V minulém týdnu společnosti CARMINA, REHAU a Atlas Copco uspořádaly den otevřených dveří, kde se zájemci mohli seznámit s technologií vrtu pro tepelné čerpadlo a s technologiemi geotermálních sond.
V neděli 25. září se zavřou brány veletrhů For Arch a For Therm 2011. Pět dní jsme Vám nepřetržitě připravovali aktuality z veletrhu. Dnes přinášíme zejména videa zachycující zajímavé praktické ukázky a oceněné výrobky. Vedle toho se konala druhá část semináře o pasivních domech. Vše včetně fotogalerie naleznete v našem článku.
Sledujte záznam z dnešní prorážky tunelového razicího štítu do nové stanice metra Petřiny právě budovaného prodloužení trasy A pražského metra. Natočili jsme pro vás celý proces včetně odborného výkladu. Ačkoliv to není přímo obor portálu TZB-info, věříme, že zhlédnutí práce razicího štítu metra bude pro Vás jedinečný zážitek.
Vesnice na moravském úpatí Bílých Karpat, o které už bylo napsáno mnohé. Proslavila se ekologickými projekty, navštívila ji celá řada významných osobností, je dávána za příklad úspor energií a ekologického stavitelství. Zaměřili jsme se tentokrát na stavbu pasivního domu, který zde funguje jako Centrum modelových ekologických projektů pro venkov.
Navrhnout a postavit dům na klidném místě za obcí je standardní zadání, které ničím nepřekvapí. V obci Myslejovice v Olomouckém kraji v průměrné výšce 353 metrů nad mořem stojí zajímavě řešený nízkoenergetický dům, který řešil kromě jiného i využití komínu. O pasivním domě původně majitel vůbec neuvažoval. Závěrečná měření ho mile překvapila. Je citlivě zasazený do krajiny a nabízí celou řadu úprav, které mohou být zajímavé i pro ostatní stavebníky.
Přestože v Německu a Rakousku byly takovéto domy již běžným standardem, v Česku jej oslavovali jako lokálního pionýra. Vápenopísková stavba se sedlovou střechou založená na drti z pěnového skla, která je certifikována v Passivhausinstitutu Dr. Wolfganga Feista v Darmstadtu, má za sebou celou řadu odborných měření a nepřeberné množství návštěv. Byli jsme na jedné z nich.
Doposud pravděpodobně nejzajímavějším projektem řešeným metodou EPC v České republice je projekt v Národním divadle v Praze. Realizace základní části projektu proběhla v roce 2007 a zahrnovala mimo jiné velmi zajímavou kombinaci opatření souvisejících s využitím odpadního tepla. O rok později byl projekt rozšířen o instalaci střešní hydroizolace s fotovoltaickými články na provozní budově.