Tepelná čerpadla jako řešení ekologického a ekonomického vytápění rodinného i bytového domu v rozhovoru s Ing. Kuchynkou a Ing. Polívkou z AC Heating.
Společnost ISOTRA letos slaví významné jubileum, 30 let na trhu stínicí techniky. Co bylo prvním impulsem pro založení firmy, jak těžká byla cesta k úspěchu a dokázali si vůbec představit, že firma vyroste do dnešních rozměrů? Odpovídají zakladatelé a majitelé společnosti Bohumír Blachut a Erich Stavař.
Mnozí stavebníci rodinných domů zažívají krušné chvíle. Zvyšují se ceny materiálu a práce, rostou úrokové sazby a na domy jsou kladeny přísnější energetické požadavky. Realitní společnosti zaznamenávají zvýšený prodej rozestavěných domů. Redakce TZB-info a ESTAV.cz oslovily přední realitní kanceláře a experty v oboru.
Těžké akustické stěny navazující na obvodový plášť budovy se doporučuje zapouštět do obvodového zdiva. Lehké akustické stěny se zakládají už na hrubé podlaze a mají být napojeny na nosnou část stropu, ne na podhled. Z hlediska dosažení akustických vlastností je třeba dodržovat pokyny výrobců systémů. O stavební akustice jsme si povídali s Ing. Jiřím Nováčkem, Ph.D., z pražské Fakulty stavební.
Green deal? Enviromentální stavitelství? Udržitelný rozvoj? Modrozelená infrastruktura? Obnovitelné zdroje energie? Mnoho pojmů, které se skloňují v poslední době. Prodraží to stavebnictví? Zvedají se kvůli požadavkům EU ceny energií nebo bydlení? Jaké jsou trendy, ke kterým se přiklání globální společnosti? A jak se to celé promítá do praxe v českém stavebnictví? To a mnohem více se dozvíte v rozhovoru redakce TZB-info a ESTAV.cz s Pavlem Francem ze společnosti Frank Bold Advokáti.
Zpočátku tepelná čerpadla pouze dováželi, dnes je sami vyrábějí. Rodinná firma z jihočeského Milevska uspěla mezi dravou konkurencí a dnes platí za předního českého výrobce. Co stojí za jejich úspěchem a jaká byla cesta k vývoji vlastního čerpadla, popisuje Jiří Hanus, generální ředitel společnosti ACOND.
Nový stavební zákon přináší nejstriktnější přístup k černým stavebníkům minimálně od roku 1977. Jde o reakci na stav, kdy zhruba 10 % všech realizovaných staveb v ČR bylo povolováno v rámci režimu dodatečného povolování. Pokud budeme vycházet z oficiálních dat pro rok 2018, tak ze zhruba 7 000 tzv. „černých staveb“ bylo nařízeno odstranit pouze 400. Realita nejrůznější stavební nekázně může být v našich poměrech mnohonásobně vyšší. Jaké jsou však příčiny tohoto stavu a jak na ně reaguje nová právní úprava?