Saphir je mediální název pro volně programovatelný PLC regulátor firmy Siemens. Regulátor ACX32 (Saphir) byl uvolněn do prodeje začátkem roku 2004 a rádi bychom v tomto článku zhodnotili půl roku zkušeností s ním a jeho prodejem.
Seminář se bude zabývat problematikou úspor energie pro chlazení budov, pasivními budovami, které dokáží udržet přijatelné klima bez potřeby chlazení, dále různými principy chlazení bez chladivového cyklu: využitím zemních výměníků, nočního větrání či adiabatického chlazení. Seminář bude zaměřen také na novou koncepci volného chlazení s přímým výparem chladiva pro vzduchem chlazené chladicí jednotky.
Abychom se v obytných prostorách cítili dobře, je nutné zajistit zpravidla tři podmínky tepelné pohody: tepelnou rovnováhu, suché pocení těla a vhodný způsob sdílení tepla. Na konferenci konané dne 28.6.2005 v Zápech byl představen rozpracovaný nízkoenergetický rodinný dům pro moderní bydlení, který zcela jistě splňuje tyto parametry.
Jednu z dominantních úloh při dodávkách energie, a zde máme na mysli energii získávanou z plynného paliva - zemního plynu obyvatelstvem, právnickými a podnikajícími fyzickými osobami, sehrávají plynovody v budovách. Při projektování a následně při jejich zřizování je potřebné se řídit nejen obecně závaznými právními předpisy, ale využívat i normativní dokumenty.
Se vzrůstajícím zájmem o koupelnu roste i kvalita designu koupelnové keramiky a věhlasní návrháři se předhánějí v nápaditých řešeních. Přicházející novinky s sebou přináší i řadu odborných termínů pro inovace - co vlastně znamenají? Článek nabízí vysvětlení některých termínů a zároveň je pozvánkou na zajímavou akci.
Výpočtová pomůcka Výpočet denostupňů je určena pro energetické auditory, projektanty vytápění a provozovatele budov. Jaká je skutečná provozní účinnost zdroje za uplynulá období? Není čas na rekonstrukci, je zdroj vhodný? Jedna z cest jak si usnadnit hodnocení a rozhodování je denostupňová metoda pro porovnání otopných období.
Od 1. září 2005 se vyučuje nový studijní obor: 39-41-L/002 Mechanik instalatérských a elektrotechnických zařízení budov. Žáci jsou vedeni k tomu, aby byli připraveni samostatně vykonávat instalatérské práce v oblasti vody, kanalizace, topení, plynu a vzduchotechniky a zároveň po předepsané praxi a vykonané zkoušce z vyhlášky č. 50/1978 Sb. samostatně vykonávat práce elektroinstalatérské. Praxe se stále většími možnostmi řízení systémů TZB podobnou profesi velmi očekává.
V programu konference jsou zařazena aktuální témata, například: EN 806-2 pro vnitřní vodovody v legislativě ČR, SR a Rakouska, problematika zásobování objektů požární vodou, problematika odvádění dešťových vod, technologické vody zejména z kuchyňských provozů, problematika hygienických prostor v bytových domech.
Recenzovaný Kanalizace slouží výhradně pro odvádění a zneškodňování odpadních vod a nelze připustit, aby do tohoto sytému byly odváděny odpady - např. rozmělněný kuchyňský odpad. Při instalaci drtiče kuchyňského odpadu odpadní voda významně překračuje povolený limit znečištění a vypouštění do kanalizace je podmíněno dodatkem ke smlouvě s provozovatelem kanalizace, jinak vzniká důvod pro přerušení dodávky vody a odvádění odpadních vod.
Diskuze o systémech větrání obytného prostředí je snad nejčastějším tématem portálu TZB-info. Středem diskuze jsou větrací systémy se zpětným získáváním tepla, často i ve funkci teplovzdušného vytápění. Nejrůznější autoři vyzvedávají přednosti větracích systémů s rekuperací tepla a zároveň jiné možnosti zatracují. Pod těmi jinými možnostmi se však skrývá více, než je běžně uváděno.
Autor jediné ucelené publikace o peletách u nás vydané v roce 2003 se v druhé části článku zabývá novými trendy v Evropě, ve světě i u nás a poukazuje na nástup nových technologií a nejnovějších zařízení spalujících pelety včetně odkazu na zajímavé konference podporující pelety.