Obce se mohou pustit do stavby nových vodovodů, sběrných dvorů, třídicích linek, pasivních budov, výsadby zeleně nebo zateplení školek.
Snižování energetické náročnosti stavebních objektů jako celku nespočívá pouze v omezování tepelných ztrát obvodovými konstrukcemi budov, ale také ve snižování tepelných ztrát technických zařízení budov. K tomu lze využít širokou nabídku technických izolací pro aplikaci v průmyslu. K jejich návrhu je možno využít výpočtové programy – IsoDim® pro on-line navrhování nebo IsoCal® pro off-line výpočty.
Při rekonstrukci a modernizaci se často zachovávají staré radiátory. Vizuálně nejsou již tak přitažlivé, zvenčí však přesto vypadají stále zachovale. Zastaralá otopná tělesa mohou však potrápit nejen peněženku, ale i lidské zdraví, jejich velký objem vody zpomaluje provoz topného systému a žene náklady za energii zbytečně vysoko.
V období letních měsíců sahá spousta uživatelů k pořízení klimatizace, aby byl pro ně pobyt v domácnosti či kanceláři snesitelnější. Při výběru chladících jednotek existuje celá řada kritérií, na která by se měl člověk zaměřit – od velikosti klimatizovaného prostoru přes energetickou úspornost až po další využití jednotky v chladných měsících.
Knauf Cleaneo RE doslova rozhýbává své děrování v podobě nestejně velkých obdélníků, které jsou nepravidelně, ale akusticky nesmírně účinně rozmístěny. Nový design byl vyvinut samotnými architekty. Díky nepravidelnému děrování s podílem otvorů 13,6 % je nový design nejen zajímavý, ale i velmi dobře akusticky pohltivý.
Přestože dnešní trh otopných těles je bohatý, deskové radiátory zůstávají i nadále oblíbenou klasikou. I zde však jde technický vývoj kupředu a výsledkem jsou výrobky poskytující tepelnou pohodu, které zároveň dokáží snížit spotřebu energie na vytápění. KORADO představuje řadu energeticky úsporných deskových otopných těles RADIK RC s unikátní konstrukcí řízeného zatékání.
Jako renomovaný výrobce kvalitních ventilátorů a motorů nahradila společnost Ziehl-Abegg ventilátory, které sloužily k chlazení výměníkové stanice BritNed v Maasvlakte poblíž Rotterdamu. BritNed je provozovatelem vysokonapěťového kabelového vedení stejnosměrného proudu, které je položeno v moři a spojuje Velkou Británii a Nizozemí. Nové ventilátory pomáhají společnosti Brit-Ned snížit spotřebu energie a zlepšit ekobilanci snížením emisí CO2
Majitelé nízkoenergetických a pasivních domů ve stále větší míře požadují integraci všech zařízení v domácnosti do jednoho ovládacího systému. Přirozeně se tak snaží o zjednodušení řízení a zvýšení komfortu bydlení. Co však může být jednodušší, než aby dodané technologie pocházely od jednoho výrobce a zcela přirozeně spolu komunikovaly bez potřeby nadřazeného systému řízení?
Portál TZB-info ve spolupráci s veletrhem For Arch pořádá již třetí ročník konference Požární bezpečnost staveb. Přednášky na téma bezpečnosti výškových staveb, větraných fasád, ETICS, panelových domů, sídlišť a požárního větrání připravují přední kapacity z oboru stavebnictví a požární bezpečnosti. Konference proběhne 20. září 2018 na veletrhu For Arch.
Autor vychází ze znalosti schválené novely Zákona o ochraně ovzduší a odvozuje dopady novely na oblast lokálních topidel na pevná paliva. Účinnost novely se očekává v září 2018. Jedním z upřesnění je povinnost kontrolovat stacionární spalovací zdroje na pevná paliva napojené na teplovodní otopnou soustavu o celkovém jmenovitém příkonu zdroje od 10 až 300 kW včetně, čímž je ze zákona dáno, že u lokálních topidel s teplovodním výměníkem je počítán celkový příkon zdroje, včetně jeho sálavé složky.
Recenzovaný Důležitým posláním paměťových institucí je zajistit odpovídající péči předmětům kulturního dědictví během jejich dlouhodobého uchovávání. Mnohé z těchto institucí jsou však umístěny v historických budovách, v nichž nebývá snadné udržovat vhodné vnitřní prostředí a požadované mikroklimatické podmínky, dané zejména relativní vlhkostí a teplotou. Příspěvek prezentuje výsledky experimentu vytápění metodou „conservation heating“ pro dvě vybrané místnosti v Dolním zámku Kunštát. V tomto objektu probíhal uvedený experiment kontinuálně od poloviny roku 2013 do května 2017. Předložená případová studie byla zpracována v roce 2015 a zaměřuje se na rok 2014. Experimentální měření bylo doplněno numerickými simulacemi s cílem zhodnotit efektivitu výše uvedené metody vytápění při extrémních venkovních klimatických podmínkách a predikovat spotřebu elektrické energie. V České republice není doposud známo, že by byl tento systém odzkoušen.
Vytápění nebo chlazení (mimo jiné) průmyslových budov může být energeticky efektivní. Náš špičkový sortiment v oblasti stropního vytápění a chlazení doplňuje Zent-Frenger Energy Solutions, systémy stropního chlazení pro stropy z ocelových plechů, hliníku a sádrokartonu, jakož i konstrukční prvky pro tiché chlazení bez proudění vzduchu.
U výrobců působících v ČR vzrostl v roce 2017 prodej ocelových kotlů na pevná paliva na hodnotu 23491 kusů oproti roku 2016 s množstvím 21544. Meziroční vývoj u litinových kotlů je opačný, pokles ze 41869 na 37050 kusů. Mírně poklesl i prodej automatických kotlů na biomasu, a to ze 6351 na 5810 kusů. Prodej plynových kotlů těchto výrobců se drží mírně nad hranicí 32000, přičemž podíl kondenzačních kotlů se zvýšil na 24316 kusů. Tyto a další údaje jsou obsaženy v tabulkách zpracovaných APTT a uvedených v článku.