Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Archiv článků autora: Mgr. Jiří Zilvar


22.11.2015
Mgr. Jiří Zilvar, redakce

V kontinuální výzvě programu Nová zelená úsporám je od 15. 10. 2015 podporována mj. fotovoltaika pro rodinné domy. Kromě samotné elektrárny je možné získat příspěvek také na ohřev vody fotovoltaikou, akumulátory elektřiny a vypracování posudku.

15.11.2015
Mgr. Jiří Zilvar, redakce

Větrné nebo solární elektrárny jsou stále vnímány jen jako doplněk energetického mixu. Sice vyrábějí stále více elektřiny, ale jejich výroba je proměnlivá a elektřina z nich se nedá skladovat. Dosud byly baterie technologicky náročné a drahé. Nyní se zdá, že se karta pomalu obrací.

1.11.2015
Mgr. Jiří Zilvar, redakce

Téměř všichni aktéři oslovení v rámci projektu se shodují, že je nutné v ČR přejít na nízkouhlíkové technologie. Jak by tento přechod mohl vypadat, proč je žádoucí a jaké jsou jeho limity? O tom se hovořilo na konferenci R&Dialogue 21. září v Praze.

16.7.2015
Mgr. Jiří Zilvar, Ing. Vladimír Stupavský, redakce

Ministerstvo životního prostředí spravuje celorepublikové Kotlíkové dotace v rámci Operačního programu Životní prostředí – opatření 2.1, kde mohou peníze z evropských fondů využít přímo občané. Dotace jsou určeny na výměnu starých neekologických kotlů na tuhá paliva za moderní nízkoemisní kotle na biomasu, uhlí nebo jejich kombinaci, za tepelné čerpadlo, plynový kotel nebo solární systém.

19.6.2015
Mgr. Jiří Zilvar, redakce

Konference na téma energetické unie obnášela skvělé přednášky od renomovaných přednášejících a zajímavé otázky z publika. Navzdory tomu energetické unii mnoho nepřinesla. Ukázalo se, že prioritou pro každou zemi EU zastoupenou na konferenci je momentálně její vlastní energetický mix.

5.6.2015
Mgr. Jiří Zilvar, redakce

Jedním z kroků ke zlepšení životního prostředí v Číně je i snaha o snížení spotřeby a proměna energetického mixu. Podle aktuální studie, kterou vydaly čínské vládní agentury, by v roce 2050 mohly až 86 % dodávek energií pokrýt obnovitelné zdroje.

10.4.2015
Mgr. Jiří Zilvar, redakce

Největší veletrh elektrotechniky, elektroniky, automatizace, komunikace, osvětlení a zabezpečení ve střední Evropě AMPER 2015 se uskutečnil již popáté na brněnském výstavišti. Své výrobky zde na ploše 30 000 m2 představilo 600 vystavovatelů z 22 zemí světa. Pro návštěvníky veletrhu byl připraven tradičně bohatý doprovodný program.

21.11.2014
Mgr. Jiří Zilvar, redakce

V pořadí již desátý ročník konference Solární energie v ČR 2014 přinesl po delší době pozitivní signály pro fotovoltaické odvětví v ČR. Ač tyto signály nelze chápat jako vyjádření podpory ze strany státu, minimálně se objevily náznaky, že by stát mohl další rozvoj tohoto oboru méně komplikovat.

12.5.2014
Mgr. Jiří Zilvar, redakce

Net metering je jeden z druhů nefinanční podpory obnovitelných zdrojů. Jelikož výraz „podpora obnovitelných zdrojů“ si v ČR vydobyl značně negativní konotaci, je i na net metering nahlíženo s nedůvěrou jako na další formu „tahání“ peněz ze spotřebitelů/daňových poplatníků pod záminkou rozvoje zelené energetiky.

5.2.2014
Mgr. Jiří Zilvar, redakce

Lze povzbudit české stavebnictví pomocí prostředků veřejné podpory? Je tato podpora účinná a efektivní? Zkušenosti s jejím dosavadním průběhem v ČR stejně jako trendy a očekávání v této oblasti byly tématem konference Stavebnictví, dotace, inovace pořádané k soutěži Building efficiency awards (BEFFA).

10.9.2013
Mgr. Jiří Zilvar, redakce

Setkání lídrů českého stavebnictví se konalo 27. srpna v budově KPMG v Praze. Tématem diskuze byly především velké zakázky v oblasti dopravní infrastruktury a zmíněna byla taktéž dostavba Temelína. Vedle zástupců velkých stavebních společností bylo přítomno několik současných i bývalých ministrů, odborníků ze státní správy i z výzkumné sféry.

Emmision Trading – Zajímavosti z konference
14.6.2013
Mgr. Jiří Zilvar

Již 19. konference týkající se obchodu s emisními povolenkami se konala 28. května v pražském hotelu Novotel. Přednášeli zde zejména zástupci státní sféry, ale přijel i zajímavý zahraniční host. Konference tentokrát zahrnovala kromě přednáškového bloku také interaktivní workshop.

6.5.2013
Mgr. Jiří Zilvar

Net metering je způsob obchodování elektřiny z obnovitelných zdrojů. Zároveň funguje jako účinná pobídka k pořízení vlastního obnovitelného zdroje a představuje tak alternativu k jiným formám podpory. Nejsnadněji ho lze popsat jako „točení elektroměrem oběma směry“.

13. Energetický kongres – hrozba obnovitelných zdrojů konvenční energetice
22.3.2013
Mgr. Jiří Zilvar

V pořadí již 13. Energetický kongres se konal 5.–7. března v pražském hotelu Mariott. Celým kongresem se nesl apel – začněme se chovat racionálně, podpořme rozvoj průmyslu a konvenčních zdrojů, přestaňme klást hledisko životního prostředí nad rozvoj ekonomiky a rozšiřme Temelín.

1.12.2012
Mgr. Jiří Zilvar

Jak vypadá transformace energetiky? Když bývalý generální ředitel ČEZu na fotovoltaické konferenci přitaká Martinu Bursíkovi a zástupce ČEZ a.s. hodnotí uhlíkovou daň a emisní povolenky jako přínosné opatření pro férový rozvoj evropského energetického trhu. 
 
Reklama