Přinášíme aktuální informace o vývoji cen elektřiny a plynu na trhu pro domácnosti. Co je nového s Úsporným tarifem, jak pomáhají sousední státy domácnostem a jak chce vláda řešit nedostatek plynu?
Provoz vytápění domu je v dnešní rychlé době se zvyšujícími se uživatelskými nároky na komfort čím dál složitější účinně a rozumně řídit, ještě s minimem vynaloženého úsilí. Díky různorodosti rodinných domů se požadavky na regulaci otopného systému vždy liší i za použití zdánlivě stejného vytápěcího systému.
Nejen vnitřní potrubní systémy je potřeba vybírat s ohledem na dlouhou životnost a teplotní i tlakovou odolnost. Důležité jsou tyto parametry také u venkovních systémů, ať už jde o vodu či kanalizaci. Právě kanalizace je díky automatickým pračkám a myčkám stále více zatěžována vysokými teplotami odpadní vody. V současnosti nejrozšířenější potrubí KG z PVC, jehož teplotní odolnost dosahuje maximálně 60°, tak přestává v mnoha případech vyhovovat.
Mikrobiologický růst patří spolu s tvorbou úsad k nejzávažnějším problémům spojeným s chladicí vodou. Mikroorganismům se dobře daří zejména v místech, kde se usazují korozní produkty. Vytváří biofilmy, které představují nejen zdravotní riziko, ale také izolují teplosměnné plochy, čím se snižuje účinnost přenosu tepla. Prostředí chladicí věže je ideální pro bakterie rodu Legionella a její šíření ve formě aerosolu do okolního prostředí.
Velké okenní prvky s otevíráním se používají i ve vyšších patrech budov a rodinných domů, například v případě tzv. „francouzských balkonů“, které kromě jiného oživují design fasády. Aby byly tyto prvky v každé stavební situaci bezpečné, přichází společnost Meesenburg s novinkou v podobě minimalisticky provedeného skleněného zábradlí – SKYFORCE.
Při výstavbě nových rodinných domů hraje stále větší roli jejich energetická náročnost. Za posledních 10 let výrazně vzrostl podíl velmi úsporných rodinných domů. Přispívají k tomu ekologičtější a úspornější systémy i využití alternativních zdrojů energií. Od počátku letošního roku došlo k dalšímu zpřísnění pravidel energetické úspornosti.
Z pohledu využívání obnovitelných zdrojů energie patří Česká republika i Slovensko na chvost Evropské unie. V souladu se schválenými klimatickými plány by se však měl podíl takzvaných zelených zdrojů na celkové spotřebě energie v obou zemích postupně zvyšovat. Výraznější zapojení obnovitelných zdrojů je však podmíněno patřičnou modernizací distribučních soustav. V tomto ohledu se Česko a Slovensko mohou pochlubit hned několika významnými projekty.
Vysoké náklady na energie, ale i rostoucí úrokové sazby stěžují podnikatelům investice do nehospodárných budov. Právě Národní rozvojová banka prostřednictvím programu ELENA nabízí pomoc při přípravě investic do energeticky náročných budov, a to uhrazením 90 procent vynaložených nákladů, a navíc nabízí možnost bezúročného financování. Podle koordinátora programu Čestmíra Hrdinky je o takové programy stále větší zájem, především kvůli nulovým úrokům.