Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Archiv článků autora: Vlastimil Růžička
   ...  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10   

Konference Pasivní domy odhalila další možnosti stavění

10.11.2010 | Vlastimil Růžička
Již tradiční mezinárodní konference s názvem Pasivní domy přinesla celou řadu technických zajímavostí, ukázala výrazný posun znalostí a zkušeností v oboru pasivních domů oproti předchozím rokům.

Vady průmyslových podlah jako hlavní téma

16.10.2010 | Vlastimil Růžička, redakce
Letošní již pátý ročník konference s názvem Podlahy a podlahové úpravy ve stavebnictví 2010 (15. a 16. září) řešil především průmyslové a technické podlahy v teorii i v praxi. Organizátor si kladl za cíl popsat aktuální problémy a vyvolat diskusi širšího spektra odborníků.

Pasivní domy na veletrhu For Arch

1.10.2010 | Vlastimil Růžička, redakce
Centrum pasivního domu se sídlem v Brně uspořádalo v rámci doprovodného programu stavebního veletrhu For Arch 2010 seminář Pasivní domy. Zájemci mohli navštívit také výstavní stánek sdružení, kde získali ústní i tištěné informace a mohli si domluvit individuální konzultace s těmi nejpovolanějšími.

Zprávy z veletrhu For Arch 2010 III.

24.9.2010 | Vlastimil Růžička
Veletrh For Arch 2010 nabídl ve středu a ve čtvrtek další zajímavý odborný doprovodný program. Navštívili jsme semináře Využití solární technologie pro bytové domy a Dřevěné stavění.

Zprávy z veletrhu For Arch 2010

22.9.2010 | Vlastimil Růžička, Ing. Petr Bohuslávek, redakce
Doprovodný program 21. mezinárodního stavebního veletrhu For Arch 2010 (21. až 25. září) v pražském veletržním areálu Letňany hostil první den svého konání konferenci Revitalizace bytových domů. Exkluzivně nabízíme nejdůležitější postřehy z konference.

Dobrých soudních znalců je opravdu málo

28.8.2010 | Vlastimil Růžička, redakce
Nároky na soudní znalce v oboru stavebnictví se zvyšují, legislativa houstne, a přestože se materiály a technologie neustále vylepšují, na kvalitě předávaných staveb to není patrné. V rozhovoru jsme oslovili inženýra Marka Novotného, soudního znalce v oboru stavební izolace a stavební fyzika.
diskuse: 1 příspěvek, 30.03.2011 11:10

Energetické projekty napříč státy unie

22.8.2010 | Vlastimil Růžička, redakce
Celá Evropa se vydala směrem, který jednoznačně podporuje obnovitelné zdroje. Německý parlament neschválil snížení podpory fotovoltaického sektoru, čímž jasně potvrdil tento evropský trend. V České republice zatím jasné stanovisko nepadlo. Dobrou alternativou pro české podnikatele může být spolupráce s Česko-německou obchodní a průmyslovou komorou (ČNOPK). Redakce TZB info oslovila zástupkyni výkonného člena představenstva komory Mirijam Schwan.

Na návštěvě nízkoenergetických a pasivních staveb v sousedním Sasku

2.7.2010 | Ing. Petra Pochmanová, Vlastimil Růžička, redakce
V rámci exkurze pořádané Centrem pasivního domu jsme měli možnost navštívit tři stavby v sousedním Sasku. Jedná se o dvě sanace bytových domů a o jednu novostavbu mateřské školy. Provázeli nás vždy architekt a investor. Ke každému navštívenému místu nabízíme popis stavebních úprav a technických zařízení včetně vybraných parametrů budov. S laskavým svolením vydavatelů přinášíme také další informace převzaté z německých zdrojů (www.saena.de a www.reiter-rentzsch.de).

Na návštěvě nízkoenergetických a pasivních staveb v rámci exkurze Biodomy

26.5.2010 | Vlastimil Růžička
Česká rada pro šetrné budovy a British Council pořádají kromě svých dalších aktivit také semináře s názvem Biodomy, jejichž součástí jsou exkurze do vybraných budov. Účastnili jsme se jedné z nich a podívali jsme se na tři zajímavé stavby v okolí Prahy.

Vyspělé státy podporují investice do bydlení

10.5.2010 | Vlastimil Růžička, Ing. Petr Bohuslávek, redakce
Jedním z nástrojů realizace státní bytové politiky je Státní fond rozvoje bydlení ČR. Ředitel SFRB JUDr. Jan Wagner exkluzivně pro TZB-info hovoří o českém bytovém fondu, o možnostech kombinace podpor i o nesnázích pro investory a projektanty.

Konference Dřevostavby je příležitostí poznat stavební systémy budoucnosti

30.4.2010 | Vlastimil Růžička, redakce
Perspektivy staveb ze dřeva jsou v současném moderním světě skla a betonu více než dobré a zdá se, že doba dřevěná teprve přijde, konstatují přednášející na konferenci Dřevostavby 2010 v jihočeské Volyni.

Ohlédnutí za stavebními veletrhy IBF a SHK

28.4.2010 | Vlastimil Růžička, redakce
Brněnské stavební veletrhy IBF a SHK jsou bezesporu hlavní událostí roku. Pro odbornou i laickou veřejnost se otevírají nové příležitosti ze světa moderního a úsporného stavění. Veletrh je příležitostí k posouzení nabídek vystavovatelů a k diskusím, které dané možnosti představují.

Pasivní kancelářské budovy v Rakousku

14.1.2010 | Josef Vališka, Vlastimil Růžička, redakce
Zelený a chytrý – tak by se dal ve zkratce nazvat objekt vídeňského Siemens City. Tento unikátní komplex v sobě zahrnuje zajímavou architekturu, zdravé pracovní prostředí a nejmodernější technologie. Díky nim se může pyšnit nálepkou Zelená budova, kterou od Evropské komise získávají stavby, jež spotřebovávají o čtvrtinu méně energie, než určují zavedené standardy.

Na návštěvě 6. mezinárodních dnů pasivních domů: směr Praha Uhříněves

9.1.2010 | Vlastimil Růžička
Propagace pasivních domů se stala záležitostí takřka celé Evropy. V rámci tradičních mezinárodních dnů pasivních domů si lze prohlédnout zajímavé stavby a nechat se inspirovat nápady stavebníků a architektů. Na konci loňského roku se konal již šestý ročník, který tradičně zahrnoval také stavby v České republice.
diskuse: 1 příspěvek, 16.02.2010 13:38

Veřejné instituce musejí snižovat spotřebu energie

30.12.2009 | Vlastimil Růžička
Je nutno snížit maximálně energetickou náročnost, ideálně až na úroveň nízkoenergetického či pasivního standardu, a zároveň zkvalitnit vnitřní prostředí budov. Úspora energie ovšem nestačí. Zvláště ne ve školských zařízeních.

Konference Biomasa & Energetika 2009 splnila očekávání

10.12.2009 | Vlastimil Růžička, redakce
Zajímavá témata, živé diskuse, aktuální problémy, porovnání zkušeností s ostatními státy Evropské unie. Takové jsou konference, které pořádá sdružení CZ Biom. O hodnocení konference Biomasa & Energetika 2009, která se konala na začátku prosince v prostorách České zemědělské univerzity v Praze, jsme požádali inženýra Vladimíra Stupavského, místopředsedu Českého sdružení pro biomasu (CZ Biom).

Větrná energie patří mezi nejrychleji rostoucí odvětví v EU. V ČR však pokulhává

22.8.2009 | redakce, Vlastimil Růžička
Podle údajů European Wind Energy Association (EWEA) by se pomocí větru mohlo v roce 2020 vyrábět v Evropské unii 12 % elektřiny. V současnosti je to asi 4 %. V případě Česka se jeví podíl větrné energie jako naprosto marginální. Za poslední dva roky se však kapacita větrníků výrazně zvýšila. Zásluhu na tom má vstřícný přístup Evropské unie i Česká společnost pro větrnou energii (ČSVE).

Daň krizi – výrobci solárních článků stěhují výrobu do Asie

7.8.2009 | Vlastimil Růžička, redakce
Evropští výrobci solárních článků ztrácejí podíl na celosvětovém trhu. Na jejich místo nastupuje levnější asijská konkurence. Lídrem trhu jsou teď firmy z Číny. Zprávu o tom přináší server Evropské unie.
diskuse: 7 příspěvků, poslední 16.02.2010 13:38

Situace ve stavebnictví se i nadále zhoršuje

4.8.2009 | Vlastimil Růžička, redakce
Jak ukazují aktuální výsledky výzkumu společnosti CEEC Research, situace v českém stavebnictví se podstatně zhoršuje. Vyplývá to rozhovorů s představiteli třiasedmdesáti velkých, středních a malých stavebních firem.
diskuse: 3 příspěvky, poslední 16.02.2010 13:39

ČVUT otevřelo nové laboratoře a ukázalo možnosti bydlení jedenadvacátého století

25.7.2009 | Vlastimil Růžička, redakce
Inteligentní budovy jsou středem zájmu mnoha akademických pracovišť. Stavební fakulta ČVUT Praha dokonce otevřela za tímto účelem speciální laboratoře. Systém inteligentního řízení budov "Kobra systém", který dodává společnost ADP CZ,.a.s., a který je významnou součástí vybavení laboratoře popisuje v rozhovoru ing. Kamil Arnošt, obchodní a marketingový ředitel společnosti.
   ...  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10   

Témata 2019

Tabulky a výpočty