V článku jsou podrobnější údaje o vývoji spotřeby zemního plynu a podílů plynárenských společností.
Newsletter
Přihlaste se k odběru newsletteru a my vám každý týden pošleme přehled toho nejlepšího z TZB-info!
více o newsletteru
Dům, který nepotřebuje žádné inženýrské sítě a sám si z obnovitelných zdrojů zajistí energie potřebné pro svůj provoz. Zní to jako sen vzdálené budoucnosti, ale jde o naprosto reálný a zároveň již realizovaný projekt organizace Český soběstačný dům. Jako partner se do něj zapojila i společnost VELUX, která do unikátního ostrovního (off-grid) domu nedaleko jihočeského Lipna dodala dálkově ovládané střešní okno se solárním pohonem.
Kompletní cihelný systém včetně dvou novinek, které už mají za sebou úspěšný křest letošní stavební sezonou, bude společnost HELUZ prezentovat na zářijovém veletrhu FOR ARCH. Obě novinky, tekutá malta HELUZ SIDI i překlad HELUZ Family 3in1 nosný, již přispěly k zrychlení a zjednodušení desítek staveb.
Již příští týden se uskuteční pátý ročník konference Požární bezpečnost staveb, kterou pořádá portál TZB-info 23. září 2020 v rámci veletrhu For Arch. Konference bude zaměřena na současné stavitelství. Těšíme se, že i přes mírné nepohodlí dané opatřeními proti šíření Covid-19 uslyšíme nejnovější zajímavé informace z oboru a zažijeme přátelská setkání. Na konferenci se můžete stále přihlásit.
Společnost Callida vznikla v roce 1990. Během 30 let se z malé softwarové firmy zaměřené na stavební rozpočty stal dodavatel komplexního řešení v oblasti řízení projektů. Je to stabilní firma a spolehlivý partner, který dnes svým zákazníkům poskytuje produkty a služby pro všechny fáze životního cyklu stavebních zakázek – od přípravy, přes realizaci a zdárné dokončení až po následnou správu. Jaká byla cesta k úspěchu a jaké má Callida vize do budoucna, to se dočtete v následujícím článku.
V předchozím článku je stručně popsán efekt, kterého lze dosáhnout prostou výměnou starých čerpadel za moderní. Jedná se o takřka bezmyšlenkovitý proces, při kterém se pouze vymění staré čerpadlo za stejně dimenzované moderní řízené čerpadlo. „Nejsložitější a nejpracnější“ na celé výměně je nastavení čerpadla pomocí ovládacího kolečka tak, aby nedocházelo ke zbytečným nadprůtokům v soustavě a čerpadlo pracovalo v oblasti, kde je schopné regulovat a tedy i šetřit. To však zdaleka není vše.
Na konci roku 2018 schválil Evropský parlament novelu směrnice o energetické účinnosti (č. 2018/2002). Do roku 2030 by se tak měla energetická účinnost v EU zvýšit o 32,5 % oproti předpokládaným scénářům s výhledem dalšího zvyšování energetické účinnosti v budoucnu. K implementaci směrnice do právních řádů členských států muselo dojít z části do 25. června 2020 a z části do 25. října 2020.
Jaké akce pro zákazníky plánuje obchodní jednotka Solar společnosti Fronius Česká republika s.r.o. na letošní podzim? Společnost Fronius, expert na solární energii, zahájí vlastní Virtuální solární veletrh, a to zcela ve znamení vize 24 hodin slunce.
Recenzovaný Článek navazuje na předchozí pojednání o předpjatých ocelových trubkách pouze s jedním křížem (Macháček a Píchal [13]). Vyšetřováno je vzpínadlo se dvěma kříži, zatímco ostatní parametry jsou shodné s testovaným a analyzovaným vzpínadlem s jedním centrálním křížem. Pro kritické zatížení a rozhodující tvary při vybočení nepředpjatého vzpínadla se uvádí lineární bifurkace. Pro předpjaté vzpínadlo je odvozeno analytické řešení, umožňující stanovit kritické zatížení pro libovolné předpětí, včetně optimálního předpětí ke stanovení maximální kritické síly. Hlavní studie uvádí geometricky, popř. i materiálově nelineární řešení s imperfekcemi v prostředí ANSYS. Ukazuje potřebu nelineárního řešení i pro stanovení kritického zatížení "ideálního" vzpínadla, zatímco pro stanovení únosnosti "imperfektního" vzpínadla, s příslušným počátečním průhybem, je zcela nezbytné. V závěru je analyzován vliv materiálové nelinearity i počtu křížů, s doporučeními pro návrh vzpínadel.