EPC projekt pro město Malacky

Datum: 16.12.2015  |  Organizace: Cofely a.s.  |  Firemní článek

Rok plánovaný EPC projekt byl zaměřen na snížení energetické náročnosti tepelně technických zařízení a budov ve správě majetku města. Výše zakázky byla vyčíslena na 441 870 € včetně DPH. Společnost Cofely garantovala 28% úspory, které městu Malacky ušetří až 38 400 € ročně.

Projektům založeným na metodě EPC roste popularita. Jejich výhodný systém splátkového financování si oblíbilo mnoho firem, obcí, měst i krajských celků. Například Pardubický kraj letos rozšířil využití metody EPC svým již sedmým projektem a po jeho dokončení celkově uspoří přes 50 milionů korun ročně. Rozsáhlou rekonstrukci má před sebou i pražské Kongresové centrum, jehož provozní náklady mají ročně klesnout o 21,6 milionů korun.

Radikální snížení nákladů na provoz a údržbu energetických zařízení, celková modernizace a optimalizace jejich provozu, zvýšení hodnoty majetku, nulové riziko v případě nedosáhnutí smluvně garantovaných úspor a hlavně využití těchto úspor k zaplacení celé rekonstrukce. Takové jsou atributy EPC projektů, které jsou na českém i slovenském trhu realizovány již více než 20 let ve veřejném, ale i soukromém sektoru. Jedním z nedávno implementovaných obecních projektů je i projekt slovenského města Malacky z roku 2014, který realizovala společnost Cofely z francouzské skupiny ENGIE.

Rok plánovaný EPC projekt byl zaměřen na snížení energetické náročnosti tepelně-technických zařízení a budov ve správě majetku města. Výše zakázky byla vyčíslena na 441 870 € včetně DPH. Společnost Cofely garantovala 28% úspory, které městu Malacky ušetří až 38 400 € ročně. Město nicméně nezvolilo čistou metodu EPC, kdy je celková investice spláceno pouze z úspor, ale k prvním dvěma ročním splátkám přispělo po 34 449 €. Ke kompletnímu splacení cílové částky úsporami pak dojde za 10 let.Kino Záhoran bylo jedním ze tří objektů, které rekonstrukci podstoupilo. Na první pohled by se mohlo zdát, že šlo pouze o vzhledové „znovuzrození“ budovy – tuto domněnku mohla vyvolat nová, především však zateplená fasáda a kompletní výměna oken i dveří. Zateplení podkrovního prostoru či nainstalování nového hromosvodu si běžný návštěvník všimne těžko, ale pro úsporu v městském rozpočtu jsou to neméně důležité součásti rekonstrukce. Pro dosažení lepšího výsledku se úprav dočkaly i všechny klempířské konstrukce budovy.

Předmětem projektu se stalo také Městské centrum sociálních služeb, respektive stavební objekt, ve kterém se toto centrum nachází. V tom se čas podepsal především na termostatických ventilech, které musely být nezbytně vyměněny za nové. Důležitým bodem byla instalace termostatických hlavic systému IQRC, který umožňuje bezdrátovou regulaci vytápění, a přispívá tak k optimalizaci spotřeby energií. K efektivnosti úsporného systému pak přispěla i hydraulická regulace celé soustavy.


Nejrozsáhlejší úpravy zaznamenala sportovní hala Malina, která vyžadovala změny už od samých základů. Zásadní úpravou byla realizace výměny kondenzačního kotle, s níž souvisí řada dalších povinností včetně úpravy sítě teplé užitkové vody. Stejně jako u Městského centra sociálních služeb, i u sportovní haly bylo nutné vyměnit již nevyhovující termostatické ventily a nainstalovat bezdrátové termostatické hlavice (IQCR). Obsáhlosti rekonstrukce neunikla ani kompletní úprava VZT uzlů. Vzhledem k tomu, že bazény často mívají problémy s netěsnícími prosklenými konstrukcemi a ani Malina nebyla výjimkou, došlo také ke kompletní přestavbě této průhledné stěny. Kromě složitých úprav na sebe navazujících systémů pak došlo i k instalaci úsporného osvětlení.

Porovnání celkové spotřeby zemního plynu s očekávanou úsporou / referenční rok 2014 / Sportovní hala Malina, Malacky
Porovnání celkové spotřeby zemního plynu s očekávanou úsporou / referenční rok 2014 / Sportovní hala Malina, Malacky
Graf vysvětlující princip metodu EPC projektů
Graf vysvětlující princip metodu EPC projektů

 

Datum: 16.12.2015
Organizace: Cofely a.s.Sdílet:  ikona Facebook  ikona Twitter  ikona Google+  ikona Linkuj.cz  ikona Vybrali.sme.skTisk Poslat e-mailem Hledat v článcích 


Témata 2018

Normy

Knihovna FM

Partner - Facility management

logo Mark2 Corporation

Odborné semináře TZB-info

Odborné semináře - Správa a provoz nemovitostí, FM v praxi
Správa budov, úspory energií a správa technického zařízení od předních odborníků. Témata přizpůsobíme vašim potřebám. Školení vícedenní i na 1 den na vybrané téma. Máte dotazy nebo zájem o školení?
Přečtěte si reakce účastníků 5 denních seminářů 3+ 2 dny s certifikátem:
Podzim 2013: Praha 6 Petřiny
Únor 2014: Hotel Golf, Praha
Podzim 2014: Aquapalace Hotel Prague
Podzim 2015: Aquapalace Hotel Prague
Podzim 2016: Aquapalace Hotel Prague
Březen 2017: Aquapalace Hotel Prague
Říjen 2017: Aquapalace Hotel Prague


účastníci semináře FM

Spolupráce

Česká pobočka mezinárodní asociace Facility managementu (IFMA CZ) www.ifma.cz

Odborný garant

Petra Gütterová
 
 

Aktuální články na ESTAV.czZačaly přípravné práce pro novostavbu na Václavském náměstíČištění a ochrana fasády rodinného domuPraha koupí objekt nádražní restaurace v BubenčiVize pro okresní město: Hala obchoďáku nebo moderní čtvrť pro bydlení a služby?