Zákon č. 89/2012 Sb. - Občanský zákoník
|
|
|
|
Ochrana před hlukem v evropské a české legislativě
29.8.2024 | Vlastimil Růžička, redakceVeřejný ochránce práv v minulých letech kritizoval fakt, že do českého právního řádu nebyla řádně transponována směrnice 2002/49/ES o hodnocení a řízení hluku, která si klade za cíl definovat společný přístup států Evropské unie k prevenci a omezení škodlivých či obtěžujících účinků hluku ve venkovním prostředí. Kritizovány byly i další nedostatky. Jak vypadá situace v současné době a jaké jsou nyní možnosti měření hluku?
Poskytování ubytovacích služeb z několika úhlů pohledu včetně stavebního
27.8.2024 | Ing. arch. Martin Čeněk, Ph.D.,, praktikující architekt, pedagog a výzkumný pracovník FA ČVUT v PrazeZvláště v letním období se často objevují otázky ohledně využívání bytů k poskytování ubytovacích služeb. Fenomén zvaný Airbnb si lidé vysvětlují různými způsoby, často bez souvislostí se stavebním či živnostenským zákonem. V rámci naší spolupráce s portálem epravo jsme se ptali nejenom právníků, ale také stavařů. V následujícím textu se autor (architekt) věnuje problematice bydlení a ubytování v bytech – a to jak z pohledu soukromoprávního, tak veřejnoprávního, a to včetně vzájemných souvislostí.
Co je to právní institut spoluvlastnictví k nemovitosti a jak jej zrušit
16.8.2024 | JUDr. Jiří Matzner, Ph.D., LLM, AK Matzner LegalPoměrně častou otázkou bývá, jak uspořádat dohody spoluvlastníků nemovitosti a rozhodnout o rozdělení společné věci. Nezřídka dochází i k veřejné dražbě. V rámci naší spolupráce s portálem epravo jsme se zeptali odborníků, co je to právní institut spoluvlastnictví a jak postupovat v případě rodinného domu, pozemku či bytu.
Rozúčtování nákladů v bytovém domě od roku 2024
12.8.2024 | Ing. Petr Bohuslávek, redakceRozúčtování nákladů v bytovém domě upravuje zákon č. 67/2013 Sb. a zákon č. 89/2012 Sb. – Nový občanský zákoník. Náklady na vytápění a společnou přípravu teplé vody pro dům se rozúčtují podle vyhlášky č. 269/2015 Sb., která byla naposledy novelizována vyhláškou č. 274/2023 Sb. Novela je účinná od 1. ledna 2024 a přináší významné změny.
Omezení pozemkové služebnosti a právo užívání cesty nebo stezky
4.7.2024 | Mgr. Jan Vlasák, advokátní koncipient, Sokol, Novák, Trojan, Doleček a partneři, advokátní kancelář s.r.o.S novelizací stavebního a občanského zákoníku existuje starší a novější právní úprava služebností, tedy práva třetích osob užívat služebnost cesty a stezky. V praxi tak může nastat situace, že vlastník bude usilovat o omezení služebnosti. Jakou bude mít v současné době právní oporu ve svém počínání? V rámci naší spolupráce s portálem epravo jsme se zeptali na aktuální změny právního výkladu a na možnosti takovýchto omezení.
Vyúčtování služeb za užívání bytu ve světle nové legislativy
14.6.2024 | Mgr. Karel Gerhardt, Jakovidis, Klega, Partners, advokátní kancelářV souvislosti s vyúčtováním služeb lze aktuálně zaregistrovat i změny v příslušné legislativě. Zeptali jsme se odborníků nejenom na tyto na změny, ale také na možnosti obrany proti nesprávnému vyúčtování. Článek vychází ve spolupráci s portálem epravo.
Co obsahuje nová metodika k provozování kamerových systémů
8.6.2024 | Mgr. Martin Winter, Kristína NagyováŘeší vady bytové jednotky váznoucí na společných částech domu SVJ nebo vlastník bytu? Kdo může vady oken reklamovat a rozhodnout o typu nároku z vadného plnění? Otázek je mnoho a na řadu z nich reaguje novela občanského zákoníku. Na zásadní změny v jejím znění jsme se zeptali odborníků v rámci naší spolupráce s portálem epravo.
Jak řešit stavební vady u bytové jednotky dle novely občanského zákoníku
21.5.2024 | JUDr. Josef Moravec, Mgr. David DušánekŘeší vady bytové jednotky váznoucí na společných částech domu SVJ nebo vlastník bytu? Kdo může vady oken reklamovat a rozhodnout o typu nároku z vadného plnění? Otázek je mnoho a na řadu z nich reaguje novela občanského zákoníku. Na zásadní změny v jejím znění jsme se zeptali odborníků v rámci naší spolupráce s portálem epravo.
Podmínky uplatnění nároku při majetkových škodách na nemovitosti a možnosti liberace
16.7.2023 | Mgr. Martin Ráž, M.Jur., HAVEL & PARTNERS s.r.o., advokátní kancelářV rámci spolupráce s portálem epravo.cz klademe otázky, které se týkají stavební tematiky a stavebního práva. Tentokrát jsme se zeptali na podmínky uplatnění nároku při majetkových škodách způsobených stavebníkem.
