Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Archiv článků autora: Vlastimil Růžička
   1  2  3  4  5  6  7  8  9  10   

Požární zkouška s rekordními výsledky

2.7.2014 | Vlastimil Růžička, redakce
V rámci spolupráce firem s Univerzitním centrem energeticky efektivních budov ČVUT (UCEEB) se uskutečnila ojedinělá zkouška požární odolnosti 4,5 m vysokého a 1,2 m širokého bezrámového skla. Výsledky byly více než uspokojivé. Zástupci obou společností hovoří o rekordu a chtějí ve spolupráci dále pokračovat.

Proměny stavebních hmot a výrobků

1.7.2014 | Vlastimil Růžička, redakce
Mezinárodních konferencí na téma stavebních hmot nebývá mnoho, přestože se materiály a technologie vyvíjejí raketovým tempem. Akce s názvem Ekologie a nové stavební hmoty a výrobky brněnského Výzkumného ústavu stavebních hmot (VUSTAH) poskytuje každoročně souhrnný vhled do tohoto důležitého multidisciplinárního oboru.

Výtahy 2014 rozšiřují témata

29.6.2014 | Vlastimil Růžička, redakce
Třetí ročník semináře s názvem Výtahy výrazně posílil prezentovaná témata, představil více přednášejících a rozšířil celkovou nabídku pro účastníky. Řešila se oblast legislativy i nová technická řešení včetně bezbariérového přístupu.

Seznamování s výzkumníky a inovacemi

15.6.2014 | Vlastimil Růžička, redakce
Příležitostí pro navázání kontaktu mezi firmami a výzkumníky přibývá, ale konkrétních realizací v porovnání s ostatními státy vyspělé Evropy není mnoho. V Olomouci probíhají takzvané Rychloseznamky pro inovace, úspěšný formát osvědčený v zahraničí.

Univerzitní centrum UCEEB v obrazech

8.6.2014 | Vlastimil Růžička, redakce
V polovině měsíce května byla slavnostně otevřena nová budova Univerzitního centra energeticky efektivních budov ČVUT v Buštěhradu u Kladna (UCEEB). Zveme vás na malou prohlídku od hrubé stavby až po definitivní, současnou podobu.

Obchodní partneři pro energetickou úsporu v budovách

8.6.2014 | Vlastimil Růžička, redakce
Česko-německá obchodní a průmyslová komora v Praze (ČNOPK) se na svých seminářích a konferencích zabývá kromě jiného také energeticky úspornými budovami. Zprostředkovává výměnu znalostí a zkušeností mezi českými a německými odborníky a pomáhá při navázání obchodních kontaktů mezi společnostmi z obou zemí.

IBF 2014: Několik veletržních zastavení

11.5.2014 | Vlastimil Růžička, redakce
České stavebnictví se již dlouhou dobu jeví jako problematický obor. Obtížná ekonomická situace spojená s poklesem stavební produkce vedla řadu firem k razantním úsporným opatřením. Prezentace na veletrzích a výstavách patřila mezi nejčastěji škrtané položky. Nicméně stálí vystavovatelé na IBF jakoby i nadále rostli.

O čem se hovoří ve Volyni

10.5.2014 | Vlastimil Růžička, redakce
Svoji plnoletost oslavil legendární volyňský seminář Dřevostavby. Kapacita byla opět zcela naplněna a účel pravidelného setkávání odborníků splněn. Akce je každoročně zajímavá nejen svými příspěvky, ale také výběrem českých i zahraničních osobností.

Na akci "Lepší sádroš" vám odborníci na suchou výstavbu odpoví na jakoukoliv otázku

4.5.2014 | Vlastimil Růžička, redakce
Až do června bude probíhat akce s názvem Fermacell – lepší sádroš. Speciálně upravený přívěs cestuje po českých a moravských městech s týmem specialistů, kteří jsou připraveni odpovědět na všechny otázky. Redakční návštěvu jsme absolvovali ve stylové provozovně Jaf Holz v Brandýse nad Labem.

Redakční návštěva: Plzeňské divadlo ve stylu jižanské moderny

27.3.2014 | Vlastimil Růžička, redakce
Divadelní budova se dvěma sály, prostorným hledištěm, restaurací, baletní školou, studiovou scénou a podzemním parkováním je ojedinělým projektem, který je zajímavý nejen z hlediska architektury, ale i po stránce stavební. Novostavba by měla uzavřít dosud nedokončený městský blok, který se nachází mezi ulicemi Pobřežní, Jízdeckou, Palackého náměstím a Sady Pětatřicátníků.

