Poslanci v pátek 3. 5. schválili novelu zákona o ochraně zemědělského půdního fondu (ZPF). Ochrání nejkvalitnější zemědělskou půdu a pomůže rozvoji agrovoltaiky.
Revitalizace náměstí v Novém Městě pod Smrkem na severu Čech je dokončeno. Stavebním pracím předcházela architektonická studie od kanceláře City Upgrade, která celý prostor vnesla do rámu 60 × 60 metrů s 96 vnitřními čtverci. Jednotlivé pruhy dlažby vybíhají i mimo základní čtverec a propisují se do okolních komunikací. Přesná geometrie ovlivňuje vnitřní i vnější oblasti náměstí. Smyslem bylo vrátit rozměr, rytmus a proporci centru města, kterou v běhu času ztratilo.
Jako projektant má dlouholetou zkušenost s navrhováním rodinných a bytových domů, ale také občanských staveb, ve všech stupních projektové dokumentace. Stanislav Bernacík při své práci často pracuje s jednovrstvým zdivem HELUZ, i když přiznává, že k tomuto konstrukčnímu principu cítil zpočátku nedůvěru. Co změnilo jeho postoj a jaké výhody mu HELUZ při projektování přináší?
Povolení výstavby větrných farem a solárních parků včetně akumulátorů bude snazší a rychlejší. Vláda schválila usnesení, které MPO předložilo spolu s MŽP a MMR. Umožní vznik oblastí vhodných pro jednodušší povolování výstavby obnovitelných zdrojů energie, tzv. akcelerační zóny. Nyní resorty určí, které konkrétní oblasti budou pro tato opatření nejvhodnější.
Stále více spotřebitelů mění dodavatele energií. Řada z nich se přitom o proces přechodu mezi obchodníky prakticky nezajímá – pouze „novému“ dodavateli či zprostředkovateli podepíší plnou moc v domnění, že za ně vše vyřídí. Taková praxe však může být riziková, jak ukazují i příklady zákazníků, kteří se obracejí na Energetický regulační úřad (ERÚ).
Před 70 lety, 25. dubna 1954, představily americké Bellovy laboratoře první moderní fotovoltaický článek na bázi křemíku. Postupem let se z této původně okrajové technologie určené zejména pro kosmický výzkum nebo zásobování odlehlých míst elektřinou stal klíčový prvek pro snižování závislosti lidstva na fosilních palivech, snižování cen elektřiny a pro boj s klimatickými změnami.
Mezi zavedenými technologiemi vytápění a chlazení se stále více prosazují takové, které pokryjí co nejširší potřeby s nejvyšší mírou komfortu. Ve vytápění až dosud dominovalo podlahové topení společně s otopnými tělesy. S vyšší potřebou chlazení na trh pronikají stropní sálavé panely. Už je nevidíme jen v průmyslových objektech či skladovacích halách. Uplatňují se v kancelářských, kulturních i společenských objektech i sportovištích. Stávají se alternativou i pro moderní rezidenční bydlení. Důvod je prostý: stropní sálavé panely zvládají topit i chladit, tlumit hluk i svítit, a to efektivně, zdravě, komfortně, tiše, úsporně a navíc – esteticky.
Nový stavební zákon by měl v sobě zahrnovat kromě jiného i zapracování připomínek ohledně povolování staveb v režimu dodatečného povolení stavby. V rámci spolupráce s portálem epravo jsme se konkrétně zeptali na obsah komplikované úpravy vnořeného řízení o dodatečném povolení stavby, na jeho dodržování a jak tyto časté problémy řeší nový stavební zákon.