Pořízení a odpisování dlouhodobého majetku ve společenství vlastníků
30.7.2019 | Ceník stavebních prací, Ing. Lenka Haráková, Ing. Lenka HaramulováPodmínky nabývání majetku společenstvím vlastníků jednotek upravuje zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, v platném znění (dále jen „NOZ“). Následující text vysvětluje, jakými způsoby může společenství pořízení dlouhodobého hmotného a dlouhodobého nehmotného majetku a jeho odpisování účtovat. Zvolený postup účtování by měl vždy vycházet z vnitřních předpisů účetní jednotky – SVJ.
Odpovědnost za odbornou radu
5.6.2018 | redakceMnohdy využijeme při výběru materiálů, řešení, případně při servisu odbornou radu. Zajímavá je právní kvalifikace takové rady a zodpovědnost osoby, která radu poskytuje. Máme pro vás dva právní názory.
Legislativní východiska pro stanovení ohrožených prvků kritické infrastruktury domino efekty závažných havárií
22.1.2018 | Mgr. Václav Čihák, Ing. Jaroslav ŠebekPříspěvek vymezuje legislativní východiska pro stanovení ohrožených prvků Kritické infrastruktury (KI) domino efekty závažných havárií.
Proces vyvlastnění v českém právním řádu (1. část)
12.11.2017 | Mgr. Jan Labský, Vilímková Dudák & Partners, advokátní kancelář, s.r.o.Vyvlastnění je jedním z právních institutů, který ve společnosti dlouhodobě vzbuzuje silné emoce. Dvoudílný článek se v první části zabývá základními právními východisky institutu vyvlastnění a jeho přípustnosti a doplňuje tato východiska judikaturním výkladem českých soudů. V pokračování bude následně pojednáno o náhradě při vyvlastnění či omezení vlastnického práva a následně i o procesu vyvlastnění, včetně jeho soudního přezkumu.
Jsou lodžie, balkony a terasy společnými částmi bytového domu?
19.6.2017 | Ing. Petr Bohuslávek, redakceDefinice, co je společnou částí v bytovém domě, je klíčová zejména při úpravách konstrukcí domu a při poruchách, které ovlivňují jednak předmětný prostor jako takový a jednak dotčené bytové jednotky. Z určení společné části vyplývá, kdo financuje úpravy a rekonstrukce těchto konstrukcí a prostor. Definice společných částí vychází z nového občanského zákoníku (č. 89/2012 Sb.) a z již zrušeného zákona o vlastnictví bytů (č. 72/1994 Sb.).
diskuse: 3 příspěvky, poslední 15.10.2021 05:06
Odpojení bytu od soustavy vytápění bytového domu
26.4.2017 | Ing. Josef Hodboď, TZB-info, redakceOdpojení vytápění jednoho bytu od otopné soustavy bytového domu není jen technickou záležitostí. Musí být i v souladu s legislativou. Uvádíme příklad jednoho z našich čtenářů, který nahradil teplo z CZT tepelným čerpadlem pro vytápění a chlazení a nyní zažívá zklamání při rozúčtování tepla.
diskuse: 9 příspěvků, poslední 11.11.2021 08:12
Výměna starých oken za těsná je změnou jejich funkce
16.4.2017 | Ing. Dagmar Kopačková, Ph.D., redakceZ konference k větrání obecně a k větrání obytných prostor a školských zařízení vyplynulo hlavní sdělení pro odbornou i širokou veřejnost: výměna oken je změnou jejich funkce, nejde o velikost a vzhled. Větrání ve školách je velký problém, zateplování situaci zhoršilo.
diskuse: 4 příspěvky, poslední 19.04.2017 14:03
Smlouva o dílo na nepovolenou stavbu je platná
6.4.2017 | Mgr. Radek MotzkeNáhled na neplatnost smlouvy o dílo, pokud je uzavřena na nepovolenou "černou" stavbu, se změnil. Způsobil to Nový občanský zákoník a jeho principy, zejména požadavek zasahovat do soukromých ujednání co nejméně a v pochybnostech je považovat spíš za platná než neplatná.
Rozúčtování nákladů v bytovém domě od roku 2016
7.12.2015 | Ing. Petr Bohuslávek, redakceZpůsob rozúčtování nákladů v bytových domech prodělává v posledních letech výrazné změny. Článek nabízí ucelený přehled způsobu rozúčtování všech nákladů v bytových domech podle platných předpisů. Určen je zejména majitelům bytových jednotek, členům výborů SVJ, vedení bytových družstev, případně osobám a firmám spravujícím bytové domy.
Smlouva o dílo (II. část) – stavba jako předmět díla
7.12.2015 | Mgr. David Štamberk, Mgr. Pavel FrancDruhá část článku se zabývá problematikou vlastnictví stavby – díla, jejím provedením a případnými vadami. Jsou rozebírány konkrétní problémy, jako je přechod nebezpečí škody, právo na vyúčtování, kontrola provádění díla, skryté překážky a převzetí stavby, včetně solidární odpovědnosti subdodavatele za vady stavby.
Dopady Nového občanského zákoníku na vyúčtování služeb u společenství vlastníků
5.10.2015 | CENTRA a.s.Nový občanský zákoník (NOZ) rozlišuje příspěvek na správu domu a pozemku, příspěvek na vlastní správní činnost a zálohy na služby.
diskuse: 1 příspěvek, 05.10.2015 19:03