Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Archiv článků od 7.4.2024 do 12.4.2024

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

12.4.2024
Asociace pro využití tepelných čerpadel, Radek Červín, předseda

O 1,6 MWh snížíte svoji spotřebu, o 14 tisíc korun vzrostou vaše platby. Zatímco vláda chce podporovat obnovitelné zdroje, zdá se, že úřady nejsou schopny bojovat s omezenými rozpočty a snahou o nápravu chyb svých předchůdců. Současná diskuze o podpoře tepelných čerpadel přitom není jen o letošním roce a poplatcích. Měli bychom si uvědomovat, že je o důvěře v naše závazky a kontinuitu přístupu.

11.4.2024
REHAU s.r.o.

Kompozitní profily, ze kterých se vyrábí okenní systémy, jsou z pohledu materiálové platformy kombinací tradičního PVC a skelných vláken. Díky svým jedinečným vlastnostem jsou tato okna vyhledávaná v současné moderní architektuře, a to ve všech oblastech pozemního stavitelství. Zejména pak u projektů rodinných či bytových domů, neboť ty se vyznačují funkcionalistickými tvary a bohatě prosklenými plochami. Kompozitní profily z materiálu známého jako RAU-FIPRO X jsou násobně stabilnější a pevnější, ve srovnání s klasickým PVC, což jim otevřelo cestu ke konstrukcím velkých rozměrů, subtilnějších rámů a profilů bez armovacích výztuh (to však platí pro okna běžných rozměrů).

11.4.2024
TESTO, s. r. o.

Technologie a legislativa se mění stále rychleji a nároky na pracovní místa a odbornou kvalifikaci se zvyšují. Energetická účinnost budov je žhavým tématem – v podnikání, průmyslu i politice. To způsobuje, že již probíhající přechod od fosilních paliv k tepelným čerpadlům, hybridním vytápěcím systémům a solárním termickým systémům bude pokračovat. Kromě digitálních dovedností je potřeba také hluboké porozumění měnícímu se trhu a technologiím. V sérii článků věnovaných tepelným čerpadlům bychom Vám rádi přiblížili základní principy a systém jejich fungování.

Foto © Aldeca Productions, stock.adobe.com
10.4.2024
Ing. Jan Schindler, redakce

Novinky na energetickém trhu pro domácnosti ukazují začátkem dubna 2024 silný konkurenční cenový boj několika velkých obchodníků s elektřinou a plynem. Jak se liší Kalkulátor cen energí TZB-info od srovnávače ERÚ. Jaká cena energií vstupuje do porovnávače nákladů na topení. Nejlepší nabídky dodávek elektřiny a plynu ke sjednání za uplynulý týden. Ceny energií na burzách v ČR stagnují.

10.4.2024
Yello

Zálohy na elektřinu a plyn jsou důležitou součástí procesu dodávky energií. V zájmů odběratelů je, aby je měli nastaveny optimálně, a tak se vyhnuli nepříjemným situacím. Co zálohy jsou, z čeho se skládají, kdo je může měnit a jaký je jejich význam pro každého z nás?

9.4.2024
Protronix s.r.o.

Oxid uhličitý (CO2) je vynikající indikátor toho, jak je vzduch ve sledovaném prostoru vydýchaný, ovšem někdy na to nestačí. Co Vám může nabídnout kombinované čidlo?

9.4.2024
LIAPOR | Lias Vintířov, lehký stavební materiál k.s.

Objevte jednoduchý způsob, jak si na zahradě, na dvorku před domem nebo dokonce i v městském parku či na náměstí postavit designové lavičky, vysoké květináče, bylinkovou zahrádku, zpevněný svah a další sestavy jen s jedním prvkem. Inspirujte se vzorovými sestavami prvku Playstone, nebo si vymyslete vlastní.

9.4.2024
ČESKÁ KOMORA ARCHITEKTŮ

Česká cena za architekturu (ČCA) pořádaná Českou komorou architektů bude odborné i laické veřejnosti již devátým rokem prezentovat to nejlepší z architektonické produkce v ČR. Sedmičlenná odborná porota nejprve do konce května 2024 vyselektuje užší okruh cca 30 nominovaných děl.

9.4.2024
MEA Water Management s.r.o.

V Praze vzniká na brownfieldu v Modřanech první modrozelená čtvrť s mimořádně hospodárným bydlením v evropském kontextu. Developer Skanska buduje nový typ bydlení s důrazem na modrozelenou infrastrukturu, recyklaci šedé vody, vlastní solární panely, zelené střechy a celé spektrum dalších technologií.

9.4.2024
Asociace pro rozvoj infrastruktury, z.s.

ČR jako jediná v EU má 5 instancí přezkumu, včetně druhého stupně ve správním řízení, ve kterém rozhoduje monokraticky předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (Úřad). Reforma má zavést jednoinstanční rozhodování Úřadu, a to v senátech, ve kterých by byla zachována účast expertů z praxe.

Foto: Blanka Triščová
8.4.2024
ZG Lighting Czech Republic s.r.o.

Společnost Zumtobel dodala kompletní systém osvětlení pro nově zrekonstruovanou městskou stodolu v Bělé nad Radbuzou na Domažlicku. Autoři projektu Ing. Milan Šraml a Arch. Veronika Olič proměnili dlouhodobě nevyužívaný a zchátralý objekt v pozoruhodnou multifunkční budovu, v níž lze provozovat volnočasové aktivity i pořádat společenské, sportovní a kulturní akce. V exteriéru i interiéru nalezla uplatnění široká škála moderních a hospodárných svítidel značky Thorn.

8.4.2024
Ing. Barbora Junasová, doc. Ing. Michal Krajčík, Ph.D., Ing. Martin Šimko, PhD., prof. Ing. Dušan Petráš, PhD.

Recenzovaný Požiadavky na energetickou náročnosť, nízke inštalačné náklady, tepelnú pohodu môžu byť výhodne splnené prevádzkou s relatívne nízkou teplotou vykurovacej vody v zimnom období, resp. vysokou teplotou chladiacej vody v lete pri využití podlahových, stropných, či stenových odovzdávacích prvkov.

7.4.2024
redakce

TZB-info doporučuje Udržitelnost, tisíckrát skloňované slovo, chceme naplnit diskusí nad dílčími kroky. Protože i moře dělají „jen“ kapky. O spotřebě, recyklaci, o vodě, úctě k historii, materiálech a s výstavkou materiálů s recyklací v rodném listě pro stavbu i interiér. Přijměte pozvání na konferenci 12. dubna 2024.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama