Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Českomoravská komoditní burza Kladno hlásí rekordní výsledky obchodování

Hned trojnásobný rekord v obchodování dodávek energií zaznamenala v roce 2018 Českomoravská komoditní burza Kladno (ČMKB). Maxima bylo dosaženo v počtu kontraktů, objemu energie a ve finanční hodnotě uzavřených obchodů.

Kalkulátor cen energií TZB-info

Hned trojnásobný rekord v obchodování dodávek energií zaznamenala v roce 2018 Českomoravské komoditní burza Kladno (ČMKB). Maxima bylo dosaženo počtem 7783 kontraktů, objemem 6,626 milionu megawatthodin (MWh) zobchodovaných energií a finanční hodnotou uzavřených obchodů 6,257 miliardy korun. Počet kontraktů se meziročně zvýšil o 13 procent, objem obchodování vzrostl o 8,5 procenta a ve finančním vyjádření vlivem růstu cen o 57 procent.

„Energetický trh ČMKB roste už od roku 2010 a dlouhodobě funguje jako centrální tržní místo pro obchodování dodávek elektřiny a plynu. V posledních pěti letech roční bilance pravidelně překonává hranici 6 terawatthodin zobchodovaných energií. Rekordní objem roku 2018 je o to cennější, že byl dosažen v období, kdy obchodující vyžadují co nejefektivnější formy nákupu. Skutečnost, že je přitahuje burzovní trh, vypovídá o přidané hodnotě, kterou má silně konkurenční prostředí ČMKB. Ale oceňovaná je i rychlost nákupu, burzovní standardy a odstranění spousty administrativy,“ vysvětlil předseda burzovní komory ČMKB Pavel Štorkán.

Obchody s dodávkou zemního plynu se na celkové bilanci podílely 56 procenty (3,708 TWh), obchody se silovou elektřinou představovaly 44 procent (2,918 TWh).

Vedle obchodní bilance byl znovu rekordní i počet registrovaných účastníků obchodování, který meziročně vzrostl o 3 procenta na 6262. Vedle několika set firem (mimo jiné dopravní podniky, průmyslové firmy, teplárny, vodárny nebo zemědělské společnosti) zde nakupuje energie cca 600 měst a obcí, téměř všechna ministerstva a kraje, státní organizace, nemocnice nebo vysoké školy. Elektřinu a zemní plyn nakoupené na Českomoravské komoditní burze Kladno využívají i všechny požární stanice a policejní služebny, elektřinou z burzy se svítí na všech soudech a ve všech věznicích v České republice. Elektřina pořízená na ČMKB zajišťuje noční osvětlení a provoz semaforů ve většině velkých měst, ale také třeba osvětlení hradů a zámků či zpřístupněných jeskyní v Čechách i na Moravě.

Trh s elektřinou pro konečné odběratele otevřela ČMKB v závěru roku 2009, trh se zemním plynem v polovině roku 2010. Kumulovaná bilance obchodování na tomto trhu do konce roku 2018 představuje 51,4 tisíce kontraktů na celkový objem cca 42,6 milionu MWh elektřiny a plynu v hodnotě 33 miliard korun.

Dosažené ceny mají také význam při posuzování výhodnosti nabídek elektřiny a plynu pro domácnosti. Dosažené ceny jsou určeny pro konečné spotřebitele, jsou tedy včetně všech poplatků a jsou vyjádřeny v korunách.

Obr.1: Vývoj ceny elektřiny nízkého napětí ročních kontraktů pro konečné spotřebitele (Zdroj ČMKBK)
Obr.1: Vývoj ceny elektřiny nízkého napětí ročních kontraktů pro konečné spotřebitele (Zdroj ČMKBK)
Obr.2: Vývoj ceny plynu roční kontrakt pro konečné spotřebitele (Zdroj ČMKBK)
Obr.2: Vývoj ceny plynu roční kontrakt pro konečné spotřebitele (Zdroj ČMKBK)
 
 
Reklama