BIM koncept Blue.sprint je inovativní řešení, které usnadňuje práci všem účastníkům investičního procesu díky využití digitalizace a technologie BIM.
Systém vytápění rozsáhlého provozu čistírny odpadních vod byl postaven na dodávkách nízkotlaké páry z nedaleké chemičky. Pomocí výměníku tepla sloužila pára nejen k vytápění několika budov, ale rovněž k sušení kalů, které byly likvidovány ve spalovně. Jednoho dne bylo rozhodnuto o modernizaci čistírny a spalovna byla proto zrušena.
Získat stavební povolení nebylo nikdy jednoduché. Od roku 2020 je to ale ještě o chlup složitější. Počínaje loňským rokem totiž všechny novostavby musí být navrženy jako tzv. NZEBy, tedy budovy s téměř nulovou spotřebu energie. Podle toho je třeba vypracovat už samotný projekt. A právě to může být kámen úrazu. Vybrat nejvhodnější kombinaci technologií (vytápění, chlazení, fotovoltaika), aby splňovala požadavky na NZEB, je někdy nečekaně složité.
Moderní stavební materiály, jako je WPC, nám umožňují klást na venkovní prostory podobné nároky, jaké máme na obytné místnosti v interiéru domu. Včetně jejich funkčnosti, atraktivity a snadné údržby bez potřeby dodatečných investic. To je také důvod, proč si stále více informovaných zájemců pořizuje na své zahrady, balkóny nebo střechy nové terasy, ploty či obklady z dřevěného kompozitu.
Společnost Wavin, přední světový výrobce plastových potrubních systémů, přichází na trh s vylepšeným systémem odhlučněné vnitřní kanalizace Wavin AS+. Zároveň představuje nový nástroj Wavin Soundcheck, který spočítá úroveň hluku projektované vnitřní kanalizace a umožní simulovat akustiku systému v cílové montáži.
Pokud si chce domácnost posvítit na své účty za elektřinu a optimalizovat je, má několik možností. Může začít využívat úsporné spotřebiče, zkontrolovat, zda má nastavenou správnou distribuční sazbu, nebo změnit dodavatele energií. Víte, že přechodem k MND lze ušetřit nejen na plynu, ale i na elektřině nemalé peníze?
Recenzovaný TZB-info doporučuje Evropská norma ČSN EN 17037 Denní osvětlení budov platí v České republice od srpna roku 2019. Půldruhého roku je snad dostatečná doba k prvnímu hodnocení jejího působení v projektové praxi. Autor článku se touto praxí intenzivně zabývá a v tomto příspěvku si dovoluje sdělit některé své poznatky o posuzování proslunění budov podle této nové evropské normy. Na okraji tohoto problému je též diskutován vztah mezi přesností a jednotností v normativních požadavcích.