Nejnavštěvovanější odborný portál
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Tisková zpráva

z mezinárodního veletrhu
BAZÉNY, SAUNY, SOLÁRIA & WELLNESS 2007

čtvrtek 8.3.2007
Tyto tiskové zprávy pro Vás připravuje redakční tým odborného internetového portálu TZB-info, e-mail: kontakt@tzb-info.cz.

Tisková zpráva ke stažení
(PDF, 2179 kB)


Prestižní (nejen) bazénářský veletrh Bazény, sauny, solária & wellness 2007 se koná v Pražském veletržním areálu v Letňanech v obvyklém březnovém termínu po dvouleté přestávce. Tato akce si za svou relativně krátkou dobu trvání vydobyla významné místo mezi evropskými veletrhy s bazénářskou tématikou a zařadila se po bok veletrhů v Barceloně, Lyonu, Stuttgartu/Düsseldorfu.

V roce 2006, pro stále vzrůstající zájem o zdravý životní styl, vznikla výstava bazény-Wellness. Tento nápad byl přijat vystavovateli i návštěvníky velice pozitivně a spokojenost byla impulsem pro spojení těchto dvou akcí. Dnes tak otevírá brány společný projekt. Na základě spojení veletrhu Bazény, sauny & solária a výstavy Bazény-Wellness došlo i k úpravě nomenklatury.

Samostatné výstavní haly mají následující oborové skupiny:

  1. Aquparky, veřejné bazény, bazénové technologie, úprava vody, stavební a projekční firmy, asociace, školy atd.
  2. Privátní bazény, spa, sauny, solária

Letošní veletrh v číslech

Celkový počet vystavovatelů: 117 ze 4 států světa
Počet přímých vystavovatelů: 107
Počet spoluvystavovatelů: 10
Zastoupené země: ČR, Slovensko, Německo, Slovinsko, Rakousko
Čistá výstavní plocha: 3 731 m3
Hrubá výstavní plocha: 8 000 m3

Soutěž Bazén roku je hlavním doprovodným programem veletrhu BAZÉNY, SAUNY, SOLÁRIA & WELLNESS

Soutěž si klade za cíl zviditelnit investiční, projekční a dodavatelské subjekty a je určena pro stavby realizované na území celé České republiky bez ohledu na státní příslušnost projektanta, architekta, investora, dodavatele a provozovatele stavby. Soutěž je vypsána ve dvou kategoriích - veřejné bazény - aquaparky a hotelové bazény. Podrobnosti k přihlášeným projektům: www.vystava-bazeny.cz. Oficiální vyhlášení výsledků soutěže se uskuteční dnes 8. března 2007 v rámci Společenského večera vystavovatelů.

Druhou zajímavou soutěží je GRAND PRIX

Zajímavá technické řešení, netradiční nápad, mimořádná kvalita za přijatelnou cenu, ekologická hlediska, chemická a biologická nezávadnost, energetická úspornost popř. recyklovatelnost a obecné vlastnosti charakterizující šetrný vztah k životnímu prostředí jsou základní kritéria této soutěže. Cena bude udělena ve třech kategoriích: za nejúspěšnější novinku roku 2005/2006, za architektonické a estetické ztvárnění expozice a za atraktivní komplexní prezentaci informací.


Pozvánka na dnešní den

Tisková konference veletrhu
(9.00 - 10.00 hod./PVA Letňany - Vstupní hala 1, konferenční sál 1)
Informace o veletrhu, prezentace aquaparku Čestlice, představení nového projektu PVA Letňany v návaznosti na LOH 2016 v Praze.

