaci topné vody, vhodné pro všechny typy domovních topných systémů.

12.11.2013
Domat Control System s.r.o.

Pro vyhodnocování spotřeb a vzájemné porovnávání poboček se používají takzvané odvozené parametry, jako je například spotřeba energie na m2 podlahové plochy, denostupně apod. K tomu je nutné znát další proměnlivé i konstantní veličiny. ContPort je cloudová služba, která shromažďuje data z řídicích systémů i různých výrobců, upravuje je a dále s nimi pracuje.

11.11.2013
Ing. Píšová Petra, Vysoké učení technické v Brně Fakulta stavební

Porovnání výpočtu Průkazu energetické náročnosti podle metodiky před revizí normy ČSN 73 0540-2, výpočtu podle vyhlášky č. 78/2013 Sb. a pro zajímavost je doplněn posudek pro dotační program Nová zelená úsporám.

11.11.2013
Jerzy Sowa, Maciej Mijakowski, Fakulta ekologického inženýrství Varšavské technické univerzity, Polsko, Aleksander Panek, Národní agentura pro úspory energie, Polsko

Srovnání využití primární energie pro referenční bytový dům vybavený třemi různými systémy ventilace (dva referenční a jeden hodnocený) prokázalo, že použití hybridního systému DCV řízeného dle potřeby na základě vlhkosti vede k významným úsporám energie.

1.11.2013
Grundfos Sales Czechia and Slovakia s.r.o.

Nová kolej v dánském městě Aarhus je nejen sídlem pro více než 200 studentů, ale také živou laboratoří. Více než 1800 snímačů v celé budově umožňuje společnosti Grundfos testovat energeticky úsporné technologie v reálném prostředí.

19.10.2013
Camfil s.r.o.

Hotel je vybavený interným centrálnym riadiacim systémom. Implementované je aj interné centrálne riadenie vzduchotechniky. Nutnosť výmeny filtrov je indikovaná na centrálnej obrazovke po dosiahnutí nastavenej hodnoty tlakovej straty.

17.10.2013
ISS Facility Services s.r.o.

Trend snižování provozních nákladů budov se stává fenoménem současnosti. Ekonomický tlak v podobě především neustále rostoucích cen paliv a energie vyvolává potřebu řešit náklady spojené s provozem budov a technologií.

Technické izolace Knauf Insulation vyrobené z kamenné minerální vlny
16.10.2013
KNAUF INSULATION, spol. s r.o., Jan Kurc

Kvalitně navržené a namontované technické izolace významně snižují energetickou náročnost budov, zvyšují úroveň uživatelského komfortu a podporují mimo jiné požární bezpečnost staveb. V článku uvádíme dva příklady z praxe.

20.8.2013
AC Heating - tepelná čerpadla s invertorem, Ing. Jiří Polívka

Tepelná čerpadla plní svoji správnou funkci provozně nejekonomičtějšího zdroje tepla pouze při dodržení několika hlavních kritérií. Přibližme si nyní tyto nejpodstatnější požadavky z pohledu projekce topného zdroje.

12.8.2013
Ing. arch. Marcela Jonášová, Ing. Karel Sedláček, Ph.D., Asociace výrobců minerální izolace

ČSN 73 0540 definuje deklarované, návrhové a charakteristické tepelné hodnoty stavebních materiálů a popisuje poměrně složitý postup přepočtu z hodnot deklarovaných přes charakteristické na návrhové. Většina projektantů použije raději návrhové hodnoty λ z informativní přílohy normy nebo v případě minerálních izolací zhorší deklarovanou hodnotu o 10 až 15 %. Ani jedna z těchto variant bohužel neodpovídá reálným hodnotám.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama