Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Odborné recenzované články

Technická zařízení budov / od 15.5.2023 do 23.7.2023


zpět na aktuální články

tepelné ostrovy ve městech
23.7.2023
Ing. Jan Vystrčil, Ing. Ondřej Nespěšný, doc. Ing. Karel Šuhajda, Ph.D., Ing. David Bečkovský, Ph.D.

Recenzovaný Jako tepelné ostrovy jsou označovány oblasti v urbanisticky rozvinutých městech, kde je v letním období výrazně vyšší teplota než v jejich okolí. S postupující klimatickou změnou je výskyt tepelných ostrovů četnější. Je patrné, že výstavba má přímý vliv na vznik, nebo naopak na regulaci tepelných ostrovů ve městech. Vzhledem k dostupným možnostem 3D modelování objektů a projektování za pomoci BIM metody je možné provádět numerické simulace vlivu objektů na okolí a sledovat ukazatele vzniku tepelného ostrova. Stavební objekty je tedy možné navrhovat s vysokým ohledem na environmentální hledisko projektu. Příspěvek popisující vybrané možnosti numerického modelování tepelných ostrovů zvítězil v soutěži JUNIORSTAV.

20.7.2023
Ing. David Neužil, Construsoft s. r. o.

Recenzovaný Autora článku jsme se zeptali, jakou výhodu spatřuje ve vyžívání BIM ve stavebnictví a co konkrétně mu poskytuje či neposkytuje přímé propojení s platformou CDE (společné datové prostředí). Jaké jsou jeho výhody a nevýhody, včetně případných ohrožení celého projektu?

17.7.2023
Ing. Ondřej Pešek, Ph.D., Ing. Pavel Simon

Recenzovaný V rámci projektu VUT FAST Brno jsou vyvíjeny nové směsi vlákny vyztužených plastů a z nich odvíjená technická řešení. Jedním z nich je systém deskových profilů PLANK 40, který je primárně navržen jako alternativa k ocelovým i kompozitním pororoštům, dřevěným mostovkám či ocelovým pochozím plechům. V textu jsou dále uvedeny poznatky z výzkumu chování směsí a zejména z vývoje a testů těchto deskových profilů.

Stěnový panel se svisle orientovanými OSB deskami při experimentálním testování
10.7.2023
prof. Ing. Antonín Lokaj, Ph.D., Ing. David Mikolášek, Ph.D., Ing. Pavel Dobeš, Ph.D., Ing. Marek Johanides, Ph.D., Ing. Petr Mynarčík, Ph.D.

Recenzovaný Příspěvek se zabývá experimentální a numerickou analýzou vlivu orientace velkoplošných desek opláštění nosných stěnových panelů dřevostaveb. Experimentální výsledky byly následně porovnávány s numerickým modelem v programu SCIA Engineer a s analytickým výpočtem.

26.6.2023
Ing. Daniel Bukov, Ing. Jozef Baran

Recenzovaný Príspevok zhŕňa skúsenosti autorov s projektom statiky výškových budov, od začiatku navrhovania, cez všetky stupne projektovej dokumentácie. V príspevku je v stručnej forme popísaný nosný systém a s poukázaním na kritické miesta návrhu. V časti realizácia hlavní stavbyvedúci budov zahrňujú skúsenosti s realizáciou, aplikáciou poskytnutej dokumentácie a technologických postupov od zakladania až po ukončenia nosnej konštrukcie budov.

26.6.2023
Ing. Martin Kroc, Ph.D., Jaroslav Zárybnický

Recenzovaný Nátokové galerie bazénu teplé vody mají specifické požadavky nejenom co se týče údržby, ale i jejich sanace. Uvedená realizace předkládá poměrně atypické využití vysokopevnostního betonu k vyplňování vysoce přesných a tenkých forem a speciálních prostor.

20.6.2023
Ing. Marek Petreje, doc. Ing. Michal Sněhota, Ph.D., Ing. Tomáš Chorazy, Ph.D., Mgr. Barbora Rybová, Ing. Petra Hečková, Ing. Michal Novotný

Recenzovaný V rámci projektu byl navržen, sestaven a v experimentálním provozu ověřen provoz nového konceptu kombinace umělého mokřadu a zelené střechy s využitím šedé vody pro závlahu. V souladu s principy cirkulární ekonomiky byl navržen a prvotně experimentálně otestován substrát pro extenzivní zelené střechy s příměsí recyklovaných materiálů na bázi stavebního recyklátu a pyrolizovaného čistírenského kalu ve formě biocharu. Byly stanoveny hydrofyzikální charakteristiky navržených substrátových směsí a dvě byly vybrány pro použití na mokřadně-extenzivních plochách zelených střech. Byla sledována vodní bilance, chemismus vody na odtoku ze zelené střechy a stav vegetace v závislosti na příměsi biocharu.

12.6.2023
Ing. Milan Holý, Ph.D., Ing. David Čítek, Ph.D., doc. Ing. Lukáš Vráblík, Ph.D.

Recenzovaný Článek je zaměřen na stanovení ohybové pevnosti tenkých desek z ultra-vysokohodnotného betonu vyztuženého ocelovými vlákny (UHPFRC). Únosnost prvků bez betonářské výztuže vyztužených pouze rozptýlenou výztuží v podobě drátků v ohybu je ovlivněna především orientací a distribucí vláken a projevuje se u nich size-effect. Speciální tělesa – deskové pruhy o různých tloušťkách 40, 50, 60, 70 a 80 mm byly testovány ve čtyřbodovém ohybu na rozpětí 1900 mm a ve tříbodovém ohybu na rozpětí 600 mm v poloze stejné jako při betonáži a obrácené dnem vzhůru. Vyhodnocené ohybové pevnosti byly porovnány s pevnostmi stanovenými referenčními ohybovými zkouškami na trámcích o velikostech 150 × 150 × 700 mm, 100 × 100 × 400 mm a 40 × 40 × 160 mm. Byly vyhodnoceny vlivy velikosti prvku, tloušťky desky, rozpětí a polohy vzhledem k betonáži na únosnost v ohybu. Experimenty byly dále podpořeny numerickou simulací.

5.6.2023
Ing. Mária Bolešová, PhD., Ing. Kamil Laco, PhD.

Recenzovaný Príspevok sa zaoberá navrhovaním nosnej konštrukcie pre objekt, kde boli už zrealizované niektoré nosné prvky v 1. PP a 1. NP podľa pôvodného architektonického riešenia. Pri návrhu sa musela zohľadniť nie len nová koncepcia nosného systému hornej stavby, ale aj zmena polohy komunikačných jadier. Pre lepšiu koordináciu a sledovanie zmien bol celý projekt vypracovaný pomocou BIM procesov.

Foto © garten-gg - Pixabay.com
22.5.2023
Ing. Andrea Nasswettrová, Ph.D., MBA, ProDřevo ateliér, Společnost pro technologie ochrany památek STOP, z.s.

Recenzovaný Příspěvek si klade za cíl krátce seznámit s postupem a funkcí dendrologického průzkumu, s jeho výsledky a další návazností na projektovou dokumentaci. Uvádí základní schéma práce při průzkumu, techniky, jimiž je možné průzkum provést, a výsledky, kterých je nutné dosáhnout.

17.5.2023
Ing. Pavel Rybář, předseda stálé pracovní skupiny Požární prevence a zástupce České asociace pojišťoven ve Výboru evropských pojistitelů CEA

Recenzovaný Požární ochranu silničních tunelů lze posílit pomocí vodních stabilních hasicích zařízení. Jaké systémy se používají a jaké jsou hlavní výzvy pro jejich realizaci?

15.5.2023
Ing. Kristián Hutkai, prof. Ing. Dušan Katunský, Ph.D.

Recenzovaný Príspevok sa zaoberá s tepelnou ochranou historickej budovy v Košiciach. Budova je momentálne využívaná v plnej funkcii ako bábkové divadlo. Trpí však poruchami spôsobené zvýšenou vlhkosťou. Časť príspevku je venovaná vlhkostnej analýze, ktorá bola vykonaná deštruktívnym spôsobom pomocou gravimetrickej metódy. Hlavná časť príspevku sa zaoberá s výsledkami dynamických simulácií, pri ktorej sa analyzovala tepelno-vlhkostná odozva historickej steny po aplikácií tepelnej izolácie z interiéru.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama