Představujeme novinky firem Fenix, První Chodská, Berndorf, Regulus, Velux, Romotop a Stiebel Eltron prezentované na letošním stavebním veletrhu For Arch 2014 a souběžných veletrzích For Therm, For Wood, Bazény, sauny & spa a For Waste & Water.
Představujeme pasivní dřevostavbu rodinného domu se skeletovou nosnou konstrukcí, difuzně otevřenou obálkou a systémem inteligentního technického zařízení. Ten zahrnuje tepelné čerpadlo, fotovoltaickou elektrárnu a vzduchotechnickou jednotku s rekuperací. Pasivní dům získal dotaci Nová Zelená úsporám.
Detaily zateplovacích systémů vyžadují speciální řešení, a to nejen z důvodů konstrukčních, ale také z důvodu požární bezpečnosti. Jedná se zejména o detaily založení zateplovacího systému, detaily nadpraží a ostění. Řešení s využitím fenolické pěny a prefabrikovaných prvků nabízí společnost HPI-CZ.
Na konci ledna byl otevřen největší pasivní dům v České republice financovaný z veřejných prostředků. Pasivní bytový dům pro seniory s učebnicovou ukázkou řešení kvality vnitřního prostředí, hospodaření s energiemi a nakládání s dešťovou vodou stojí v Modřicích u Brna. Jeho autory jsou architekti Josef Smola a Aleš Brotánek.
K právě projednávané aktualizaci Státní energetické koncepce se v krátkých přednáškách vyjádřili: Lenka Kovačovská z MPO, Petr Vymazal za zpracovatele SEA, ekonom Jan Ondřich, analytik Michal Šnobr, Martin Sedlák za OZE a Jan Rovenský za limity těžby uhlí. Následovala diskuse s odpověďmi na otázky z publika.
Výrobky Zehnder se uplatní v rezidenčních, komerčních i průmyslových budovách, ceněna je výroba radiátorů na míru, ale v sortimentu jsou radiátory pro koupelny, elektrická topná tělesa, stropní sálavé vytápění a chlazení, kombinované jednotky pro větrání a tepelná čerpadla, větrání s rekuperací a stropní jednotky pro čištění vzduchu v průmyslu, kompletní řešení pro dům.
Renomovaný německý výrobce armatur instalační techniky SCHELL se představil v roli partnera 2. ročníku mezinárodní soutěže SOŠ a učilišť „Řemeslo/Skill“, ve které své dovednosti změřili žáci z ČR, ale i Maďarska, Polska, Slovenska a Německa. Aleši Řezáčovi, obchodnímu manažerovi firmy SCHELL pro ČR, jsme při té příležitosti položili několik otázek.
Pro účely zkoušení solárních kolektorů v rámci laboratorní výuky a výzkumu obnovitelných zdrojů tepla na Ústavu techniky prostředí Fakulty strojní ČVUT v Praze vybudována Solární laboratoř (SOLAB). Solární laboratoř zajišťuje zkoušky týkající se tepelných vlastností kolektoru, především zkoušky tepelného výkonu, modifikátoru úhlu dopadu (optické charakteristiky) a časové konstanty kolektoru.