Evropská komise v rámci tzv. evropského semestru pro ČR: „Vnitrostátní programy zaměřené na zvýšení energetické účinnosti jsou roztříštěné a celkově nákladově neefektivní.“
Ohlédnutí za letošní Infothermou by nebylo úplné, kdybychom nepředstavili tři vítězné výrobky, jež byly vybrány v soutěži PREMIEROVÁ NOVINKA INFOTHERMY 2015. Soutěž probíhala na našem portálu TZB-info koncem minulého roku. Zúčastnilo se jí 711 hlasujících, kteří vybírali z dvanácti přihlášných exponátů. Ceny byly předány během slavnostního zahájení výstavy. Jednou z cen pro tři výtězné novinky byl i tento článek, který je detailněji představuje.
Peněz bude výrazně méně a šanci na úspěch budou mít pouze ty projekty, které přinesou nejlepší efekt. Tak bude vypadat nové programové období Operačního programu Životní prostředí. To, jak se dotkne vodohospodářské infrastruktury, bude jedním z ústředních témat největší vodohospodářské akce v ČR – mezinárodní výstavy VODOVODY-KANALIZACE.
Teplárny v České republice se chystají na plnění nových emisních limitů odvozených z nejlepších dostupných technik (BAT), které vyžaduje směrnice o průmyslových emisích. Ekologizace většiny z nich bude hotová již do konce příštího roku, tedy se značným předstihem oproti závaznému termínu v roce 2020.
Proměnit starou opuštěnou textilku v Montrealu na jednu z nejmodernějších staveb světa s vysokou energetickou účinností. To byl společný cíl globálního specialisty na řízení energie Schneider Electric a společnosti Groupe Montoni, která patří mezi nejvýznamnější kanadské developery v segmentu udržitelných budov.
Uponor, dodavatel technicky vyspělých systémů pro rozvody vody a otopných soustav, představuje převratnou novinku. Uni Pipe PLUS je první potrubí, kde se používá unikátní technologie SAC. Docílilo se ještě snadnější a větší ohebnosti potrubí. Díky této zvýšené flexibilitě je v instalacích možné používat méně tvarovek, montáž je tedy nejen rychlejší, ale ve výsledku i levnější.
Technické a stavební předpisy v ČR a Rakousku pro bytové a rodinné domy jsou velmi podobné. Metody a postupy pro stanovení požadavků na tepelnou a požární ochranu a ochranu proti hluku jsou totožné. Investor požadoval vyšší nízkoenergetický standard – předpokládaná celková potřeba energie u všech domů je menší než 60 kWh/m2/rok, z toho na vytápění je třeba zhruba polovina.
Tento článek je druhým pokračováním série článků na téma mapování termodynamických jevů v zasypaném potrubí i v jeho okolí. Nedílnou součástí vyšetřování jevů, ovlivňujících provoz především teplárenských sítí, je i správné stanovení hydraulických parametrů. Tyto jsou mapovány s ohledem na správnou funkci potrubního systému a z ní vyplývajícího ekonomického provozu. Čtenáři nyní předkládaný text je rešerší aktuálního stavu v tomto oboru a měl by být informací o současných přístupech k řešení hydraulických poměrů v teplárenství.
Klesající prodej a padající ceny energií oslabují nejen příjmy ruského státního dodavatele plynu, společnost Gazprom, ale tím Gazprom také nedává rozpočtu Ruska tolik potřebné finanční prostředky. Oslabení rozpočtu přitom přichází v nejméně vhodnou dobu. V době, kdy by krizí zmítané Rusko nutně potřebovalo prostředky na její překonání a i na překonání hospodářských sankcí Západu.
Účinnost úpravy vody záleží na fyzikálních, chemických a mikrobiologických vlastnostech upravované vody, na druhu použité dezinfekce a oxidace, i na zařazení tohoto procesu do technologie úpravy bazénové vody. V dnešní době se zkouší i další bezchlorové přípravky, ty chlorové se však v různých formách pro dezinfekci bazénových vod používají již 100 let.