Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Archiv článků autora: Vít Smrčka


13.6.2010
Vít Smrčka, Bronislav Bechník

Aktualizace Státní energetická koncepce (ASEK) je hotova, připravena v deskách, v září ji může projednat nová vláda. Zároveň s energetickou strategií by měla nová vláda projednat koncepci surovinové politiky a Politiku ochrany klimatu.

30.5.2010
Vít Smrčka, Ing. Bronislav Bechník, Ph.D.

Plzeňská teplárenská zprovoznila největší zařízení v České republice na výrobu energie z biomasy. Výkon nového energobloku je 11,5 megawattu elektrických a 35 MW tepelných. Dosud největší instalovaný výkon v Česku u podobného zařízení pro výrobu elektřiny byl jen 3,5 MW. Jedná se o významný obnovitelný zdroj energie i v rámci Evropské unie.

9.5.2010
Vít Smrčka

ČEZ začne testovat inteligentní technologie při distribuci a prodeji elektřiny. Ve Vrchlabí chce do roku 2015 vybavit 4 500 domácností a firem digitálními elektroměry. Kromě toho instaluje inteligentní prvky automatizace do zdejší distribuční sítě.

24.4.2010
Vít Smrčka

Na polovinu plánují ekologické organizace srazit dovozy ropy a plynu do roku 2050. Místo toho chtějí raději dovážet čistou energii z obnovitelných zdrojů. Koncepci ekologové představili 21. dubna nejprve novinářům a po té na odborné konferenci v Praze.

17.4.2010
Vít Smrčka

Zemědělci se chtějí stát výrobci energie a dodavateli surovin pro energetiku. Do roku 2020 by podle představ Agrární komory mělo v České republice stát tisíc stanic na bioplyn. Ještě do konce letošního roku má být v provozu 160 stanic.

18.2.2010
Vít Smrčka

Jen několik stránek má nedávno vzniklý dokument Hospodářské komory Moravskoslezského kraje o zásobování teplem na Ostravsku. Za těmito nenápadnými stránkami se ale skrývá výstavba mohutného kogeneračního jaderného zdroje v České republice. Informace zazněly na nedávném semináři otrokovické teplárny.

16.2.2010
Vít Smrčka

Spotřeba zemního plynu v České republice loni výrazně poklesla ve srovnání s předcházejícími roky. Podle údajů Ministerstva průmyslu a obchodu ČR se loni u nás spotřebovalo 8,1 miliardy kubických metrů zemního plynu. To je o šest procent méně než rok předtím.

26.6.2009
Vít Smrčka, redakce

Ceny paliv a energií klesají vlivem hospodářské krize i na českém trhu. Od prvního července zaplatí za zemní plyn méně maloodběratelé i domácnosti.

12.6.2009
Vít Smrčka, redakce

Výstavba jaderného bloku v Jaslovských Bohonucích významně pomůže i českým firmám. Z předpokládané investice ve výši čtyř až šesti miliard Euro by se do Česka mohl dostat podstatný díl z této zakázky.

30.5.2009
Vít Smrčka, redakce

Energetika dostala nový scénář pro vývoj v dalších desetiletích. Greenpeace International představila na konferenci v Praze české vydání energetické koncepce pro Evropskou unii pod názvem Energetická (r)evoluce. Koncepce je založena na předpokladu, že technologie pro výrobu obnovitelné energie (OZE) jsou již dostatečně vyspělé, dostupné a připravené pro použití.

10.5.2009
Vít Smrčka, redakce

Tepelné čerpadlo vzduch/voda řízené počítačem, domovní alarm, vypínač s netradičním designem nebo vysoce účinný topný systém získaly ocenění za nejlepší exponáty na letošním Veletrhu technických zařízení budov SHK. Ten se konal v rámci Stavebních veletrhů od 21. do 25. dubna v Brně.

29.4.2009
Vít Smrčka, redakce

Teplárenské sdružení vyhlásilo nejlepší projekty v oboru dálkového vytápění za loňský rok. Ocenění udělilo u příležitosti 15. ročníku mezinárodní odborné výstavy Teplárenské dny v Hradci Králové. 
 
Reklama