Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

ČKAIT: Zákon o hospodaření energií ohrozí soukromé vlastnictví

Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě (ČKAIT) kritizuje zákon o hospodaření energií, který prý může v některých případech ohrozit soukromé vlastnictví.

Vedení ČKAIT to dnes uvedlo na tiskové konferenci. Spory se podle komory dají očekávat hlavně u budov, které jsou na hranici pozemků nebo sousedící s veřejným prostranstvím.

"Vlastník budovy nemůže provést dostatečné zateplení stavební obálky, kterým by překročil hranici pozemku, byť třeba jen o 20 až 30 centimetrů," upozorňuje ČKAIT. To prý povede k tomu, že před dodatečným zateplením budovy se bude muset její majitel dohodnout s majitelem sousedního pozemku či s obcí, například odkoupením potřebné části či zřízením věcného břemene. "Přestože zákon o hospodaření energií a prováděcí vyhláška ukládá povinnost dodatečného zateplení, ochrana soukromého vlastnictví to ale neumožňuje," tvrdí ČKAIT.

Komora kritizuje také to, že náklady na energetická opatření hradí vlastník domu, zatímco prospěch ze snížení nákladů na provoz domu získají nájemníci bytů. "Právní úprava nájemních vztahů zatím neumožňovala, aby pronajímatel mohl dosažené úspory promítnout do zvýšení nájemného," uvedl ČKAIT s tím, že to se od 1. ledna příštího roku změní.

Od tohoto data bude platit nový občanský zákoník, který v případě stavebních úprav vedoucích k trvalým úsporám energie majiteli domu umožňuje zvýšit nájemné. Pokud s tím budou souhlasit alespoň dvě třetiny nájemníků, tak se nájemné zvýší pro všechny.

"Právě podmínka souhlasu dvou třetin nájemníků je velmi diskutabilní. Majitele nájemních domů to nebude dostatečně motivovat k realizaci energetických opatření. Možnost úpravy nájemného by se měla odvíjet ze skutečně dosažené úspory na provoz domu, nikoliv z uznatelných nákladů na energetická opatření," uvedl ČKAIT.

 
 
Reklama