Vernisáž veletrhu
(10.00 - 10.30 hod./expozice společnosti VÁGNER POOL - 2B7)

Semináře Asociace pracovníků v regeneraci (APR ČR)
(11.00 - 12.45 hod. / PVA Letňany - Vstupní hala 1, konferenční sál č.2)
11.00 - 11.30 - "Zásady budování a provoz finské sauny", Radovan Štícha - firma Alfawell, s.r.o.
12.00 - 12.30 - "S vodou stále v pohybu", Romana Mlčochová, Regina Kukačková - firma Aquafitness Academy

APR ČR - Volební valná hromada
(13. 00 - 16.00 hod., PVA Letňany - Konferenční centrum, sál 1)

Poradenské centrum APR pro privátní bazény, spa, sauny a solária
(8. - 11. 3. 2007/ hala 2 sektor B, číslo expozice 4)
Poradenské centrum je otevřeno po celou dobu výstavy.

Kategorizace bazénů - fotogalerie
(8. - 11. 3. 2007/ hala 2 sektor C, číslo expozice 6)

Slavnostní GALAVEČER vystavovatelů
(18.45 - 22.00 hod./ HEALT CLUB BLUE ORANGE)
Vyhlášení výsledků 2. ročníku celostátní veřejné soutěže BAZÉN ROKU 2006, vyhlášení výsledků soutěže GRAND PRIX 2007, nejúspěšnější novinka, vyhlášení vítězů soutěže TOP EXPO, CENA, SYMPATIE.


Tip na návštěvu stánku

GHC Invest s.r.o.
(hala 2 - A 12)

Chemie pro privátní bazény, veřejné komplexy, měření a regulace, měřicí přístroje; projekce, poradenství, konzultace, montáže, servis - bazény, aquaparky, wellness, sauny, whirlpooly.

 

Zveme Vás na stánek GHC Invest, s.r.o. na prezentaci "nerez od projektu k realizaci" nerezové bazény, aquaparky, koupaliště.


Tematický výběr z tisku

I v oboru výstavby nemovitostí panují trendy, módní vlny a populistická či politická výstavba, mezi něž patří například výstavba aquaparků, dnes i wellnessů.

Momentální trend českých měst, a to naprosto jasný a patrný, je odklon od výstavby a podpory průmyslových zón na zelené louce. Co se ale na zelené louce rozvíjet v režii měst začíná, jsou lázně. Zatímco průmyslové zóny nesplnily ekonomická očekávání mnohých zastupitelů a obyvatel, turistický ruch má přinést do městských pokladen značný příjem. Takže zatímco stávající objekty například městských lázní chátrají ne vždy vinou památkářů a objekty tradičních lázní se nedaří prodat ani v aukcích, vznikají nové "moderní" prostory. Bohužel stále chybí dlouhodobější vize, návaznost a propojenost služeb atd. Odkud se však bere iniciativa? Je pravda, že na podobnou výstavby lze využít jak finance EU, tak různé dotační tituly. Ale především - lázeňský cestovní ruch v Evropě prožívá v posledních 10 letech renesanci. Pod tento obor lze zahrnout lázeňské pobyty, zdravotní turistiku, wellness, beauty a fitness programy, regenerační, rekondiční a relaxační pobyty - toto vše jsou dnes velmi dynamicky se rozvíjející produkty a komplexy produktů cestovního ruchu, které ve spojení s komplexní nabídkou ubytovacích, gastronomických, kulturních, sportovních a ostatních aktivit vyjadřují nejžádanější oblasti poptávané jak individuálními turisty, tak cestovními kancelářemi a touroperátory. 1)

Příklad z lázní Bad Bevensen v sev. Německu.

"Ještě v roce 1988 tam dominovaly klasické léčebné bazény. Avšak poté, co proběhla v roce 1989 první reforma zdravotnictví, byl zaznamenán citelný úbytek prodeje klasických lázeňských procedur a od roku 1993 počet těchto procedur trvale klesá. Lázeňská společnost na to v roce 1991 zareagovala výstavbou velkého venkovního rehabilitačního bazénu, čímž se podařilo počet návštěvníků a lázeňských klientů opět zvýšit. Prokázalo se, že zřetelně vzrostl počet návštěvníků - samoplátců i počet jednodenních návštěv v rehabilitačních bazénech."

"V lázních Bad Bevensen jsou mimo dva bazény v hale vyhledávány hlavně vodní plochy ve formě dvou venkovních teplých bazénů, každý o rozloze okolo 500 m2. Bazény jsou bohatě vybaveny atrakcemi." popsal pro internetový portál www.tzb-info.cz Dipl. Ing. Johann F. Wach situaci v těchto velmi známých německých lázních a pokračoval: "Jsem toho názoru, že tohoto trendu nebude ušetřeno ani Česko a poptávka po rehabilitačních bazénech začne stoupat právě na úkor nižší poptávky po klasických lázeňských procedurách."

Velké rezervy

Výstavba a provoz veřejných plaveckých objektů je v naší republice daleko za optimálním množstvím potřebných vodních ploch. Navíc dislokace je většinou dílem náhody. V této situaci plní jejich funkci i zpřístupněné rodinné, hotelové, školní, tělovýchovné, klubové i přírodní kryté vodní plochy. Těch ovšem v závislosti na čistotě nebo přesněji nečistotě povrchových vod valem ubývá. Organizace, které umožňují návštěvu veřejnosti, si mohou zlepšit ekonomiku, ale bohužel efekt je poměrně nízký, protože kapacita těchto bazénů je malá. Chybí nám totiž 1,4 milionu čtverečních metrů nekryté vodní plochy, což je téměř čtyři tisíce bazénů o velikosti 350 m2. U krytých vodních ploch chybí 130 000 m2, to představuje přibližně 370 bazénů o stejné ploše.

Uvedená čísla ukazují, že naplnění tohoto optimálního stavu je u nás zatím nereálné, protože investice při optimálních cenách materiálů a práce a v odpovídající kvalitě realizovaných technologií představují minimálně částku několika miliard korun. Proto existuje takový zájem o malé rodinné a klubové bazény. Tento zájem potvrzuje i reálnou potřebu budovat u nás jak vodní plochy, tak malé bazény. 2)

Bazén je služba obyvatelstvu

"Je dobře, když se takové věci staví. Bazén není komerční záležitost, ale služba obyvatelstvu. Proto jsem velmi rád, že i zde jsou zástupci městské části. Podle mých zkušeností se v podobných akcích angažují obce a města všude ve světě. Obyvatelé potřebují místa pro odpočinek a relaxaci a plavání a koupání je jednou z dobrých relaxací. Já velmi oceňuji a těším se z každého nového bazénu, ať se jedná o umělou vodní plochu, jako je zde, nebo přizpůsobené přírodní koupání na vodních tocích, jezerech apod.", řekl Prof. Ing. Jozef Kriš, Ph.D., vedoucí katedry zdravotního inženýrství stavební fakulty STU v Bratislavě při předávání ceny předešlého ročníku soutěže Bazén roku 2004. 3)

Zdroj:

1) Project&Property jaro 2005
2) Hospodářské noviny, 19.07.2006, Ilja Černohorský
3) Internetový portál www.tzb-info.cz, 1.8.2005


Pozvánka na zítřek

Mezinárodní konference - Financování, projekce a stavba aquaparků
(9. 3. 2007 / 8.00 - 14.30 hod., PVA Letňany - Vstupní hala 1, konferenční sál č. 1)

Společným tématem přednášek jsou úspory při výstavbě a provozu bazénů se zajištěním dnes požadovaného vysokého komfortu a hygieny. Téma úspor je třeba zohlednit jak u veřejných bazénů a koupališť, tak například i v sektoru wellness zařízení v hotelových objektech. Zajímavé možnosti nabízí využití alternativních zdrojů, efektivní a moderní systémy měření a regulace i materiálové varianty. Společně s informacemi o možnostech financování a zkušenostmi z již provozovaných zařízení konference nabídne jistě řadu zajímavých informací.

Wellness Club - Setkání provozovatelů sport center
(9. 3. 2007/ 13.00 - 16.00 hod., Konferenční centrum, sál 2)

Setkání je určeno pro ty, kteří chtějí hledat možnosti zvýšení efektivity provozu a zvýšení atraktivity těchto center. Jedná se o první setkání tohoto druhu.

 
 
Reklama