Proměna bývalých skláren Kavalier v Hostomicích u Teplic na moderní průmyslové prostory úspěšně prošla posouzením dopadů na životní prostředí a získala pozitivní rozhodnutí v rámci zjišťovacího řízení.
Slyšíme to ze všech stran: ceny energií rostou, dodavatelé zdražují, na lepší časy se neblýská. Růst cen je tak strašákem a atraktivním tématem v médiích i ve společnosti. Mnozí analytici i odborníci zákazníkům doporučují, aby si ceny u svého dodavatele zafixovali a zajistili si tak výhodnější cenu. Opravdu se ale fixace vyplatí?
FANselect je selekční software společnosti Ziehl-Abegg, který slouží k výběru optimálního ventilátoru na základě reálných požadavků aplikace. Aktuálně obsahuje databázi přibližně 10tis. ventilátorů, kde hodnoty každého z nich byly naměřeny v laboratoři InVent – nejedná se tedy o dopočítávané hodnoty, ale skutečně naměřené hodnoty v certifikované laboratoři.
Škody a ztráty, které českým obcím způsobují přívalové deště, dosahují ročně několika stovek milionů korun. Obce řeší nejen nedostatečnou a poškozenou kanalizační síť, ale v době letních měsíců často i nedostatek vody. Srážková voda totiž namísto zadržení v krajině obvykle odteče do jednotné kanalizace.
V Dolním Rakousku byla udělena Cena za dřevostavby pro rok 2018; DELTA a SWAP (sdružení architektů) získali první místo v kategorii „veřejné stavby“ za kancelářskou a laboratorní budovu IFA Tulln realizovanou v maximální možné míře ze dřeva. Pro společnost DELTA a architektonické studio SWAP to nebyl první úspěch, který společně slaví. Nedávno také vyhráli obdobné ocenění v oblasti dřevostaveb za projekci a realizaci budovy Univerzity humanitních věd a přírodních zdrojů BOKU ve Vídni.
Za posledních 10 let došlo na území České republiky k 133 požárům historických památek a škoda u těchto objektů je vždy velmi vysoká. Nejčastější příčinou vzniku požárů v památkových objektech jsou nedbalost, technické závady, vadné komíny a úmyslné zapálení. Jako velmi rizikové hodnotíme provádění oprav, rekonstrukcí, filmařské práce v prostorách kulturních památek.
Recenzovaný Příspěvek pojednává o možnostech využití mikromleté recyklované chemicky aktivované betonové moučky. Jedná se o jemnou frakci odpadního betonu, která v praxi doposud neměla žádné širší využití. Kombinace mikromletí a chemické aktivace pomocí vhodné příměsi, jako je např. popílek nebo struska, ukazuje jednu z možných variant, jak pro tento odpadní materiál najít uplatnění ve speciálních aplikacích při výrobě nového cementu a betonu. V příspěvku je řešena mikroskopická analýza a vliv chemické aktivace na hydrataci a na výsledné pevnosti.
V průběhu posledních 20 let se staly fasády s pastovitými omítkami naprosto běžnou, dá se říci nejpoužívanější povrchovou úpravou staveb. Na zákazníky se hrne nepřeberné množství výrobků a informací o nich. Ale jak se v této záplavě informací orientovat? Jak to je vlastně s těmito fasádami a jejich odolností ve skutečnosti?
Prostory kotelen a skladů uhlí lze podle názorů architektů relativně snadno přeměnit na místnosti s obytným či volnočasovým využitím, a zvýšit tak hodnotu domu třeba i o statisíce. Taková možnost se nyní nabízí lidem, kteří vymění vytápění uhlím či dřevem za moderní plynový kotel. Ten je totiž možné umístit do nevelké skřínky třeba na chodbu.
Recenzovaný Požáry v uzavřeném prostoru patří k nejčastějším a také k nejnebezpečnějším, je jim proto z hlediska požární taktiky věnována mimořádná pozornost. V České republice vzniklo dokonce několik zařízení, které podmínky požáru v uzavřených prostorách simulují („flashover kontejnery“) a hasiči tak mají možnost se na případné nebezpečí prakticky připravit. Položili jsme si však otázku, zda může být tento typ požárů specifický i z hlediska vyšetřování příčin vzniku požárů.