Použití fotovoltaiky není příliš složité a lze ji snadno využívat i v malém. Fotovoltaika stále zlevňuje, pojďme se podívat, jak si postavit jednoduchou fotovoltaickou elektrárnu.
Naše spotřebitelská poradna dlouhodobě zaznamenává vysoké počty stížností na takzvané energetické šmejdy. I v současné době ovlivněné pandemií onemocnění covid-19 byste si měli dávat pozor na mile se usmívající podomní obchodníky, kteří vám prezentují, jak snadno můžete ušetřit na platbách za spotřebované energie. Výhodná nabídka totiž za nikým nepřijde sama, ale je třeba ji aktivně vyhledat.
Energetický management je prostředkem pro dosažení uhlíkové neutrality. Optimalizace provozu spotřebičů a nabíjení a vybíjení energetických úložných kapacit v domě ve vztahu k aktuálnímu výkonu fotovoltaického systému, přesunem odběru elektřiny ze sítě do doby nízkého tarifu atd. maximalizuje spotřebu energie vyrobené vlastní elektrárnou a minimalizuje náklady na odběr elektřiny ze sítě.
V dnešní době trávíme většinu dne v uzavřených místnostech. Proto se instalují systémy vytápění, ventilace a klimatizace (HVAC), které mají zajistit příjemné vnitřní podmínky. Ať už se jedná o vzduchotechnické systémy v administrativních či veřejných budovách, domácnostech, v průmyslových či nemocničních provozech, správně provedené měření je klíčové pro zaregulování, servis i ověření funkčnosti vzduchotechniky.
Systémy, které k přenosu tepelné energie využívají vodu, mohou být poměrně snadno využity jak pro vytápění, pokud má voda vyšší teplotu, než je v místnosti, tak pro chlazení, když má teplotu nižší. Typickým příkladem je velkoplošné stropní vytápění i chlazení v administrativních budovách. Přibývá však i aplikací v obytných budovách. Důvodů je více.
Úsporné vytápění nejen rodinných domů se podle společnosti Viessmann opírá především o zemní plyn, proces digitalizace služeb a posilování využití elektrické energie. Prostředkem jsou zejména úsporné kondenzační kotle, elektronické řízení komunikující po internetu, tepelná čerpadla, případně i elektrické přímotopy a spojení s fotovoltaickými systémy.
Letošní celosvětový happening na ochranu klimatu připadl na sobotu 27. března. Tradičně se na hodinu zhasínají světla v ulicích měst a obcí, potemní památky, konají se nejrůznější akce pro veřejnost, zapojují se školy, firmy, instituce, rodiny i jednotlivci. Letos se akce koná pouze virtuálně (stejně jako loni v březnu), avšak s naléhavějšími klimatickými závazky. Apel se soustředí kromě jiného i na stavby a promyšlené plánování územních celků.
„Poznejte budoucnost“. To je hlavní slogan, se kterým společnost GROHE, součást skupiny LIXIL, spustila revoluční digitální platformu GROHE X. Její součástí je velké množství informativního a inspirativního multimediálního obsahu šitého na míru obchodním partnerům a zákazníkům společnosti GROHE. Příkladem jsou instalační videa, články ze zákulisí společnosti nebo 360° zážitkové místnosti, ve kterých se návštěvníci mohou seznámit detailně s připravenými produktovými novinkami.