Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Mgr. Jiří Zilvar

Archiv článků autora:



13.5.2024
Mgr. Jiří Zilvar, redakce

TZB-info doporučuje S fosilními palivy se dají dělat náročnější věci, než je vytápění domácností,“ říká Tomáš Caha ze společnosti Exergie Česká republika. Dekarbonizace výroby tepla je pro český průmysl obrovská příležitost. Zatím si ji však v tuzemsku málokdo uvědomuje a vlak inovací se pomalu rozjíždí. Stihneme včas naskočit?

Křemíkový fotovoltaický článek, foto © TZB-info
1.5.2024
Mgr. Jiří Zilvar, redakce

Před 70 lety, 25. dubna 1954, představily americké Bellovy laboratoře první moderní fotovoltaický článek na bázi křemíku. Postupem let se z této původně okrajové technologie určené zejména pro kosmický výzkum nebo zásobování odlehlých míst elektřinou stal klíčový prvek pro snižování závislosti lidstva na fosilních palivech, snižování cen elektřiny a pro boj s klimatickými změnami.

Střešní krytina s přípravou na instalaci fotovoltaiky, foto © TZB-info
22.3.2024
Mgr. Jiří Zilvar, redakce

Bezpečnost fotovoltaických elektráren je důležitá nejen pro zákazníka a jeho majetek, ale také pro pojišťovnu nebo pro revizního technika. I drobná chyba může přitáhnout na střechu blesk nebo v méně závažných případech prodloužit návratnost fotovoltaiky.

14.3.2024
Mgr. Jiří Zilvar, redakce

Všechny debaty o vodíkové energetice nebo vodíkovém vytápění mají implicitní předpoklad, že vodíku bude dost a bude levný, protože se bude vyrábět z levných přebytků zelené elektřiny. Kde ale tyto přebytky vezmeme?

7.3.2024
Mgr. Jiří Zilvar, redakce

TZB-info doporučuje Kdy obnovitelné zdroje vyrobí nejvíce elektřiny? Pokud jste odpověděli „v létě“, odpověděli jste špatně. Větrné a solární elektrárny se svou výrobou velmi dobře doplňují. Okamžiky, kdy není slunce ani vítr, samozřejmě nastávají, ale je jich překvapivě málo.

28.2.2024
Mgr. Jiří Zilvar, redakce

Spotřeba evropských datacenter má v roce 2026 dosáhnout 150 terawatthodin. Takový je odhad Mezinárodní energetické agentury (IEA). Hlavním důvodem má být rozvoj umělé inteligence. Bude-li tento údaj pravdivý, nastěhujeme si do Evropy z pohledu spotřeby elektřiny tři další České republiky. Nemáme-li odepsat celý Green deal, nesmí být tato energie promarněna jako odpadní teplo.

Mobilní vodíková plnička H2Bot, foto © TZB-info
14.2.2024
Mgr. Jiří Zilvar, redakce

Vodíkové autobusy nebo vysokozdvižné vozíky jsou relativně drahé, ale koupit se dají. Stejně tak samotný vodík. Ale zkoušeli jste k nim sehnat plničku? Vývojem vodíkových aplikací se zabývá firma Devinn v Jablonci nad Nisou.

1.2.2024
Mgr. Jiří Zilvar, redakce

Podpora OZE po česku je jedna velká groteska. Nové podmínky Nové zelené úsporám na fotovoltaiku zahrnují podmínku omezení maximálního rezervovaného výkonu pro připojení do sítě.

26.1.2024
Mgr. Jiří Zilvar, redakce

Novela energetického zákona lex OZE III. zavádí do české legislativy pojmy akumulace, agregace a flexibilita. Děje se tak v rámci možností co nejpomaleji a jediný důvod, proč se o něco takového vůbec usiluje, je tlak Evropské unie. Co mají tyto služby řešit? Jakým překážkám jejich zprovoznění v ČR čelí? A kdo na zpoždění vydělává? O tom jsme v rozhovoru pro estav.tv hovořili s Janem Fouskem, výkonným ředitelem asociace AKU-BAT.



 
 
Reklama