Spotřeba zemního plynu se v naměřených hodnotách v České republice v roce 2024 oproti předchozímu roku téměř nezměnila. Podle předběžných analýz EGÚ Brno meziročně poklesla o zanedbatelných 0,3 %.
Těsně před Štědrým dnem, konkrétně 20. 12. 2024, byla ve sbírce zákonů vyhlášena novela stavebního zákona č. 437/2024 Sb., jejímž záměrem je překlenout problémy s digitalizací územního plánování a především stavebního řízení. Zeptali jsme se, co novela přináší a jak jsou změny provedeny do stavebního zákona.
V programu Nová zelená úsporám Light lze získat dotaci na zateplení, výměnu oken a vchodových dveří rodinných domů nebo trvale obývaných domů pro rekreaci. Podporována je také instalace solárního ohřevu vody. Od 1. září 2024 lze získat i dotaci na výměnu uhelného kotle jakékoliv emisní třídy za ekologický zdroj vytápění – kotel na biomasu nebo tepelné čerpadlo. Finanční prostředky lze čerpat i předem – zálohou.
Průměrná roční teplota České republiky v roce 2024 dosáhla podle ČHMÚ rekordních 10,3 °C a poprvé překonala 10 °C. Předchozí rekord z roku 2023 byl překonán o celých 0,5 °C. Tento nárůst nelze považovat za anomálii, ale potvrzení dlouhodobého oteplování, které v ČR probíhá přibližně rychlostí 0,36 °C za dekádu, varují experti z organizace Fakta o klimatu. ČR se tak od roku 1961 oteplila o +2,3 °C.
Prohlédněte si soutěžící exponáty internetové hlasovací soutěže „TOP VÝROBKY INFOTHERMY 2025“ v tomto článku na TZB-info. Hlasujte pro svého favorita – klikněte na tlačítko vybrat „Top výrobek vystavovatelů INFOTHERMY 2025“ pod popisem jednotlivého výrobku. Na konci seznamu zadejte svůj e-mail a klikněte na HLASOVAT. Objeví se vám potvrzení o přijetí Vašeho hlasu. Ocenění čeká nejen na 3 nejúspěšnější výrobky, ale dárky potěšíme i 20 hlasujících. Hlasujte. Děkujeme.
Recenzovaný Mezi nejčastější téma debat ve veřejném prostoru patří bezesporu umělá inteligence (AI). Týká se to takřka všech oborů lidské činnosti, stavebnictví nevyjímaje. Firmy se připravují na její nástup, zkoumají, kde bude činnost AI přínosem a kde může být naopak obávaným hostem. V příspěvku představíme softwarový nástroj SDS2 s technologií umělé inteligence Narrow AI, který přináší zcela nový pohled na proces navrhování ocelových konstrukcí a přípojů.
Recenzovaný Příspěvek se zaměřuje na požáně bezpečnostní řešení skladů dle ČSN 73 0845. Pro porovnání jsou analyzovány požadavky, které stanovuje legislativa v Portugalsku a Kanadě, a dále požadavky, které stanovuje NFPA (The National Fire Protection Association). Jednotlivé přístupy jsou srovnány a jsou zmíněny nejvýznamnější rozdíly, především ve vztahu k současným trendům ve skladování. V neposlední řadě je představena softwarová pomůcka vytvořená v programovacím jazyce Python, která nese název „Skupina provozů skladů“. Tento nástroj slouží pro zařazení požárního úseku skladu do skupiny provozů skladů dle postupu stanoveného v příloze A ČSN 73 0845. Proces stanovení zjednodušuje a eliminuje případné chyby, které mohou do výpočtu vstoupit.
Při volbě technologie je třeba se zaměřit na komponenty, které fotovoltaice dávají základní nebo vyšší standard bezpečnosti. Patří mezi ně např. řešení Rapid Shutdown nebo tzv. optimizérů, které jsou umístěny na střeše a lze jimi dosáhnout bezpečného napětí v případě požáru a zásahu, a to zejména v části stejnosměrného napětí na střešní instalaci. Nejen o bezpečnosti fotovoltaiky byla konference Požární bezpečnost staveb 2024 portálu TZB-info.
Nový stavební zákon je účinný již řadu měsíců, ale diskuse kolem něj neutichají. Jeden z výkladových problémů v praxi činí i přechodné ustanovení k dokumentacím a projektovým dokumentacím obsažené v § 329 zákona č. 283/2021 Sb. , stavební zákon („NSZ“). V rámci naší spolupráce s portálem epravo jsme se zeptali na podrobnosti.