Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Archiv článků od 23.1.2016 do 29.1.2016

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

29.1.2016
Mgr. Jiří Zilvar, redakce

Ve středočeské obci Kozomín vznikl unikátní projekt, který spojuje kogenerační jednotku na odpadní biomasu a papírnu. Toto řešení umožňuje využít vstupní surovinu pro výrobu energie – dřevní štěpku – prakticky bez odpadu a emisí a zároveň maximálně využít získanou energii.

28.1.2016
ENBRA, a.s.

Kotlíkové dotace již běží téměř ve všech krajích ČR. Poměrně velký státní příspěvek můžete získat také na kotel spalující uhlí a biomasu, jako je například kotel ENBRA TP-EKO. V něm je možné bez úprav spalovat hnědé uhlí velikosti ořechu i dřevní pelety. Výše dotace může dosáhnout až 75 % pořizovacích nákladů.

28.1.2016
Česko-německá obchodní a průmyslová komora

Firma nanolamina oHG provádějící čištění, lakování a úpravu povrchů by ráda v České republice navázala obchodní kontakty a spolupráci především s obchodníky a uživateli působícími v oboru stavebnictví (řemeslníky, restaurátory, dekoratéry, zahradními a krajinnými architekty).

28.1.2016
Ing. Petr Bohuslávek, Radek Huťa

Bytový dům v Zábřehu slouží zároveň jako školicí a předváděcí středisko firmy zabývající se energetikou a teplárenstvím. Kvalitu vnitřního prostředí zajišťuje soustava technických zařízení s důmyslnou regulací a sledováním všech parametrů a spotřeb energií.

27.1.2016
THERMONA, spol. s r.o., Ing. Lukáš Maštera

Vyměňte Váš starý kotel na pevná paliva za nový kondenzační kotel Thermona a využijte při tom dotaci až 120 000 Kč na nový ekologický kotel ve Vaší domácnosti. Nejčastější otázky a přehledně a srozumitelně zpracované odpovědi najdete v následujícím článku.

Zlatá medaile z 2015 pro REMS Multi-Push
27.1.2016
Slovenská spoločnosť pre techniku prostredia

Sprievodné semináre pri výstave AQUA-THERM Nitra 2016 sú zamerané na problematiku vykurovania, vetrania a prevádzky zdrojov tepla a nízkoteplotných vykurovacích sústav pre nízkoenergetické domy.

26.1.2016
Ing. Dagmar Kopačková, Ph.D., redakce

Proč Svaz měst a obcí ČR v souvislosti s dotacemi hrozí zdražením ceny vody pro běžné občany? Pokud se dešťová voda odvede jinam, nebo se vsakuje, celý provoz na ČOV se zefektivní a dešťovou vodu lze následně ekonomicky využít. Navíc jde o další opatření proti stále častěji se vyskytujícímu suchu.

25.1.2016
Ing. Jiří Horák, Ph.D., VŠB – Technická univerzita Ostrava, Centrum energetických a environmentálních technologií (CEET), Výzkumné energetické centrum (VEC)

Recenzovaný Článek reaguje na aktuální informaci, že na seznamu kotlů určených pro státem dotovanou výměnu neekologických zdrojů za ekologické, pro kterou se zavedl název „kotlíková dotace“, je minimálně jeden výrobek, který deklarované parametry absolutně nesplňuje.

25.1.2016
ASIO

Ať už pro vás hospodaření s dešťovými vodami znamená příležitost nebo velký problém, ASIO nabízí snadné řešení obou situací. Zařízení od firmy ASIO využijete nejen u rodinných domů, ale také pro větší aplikace, jako jsou kancelářské budovy, výrobní objekty, hotely, kasárna, správní střediska nebo třeba mateřské školky.

25.1.2016
Břetislav Koč

Recenzovaný Vysoké pokrytí našeho území rozvodem elektřiny a dostatek domácí fosilní energetické suroviny – uhlí – nenutil v Československu ve 20. století nikoho ke hledání energetických alternativ. Podle toho vypadal i rozvoj větrné energetiky, která se omezovala na několik pionýrských projektů.

25.1.2016
Ing. arch. Petr Hejtmánek, Ing. Hana Najmanová, Ing. Marek Pokorný, Ph.D.

Klíčovou klasifikací hořlavosti stavebních výrobků v celoevropském měřítku jsou třídy reakce na oheň. Na národní úrovni je v ČR dále používán index šíření plamene po povrchu či hodnocení odkapávání hmot z podhledů stropů a střech.

25.1.2016
Martin Jindrák

Recenzovaný Při realizaci většiny rekonstrukcí škol v ČR nejsou vytvořeny podmínky pro výměnu vzduchu, a tím pro pobyt osob, dětí. Doplněním o systém řízeného větrání, ideálně se zpětným ziskem tepla, je kromě dosažení úspory provozní energie zajištěno požadované vnitřní prostředí.

25.1.2016
Ing. Václav Peer, Ing. Pavel Friedel

Recenzovaný Článek popisuje principy a reaktory používané při zplyňování. Jedná se o proces, při němž z tuhých paliv (uhlí, odpady a biomasa) získáváme plyn. Ten potom můžeme využít v kogenerační jednotce (pístový motor nebo spalovací turbína) k výrobě elektrické a tepelné energie s vyšší účinnosti, než klasickým spálením v kotlích.

24.1.2016
Ing. Marie Málková, koordinátor programu Přes bariéry; odborná poradkyně v oblasti odstraňování architektonických bariéry Pražská organizace vozíčkářů

Stále existují zařízení, která bezbariérový přístup do budovy ani bezbariérové užívání mít nemohou, a přesto uvádějí, že jsou bezbariérová. Informace o přístupnosti budov je možné čerpat ze stránek Pražské organizace vozíčkářů. Společně s dalšími spolky a institucemi po celé ČR vypracovala jednotnou metodiku mapování přístupnosti budov.

23.1.2016
redakce

Exponáty ze soutěže Novinky na Infothermě 2016 byly vystaveny po celou dobu výstavy ve vstupním pavilonu, kde zaujaly mnoho návštěvníků i redakci České televize. Zaujaly i Kotlíkové dotace a i jinak než se čekalo - otazníky kolem seznamu dotovaných výrobků.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama