Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Odborné recenzované články

Technická zařízení budov / od 2.2.2009 do 9.3.2009


zpět na aktuální články

9.3.2009

Současně vydávané zprávy ELA (Evropská výtahová asociace) budou pravidelně informovat o pracích, které jsou na programu technické komise pro výtahy evropské normalizační společnosti CEN/TC 10 a příslušných pracovních skupin a na programu technické komise pro výtahy mezinárodní normalizační společnosti ISO/TC 178 a příslušných pracovních skupin.

9.3.2009
Tomáš Novotný, Sdružení EPS ČR

Pěnový polystyren si během své padesátileté historie získal přední postavení mezi izolačními materiály pro stavebnictví. Zásluhu na tom má jedinečný poměr mezi užitnými vlastnostmi (tepelný odpor, pevnost, zpracovatelnost) a cenou. Je jisté, že úspěch je dán také kvalitou výrobků.

2.3.2009
Ing. Jiří Brož, Schiessl, s.r.o.

Pod názvem chladicí zařízení se velmi často myslí pouze klasické chladicí nebo mrazicí zařízení. Pod tento široký pojem lze však zahrnout i klimatizační zařízení a nově i tepelná čerpadla.

2.3.2009
H. Kose (1),Y. Nagao (2), Y. Nakagawa (3), S. Murakawa (4), překlad: Ing. Marek Kušnír, doc. Ing. Zuzana Vranayová, PhD., Stavebná fakulta TUKE Košice

Prognóza postupu navrhování počtu hygienických zařízení v budoucnosti vznikla na základe měnících sa požadavků společnosti s pomocí výsledků výzkumu využití zařizovacích předmětů v porovnání s aktuální skutečností v Japonsku.

2.3.2009
Ing. Roman Polák, Energetický regulační úřad

Podpora výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů (OZE) se stala celosvětovým tématem. Jednotlivé země nebo různá společenství států sledují více či méně ambiciózní cíle, které se týkají výroby energie z obnovitelných zdrojů. Také Česká republika se ve Smlouvě o přistoupení k Evropské unii zavázala dosáhnout indikativního cíle podílu výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů na hrubé domácí spotřebě ve výši 8 procent v roce 2010. Podle předběžných informací byl tento podíl za rok 2008 přibližně 5,5 procent.

2.3.2009
Verlag Dashöfer - publikace Dozor a kontrola na stavbě

Článek čerpá z publikace nakladatelství Verlag Dashöfer "Dozor a kontrola na stavbě". Shrnuje základní informace o dřevu jako stavebním materiálu a z hlediska konstrukčního podrobně popisuje jeden z mnoha možných systémů dřevostavby, a to zejména z pohledu montáže. Článek z důvodu rozsahu nezahrnuje další okolnosti návrhu dřevostavby, jako je požární odolnost, stavební akustika, tuhost stavby a další.

23.2.2009
Ing. Stanislav Toman, Projektová kancelář ÚT+VZT, prof. Ing. Jan Tywoniak, CSc., ČVUT Fakulta stavební, Katedra konstrukcí pozemních

Oba autoři se dohodli na tom, že je vhodné rozdělit rozsáhlý komplex norem pro energetické výpočty na dva samostatné soubory (1.soubor norem - stavební, 2.soubor norem - energetické systémy budov). V českém prostředí jde patrně o první pokus utřídění technických norem s tímto zaměřením.

23.2.2009
Ing. Dagmar Kopačková

Na každornočním semináři STP tentokrát zazní např. potřeba vody v hodnocení energetické náročnosti budov, připravovaná novela vyhlášky 148/2007 Sb., energetická náročnost termodesinfekce, úspory termostatickými bateriemi, riziko a požadavky při využívání dešťových vod, nové normy pro vnitřní plynovody.

23.2.2009
Ron Wanless, vedoucí pracovní skupiny CEN/TC 10/WG 2

Výtahoví odborníci někdy opomíjejí pohyblivé schody a pohyblivé chodníky, vzhledem k tomu, že je v Evropě v provozu mnohem větší počet výtahů (4 miliony výtahů proti pouze 90 tisícům pohyblivých schodů a chodníků) s vyšší komplexností výtahové technologie ve srovnání s pohyblivými schody.

23.2.2009

Povinnosti a odpovědnost osob při přípravě a provádění staveb je dána pro stavebníka § 152 stavebního zákona č. 183/2006 Sb. Stavebník je povinen dbát na řádnou přípravu a provádění stavby; tato povinnost se týká i terénních úprav a zařízení. Přitom musí mít na zřeteli zejména ochranu života, zdraví osob nebo zvířat, ochranu životního prostředí a majetku, i šetrnost k sousedství.

16.2.2009
Jan Vidim, Domat Control System s.r.o.

Příspěvek popisuje komunikační možnosti současných regulačních komponent, dostupných na trhu, a soustředí se na propojení pomocí IP sítí, a to jednak v rámci budovy, jednak pro dálkový přístup k zařízení. Ukazuje, jakými způsoby se dá řešit vazba technologické sítě na rozvody v budově, a na několika příkladech je ilustruje. V další části jsou popsány přínosy a rizika u jednotlivých modelů, a to jak z hlediska uživatele, tak realizačních a servisních firem, především pokud jde o bezpečnost, funkce systému a investiční a provozní náklady. V závěru shrnuje zkušenosti z realizovaných akcí.

16.2.2009
Ing. Hana Doležílková, Ph.D.

Pro odvedení oxidu uhličitého vzniklého dýcháním je potřeba 29,2 m3.h-1 na osobu. Rozhodující škodlivinou v koupelnách je však vlhkost. V následujících výpočtech je stanoveno množství větracího vzduchu pro koupelnu vybavené jak vanou, tak sprchou, neboť produkce vlhkosti se v těchto případech velmi liší.

16.2.2009
Karel Merhaut,

Když jsme už před lety při exkurzích LEA po solárních a jiných OZE-instalacích zaznamenali někde jejich větší úrodu, vždy nás (a zejména přítomné novináře) zajímalo, z čeho vlastně vyklíčila. Kdo a jak k ní napomohl. A bylo téměř vždy zřejmé, že vedle nastavení podmínek státem a trhem zde obvykle měly příznivý, ne-li určující, vliv impulsy zcela lokální povahy.

9.2.2009

Apel na současnou vládu, aby razantně pokračovala v prosazování reforem, výzva k definování termínu přijetí eura a zrušení vládou přijatého rozhodnutí o omezení pátečních a nedělních jízd kamionů, požadavek na minimalizování dopadů obchodování povolenkami. To byly některé z témat, kterými se zabýval Sněm Svazu průmyslu a dopravy České republiky. Proběhl již tradičně v první den Mezinárodního strojírenského veletrhu v Brně 15. září a zúčastnilo se ho na 400 zástupců členských firem.

9.2.2009

Článek shrnuje informace o konstrukčních úpravách chránících před atmosférickými srážkami, srážkovou vodou povrchovou, podzemní netlakovou vodou a podzemní tlakovou vodou.

9.2.2009
Bronislav Bechník

Česká republika patří v rámci EU k zemím s energeticky nejnáročnějším hospodářstvím a s tím spojená produkce CO2 na osobu patří rovněž k nejvyšším v EU. Jedno z ekonomicky nejlepších opatření ke snížení emisí CO2, ale i nákladů na ohřev vody, je využití solární energie. Investiční náklady do solárních systémů jsou sice obvykle vyšší ve srovnání s konvenčními systémy, Slunce však nikdy nevystaví fakturu za dodanou energii.

2.2.2009
Mgr. Jan Dvořák

Solární soustava a dohřevné zařízení musí být jeden navzájem sladěný a efektivně pracující systém, který maximalizuje efektivitu solárního systému a minimalizuje potřebu dohřevu. Zejména dohřevné zařízení nesmí "překážet" solárnímu systému v jeho efektivitě.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama