Rok 2016 byl rekordní na požáry, jejichž škoda se vyšplhala přes 100 milionů Kč

Datum: 8.1.2017  |  Autor: Ladislav Platil

Přestože se v loňském roce nemuseli hasiči potýkat ani s povodněmi (poslední velké byly v roce 2013) ani s velkými letními požáry (jako tomu bylo v roce 2015) a oproti roku 2015 bylo i méně událostí, ke kterým vyjížděli, byl rok 2016 rekordní na požáry.

Ve středu 4. ledna 2017 v Praze proběhla „Bilanční tisková konference HZS ČR“. Akce se uskutečnila v budově GŘ HZS v Praze 4.

Tématem tiskové konference byly zejména statistické údaje o zásazích jednotek požární ochrany a požárech za rok 2016, srovnání s předchozími lety. Dále byly představeny výsledky vyšetřovatelů příčin požárů a kontrol státního požárního dozoru. Na závěr byla podána informace o personálních stavech a ekonomické situace HZS ČR.

Na tiskové konferenci byl přítomen generální ředitel HZS ČR brig. gen. Ing. Drahoslav Ryba, náměstek generálního ředitele pro prevenci a civilní nouzovou připravenost brig. gen. Ing. Miloš Svoboda, náměstek pro integrovaný záchranný systém a operační řízení brig. gen. Ing. František Zadina, náměstek pro ekonomiku brig. gen. Mgr. Bc. Slavomír Bell MSc. a náměstek pro řízení lidských zdrojů plk. Mgr. Josef Slavík.

Průběh tiskové konference uváděla a moderovala kpt. Mgr. Nicole Zaoralová, tisková mluvčí HZS ČR. Jednotliví přednášející zhodnotili situaci v jednotlivých oblastech činnosti HZS ČR:
  • Integrovaný záchranný systém a operační řízení - brig. gen. Ing. František Zadina
  • Prevence a civilní nouzová připravenost - brig. gen. Ing. Miloš Svoboda
  • Ekonomika - brig. gen. Mgr. Bc. Slavomír Bell, MSc.
  • Řízení lidských zdrojů - plk. Mgr. Josef SlavíkPožáry v r. 2016 v číslech:

  • Celkem bylo 9 požárů se škodou nad 100 milionů Kč. Pro srovnání, v roce 2015 byl takový požár pouze jeden a to ve společnosti Unipetrol v Záluží u Mostu dne 13. srpna (škoda tohoto požáru se vyšplhala na 641 000 000 Kč), v roce 2014 byly takové požáry dva a v roce 2013 tři.
  • Celkem se škody u požárů vyšplhaly na 3 284 700 000 Kč. Na druhou stranu při požárech hasiči uchránili hodnoty přesahující částku 12 miliard Kč.
  • Celkem v roce 2016 hasiči zasahovali u 105 131 událostí, při kterých bezprostředně zachránili nebo evakuovali z ohrožených prostor 64 862 osob.
  • Podrobná statistika požárů

Na závěr tiskové konference byla zodpovězena řada dotazů týkajících se zejména financování a technických specifikací požárů komentovaných v prezentaci. Byla poskytnuta řada rozhovorů, a to především novinářům a zástupcům médií.

Příčina požáru nemá žádnou souvislost s materiálem, ze kterého je budova postavena.
L. Platil za redakci TZB-info: Bilance požárů v roce 2016 a letech minulých v objektech různých materiálových variant. „Hoří častěji dřevostavby“? Jsou na tom objekty zděné lépe?

Příčina požáru nemá žádnou souvislost s materiálem, ze kterého je budova postavena. Vůbec neplatí, že by častěji hořely dřevostavby. Z historie je známa skutečnost, že mnohé stavby, jejichž konstrukční systém byl dřevěný vykázaly větší požární odolnost, než stavby jejichž konstrukční systém tvořily ocelové válcované profily.

HZS ČR:

Pokud je jakákoliv stavba dřevěná, cihlová, papírová postavena podle platných právních předpisů a normativů není důvod mít z hlediska požární ochrany obavy.
V této souvislosti je třeba spíše položit otázku, zda vůbec lidé rozumí budovám, které obývají nebo užívají. Z hlediska požární ochrany není důležité jen to, z jakých materiálů je budova postavena, ale také to k jakému účelu je využívána, jak je o budovu pečováno, jak se v ní lidé chovají apod. Většina lidí se u budov zajímá zejména o krásné výhledy z oken, zda v budově teče voda, zda se v budově topí nebo jestli jezdí výtah. O tom, kde jsou únikové východy, kde přenosné hasicí přístroje nebo jak je vůbec budova z hlediska požární ochrany vymyšlena už opravdu zajímá jen zaryté fandy nebo odborníky.

Příklady příčin požárů uváděl v přednášce plk. Mgr. Radek Kislinger na konferenci Požární bezpečnost staveb v Praze na FOR ARCH 2016:

Druhý ročník konference Požární bezpečnost staveb se bude konat opět na veletrhu FOR ARCH Praha 21.9.2017
 

Hodnotit:  

Datum: 8.1.2017
Autor: Ladislav Platil   všechny články autoraSdílet:  ikona Facebook  ikona Twitter  ikona Google+  ikona Linkuj.cz  ikona Vybrali.sme.skTisk Poslat e-mailem Hledat v článcíchDiskuse (žádný příspěvek, přidat nový)


Témata 2018

Partneři - Požár. bezpečnost staveb

logo KINGSPAN
logo ZAHAS
logo SIEMENS
logo KNAUF

Odborní garanti

plk. Ing. Zdeněk Hošek, Ph.D.
Ministerstvo vnitra ČR
generální ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR

Ing. Marek Pokorný, Ph.D.
Katedra konstrukcí pozemních staveb, Fakulta stavební ČVUT v Praze

Redakce TZB-info natočila

Vybrali jsme z konference Požární bezpečnost staveb 2016

 
 

Aktuální články na ESTAV.czRoudnice nabídne pozemky na stavbu domů v centru městaBudování nejvyšší stavby světa jde zatím podle plánuVelký jarní úklid se chystá již za měsíc, letos i s Gabrielou KoukalovouPraha řeší změnu územního plánu pro tramvaje na Václavské náměstí