Proč stále nadáváme na úředníky

9.3.2014 | Ing. Edvard Outrata, Vlastimil Růžička
V nakladatelství Vyšehrad v edici Rozhovory vyšla kniha o stavu české státní správy. Vlastimil Růžička, redaktor TZB-info, v ní rozmlouvá s bývalým předsedou ČSÚ a exsenátorem Edvardem Outratou. Na TZB-info si nyní můžete exkluzivně přečíst, co se do knihy nevešlo...

Věda a výzkum stále s mnoha otazníky

9.3.2014 | Vlastimil Růžička, redakce
Metodika hodnocení vědy a výzkumu i samotná věda a výzkum patří mezi nejvíce diskutované oblasti – a to nejen ve stavebnictví. O hodnocení současného stavu jsme požádali profesora Jiřího Málka, který byl v minulém roce předsedou Komise pro hodnocení výsledků výzkumných organizací a ukončených programů poradního orgánu Rady pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI).

Ostravský stavební veletrh řešil střechy, studny a výtahy

8.3.2014 | Vlastimil Růžička, redakce
Třiadvacátý ročník stavebního veletrhu Střechy a Stavba společně s 3. bienálem Výtahy a zdvihací technika nabídl návštěvníkům ostravské Černé louky velmi zajímavá témata. Úspěšná byla zejména specializovaná sekce Studny.

Šikmé střechy na patnáctém ročníku konference Izolace

13.2.2014 | Vlastimil Růžička, redakce
Ústředním tématem letošního ročníku konference Izolace, pořádaným společností A.W.A.L., byly šikmé střešní pláště. Téma nadmíru aktuální v době, kdy razantně přibývá případů jejich poruch.
diskuse: 1 příspěvek, 26.05.2014 11:07

Ohlédnutí za veletrhy For Pasiv, Střechy a Solar Praha

1.2.2014 | Vlastimil Růžička, redakce
Spojením veletrhů Střechy, For Pasiv, Solar a Řemeslo získalo PVA Expo Praha jednoznačnou výhodu. Organizátor obsáhl takřka vše, co české stavebnictví může nabídnout. Zvýšený zájem generovalo i aktuální pokračování dotačního programu Nová zelená úsporám.

Konference Zkoušení a jakost ve stavebnictví rozšířila okruh témat

10.11.2013 | Vlastimil Růžička, redakce
Tradiční konference s názvem Zkoušení a jakost ve stavebnictví se uskutečnila na začátku měsíce října v prostorách brněnské stavební fakulty. Náplní sedmého ročníku nebyly pouze příspěvky s tématy využití zkušebních metod pro hodnocení jakosti stavebních materiálů, ale zaznělo takřka vše, co tento interdisciplinární obor propojuje, včetně nejrůznějších inovací.

Nové požadavky na ekodesign světelných zdrojů a svítidel

2.11.2013 | Vlastimil Růžička, redakce
Od 1. září 2013 platí kromě požadavků EU o energetickém štítkování žárovek a svítidel etiketami rovněž nové požadavky Nařízení Komise EU 1194/2012 na ekodesign směrových světelných zdrojů, světelných zdrojů využívajících elektroluminiscenčních diod a souvisejících zařízení.
stavební suť

Informujte se o certifikaci materiálů, o odpadech a nebezpečných látkách

19.10.2013 | Vlastimil Růžička, redakce
V rámci doprovodného programu veletrhu For Arch 2013 se uskutečnil seminář s názvem Odpady – nejen stavební – jejich recyklace, užití, likvidace.

Povrchové úpravy ve stavebnictví

13.10.2013 | Vlastimil Růžička, redakce
V letošním roce opustila tradiční konference společnosti Betonconsult téma podlahy a otevřela k diskusi povrchové úpravy ve stavebnictví. Organizátoři i návštěvníci hodnotí změnu pozitivně.

Podpora výzkumu napříč obory

18.8.2013 | Vlastimil Růžička, redakce
V polovině července se na půdě pražské fakulty architektury ČVUT uskutečnil seminář na téma Veřejná podpora v oblasti výzkumu, vývoje a inovací. Seminář byl organizován Technologickou agenturou České republiky ve spolupráci s Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže a s Evropskou komisí – Generálním ředitelstvím pro hospodářskou soutěž.
   1  2  3  4  5  6  7  8  9  10   

Témata 2019

Tabulky a výpočty