Kondenzační kotel pro bytové aplikace

Datum: 12.5.2016  |  Autor: Ing. Jan Blažíček, redakce

Ačkoliv má ústřední vytápění své nesporné výhody, v období vyúčtování ročních nákladů si nejeden obyvatel bytového domu posteskne, že nemá v bytě svůj vlastní zdroj, který by měl pod kontrolou a nemusel se s ostatními nájemníky handrkovat o to, jestli spotřebovává málo nebo hodně.

Tomuto decentralizovanému způsobu výroby tepla se běžně říká etážové topení. Každá bytová jednotka má svůj kotel se zásobníkem vody nebo s karmou a roční spotřeba tepla vychází z toho, co se odečte na bytovém plynoměru. Toto řešení má ale jednu nevýhodu, kotle a karmy jednou doslouží a vlastník bytu musí řešit jejich výměnu. A do toho přichází Ekodesign a zákaz spotřebičů s atmosférickými hořáky…

Nicméně výrobci plynových zdrojů tepla pamatovali i na tyto zákazníky a přichystali pro ně kondenzační kotle vhodné právě pro výkonově malé aplikace. S jedním z nich jsme měli možnost blíže se seznámit na veletrhu Aqua-therm Praha 2016, konkrétně na stánku společnosti Brilon. Zástupce firmy, Lukáš Lagron, nám představil výrobek holandské firmy Intergas vyznačující se v průtokové variantě malými rozměry, tichým provozem a hlavně vysokou účinností při výrobě tepla jak pro vytápění, tak pro ohřev teplé vody.

Celý vtip spočívá v řešení výměníku tepla, který umožňuje kondenzační provoz i během přípravy teplé vody, na rozdíl od standardního řešení, kde při současném provozu vytápění a ohřevu vody pracuje kotel s vyšším teplotním spádem, což brání kondenzaci.

 

Hodnotit:  

Datum: 12.5.2016
Autor: Ing. Jan Blažíček, redakce   všechny články autoraSdílet:  ikona Facebook  ikona Twitter  ikona Google+  ikona Linkuj.cz  ikona Vybrali.sme.skTisk Poslat e-mailem Hledat v článcíchDiskuse (žádný příspěvek, přidat nový)


Témata 2018

 
 

Aktuální články na ESTAV.czStát chce půjčit mladým rodinám na bydlení až dva miliony korunDo 3. ročníku České ceny za architekturu se přihlásilo 145 realizacíDveře bez rušivých detailů pro dokonalý interiérSpolečnost HELUZ byla oceněna na veletrhu Coneco