Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Požár komplexu hal, v němž se nacházely sklady obalových materiálů a strojů

Datum: 5.8.2018 01:30  |  Zdroj: Hasičský záchranný sbor České republiky

Zásah si vyžádal značné úsilí všech zasahujících, především hasičů z 34 jednotek požární ochrany. Ačkoli škoda způsobená požárem v konečném důsledku dosahuje desítek milionů, účinným zásahem se podařilo zabránit rozšíření do dalších objektů a uchránit tak majetek mnohem větších hodnot.

Popis objektu
Objekt firmy Ronex, s.r.o., byl složen celkem ze tří hal. První, velká hala sloužila z části jako hlavní skladovací prostor a z části byla pronajata dalšímu subjektu jako truhlářská dílna. V jižní části se nacházely kanceláře firmy. Sousední hala – Balírna II sloužila svému původnímu účelu, tedy balení výrobků a zčásti byla pronajata jako sklad sportovního vybavení. Třetí halu – Balírna I majitel využíval jen částečně, zhruba v polovině byla přepažena a tento prostor byl opět pronajat jako sklad montážních výrobků pro stavebnictví (plovoucí podlahy, lišty, tmely apod.). Rok výstavby hal není přesně znám, zřejmě 60. až 70. léta 20. století. Ze severní strany se v odstupové vzdálenosti 1,5 metru nachází další, čtvrtá hala, v níž mají provozovny další dvě firmy.

Průběh zásahu
Jako první zaznamenal možný požár majitel autoservisu, který sídlí ve stejném areálu, neboť pohybová čidla firmy Ronex, s.r.o., spustila alarm. Na KOPIS v 19.00 hodin oznámil, že vidí kouř a jiskry vylétající ze střechy jedné z hal. KOPIS vyhlásil poplach místně příslušné jednotce PO. Vzhledem ke skutečnosti, že ve stejný okamžik probíhalo na území Prahy několik dalších zásahů, byla situace značně komplikovaná. Na místo zásahu byla nejdříve vyslána jednotka PO z HS-10 Satalice s CAS 15, avšak pouze družstvo o sníženém početním stavu. Současně proto KOPIS vyslalo jednotku SDH obce Satalice s technikou CAS 20, CAS 30 a DA 16. Během výjezdu této jednotky získali operační technici indicie o rychlém rozvoji požáru, a proto rozhodl operační důstojník o vyslání dalších jednotek PO z druhého stupně poplachu. Současně informoval velicího důstojníka směny, který ihned vyrazil na místo od jiného případu dopravní nehody.

Více informací naleznete v Časopise 112 ROČNÍK XVII ČÍSLO 5/2018.
 

Sdílet:  ikona Facebook  ikona TwitterTisk Související z oboru

Určení místa vzniku požáru v budovách s použitím znalostí dynamiky požáru

22.4.2019 | kpt., Ing. Stanislav Kopecký, Hasičský záchranný sbor Plzeňského kraje, pplk., Mgr. Jakub Škoda, Ministerstvo vnitra, generální ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR, plk. Ing. Zdeněk Hošek, Ph.D., Ministerstvo vnitra - generální ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR
Určení polohy kriminalistického ohniska je významnou a nedílnou součástí procesu zjišťování příčin požáru. Každá nová informace, zkušenost, výzkum či metoda představuje posun v této komplikované oblasti a vyšetřovatelům může přinést zvýšení jistoty při interpretaci závěrů jejich práce. Znalosti v oblasti požární dynamiky mohou vyšetřovateli požárů přinést lepší pochopení účinků požáru a pomoci při vyhodnocování stop požáru v zasažené místnosti či místnostech budov.
Ilustrační obrázek, fiála a kraby na gotických věžích

Nedostatek řemeslníků je téma i pro Notre-Dame

18.4. 2:03   Katedrála přišla při požáru o střechu, vysokou věž a zřítila se také část klenby. Renovaci by mohl zkomplikovat nedostatek kvalifikovaných tesařů, pokrývačů nebo kameníků. více >>>
Vyhořelá historická roubená dřevostavba Libušín na Pustevnách © petratlu - Fotolia.com

Požáry kulturních památek se bohužel nevyhýbají ani České republice

17.4.2019 | Generální ředitelství HZS ČR, redakce TZB-info
Za posledních 10 let došlo na území České republiky k 133 požárům historických památek a škoda u těchto objektů je vždy velmi vysoká. Nejčastější příčinou vzniku požárů v památkových objektech jsou nedbalost, technické závady, vadné komíny a úmyslné zapálení. Jako velmi rizikové hodnotíme provádění oprav, rekonstrukcí, filmařské práce v prostorách kulturních památek.

Vyšetřování požáru v uzavřeném prostoru s významným vlivem ventilace

15.4.2019 | kpt., Ing. Stanislav Kopecký, kpt.,Ing. Jaroslav Řepík, Hasičský záchranný sbor Plzeňského kraje, pplk., Mgr. Jakub Škoda, Ministerstvo vnitra, generální ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR
Požáry v uzavřeném prostoru patří k nejčastějším a také k nejnebezpečnějším, je jim proto z hlediska požární taktiky věnována mimořádná pozornost. V České republice vzniklo dokonce několik zařízení, které podmínky požáru v uzavřených prostorách simulují („flashover kontejnery“)  a hasiči tak mají možnost se na případné nebezpečí prakticky připravit. Položili jsme si však otázku, zda může být tento typ požárů specifický i z hlediska vyšetřování příčin vzniku požárů.

Kamerové systémy a narušování soukromí zaměstnanců

30.3.2019 | Mgr. Miroslav Ort, Oblastní inspektorát práce pro Ústecký a Liberecký kraj, oddělení inspekce PVP
Až do výše 1 000 000 Kč lze uložit sankci u zjištěného narušení soukromí zaměstnance na pracovištích a ve společných prostorách zaměstnavatele způsoby uvedenými v § 316 odst. 2 ZP.

Témata 2019

CAD a BIM knihovny