Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Protipožární ochrana předpjatých dutinových panelů omítkou Knauf Vermiplaster

Není beton jako beton, byť podobně vypadá. O železobetonu a betonu předpjatém to platí dvojnásob. A to i z hlediska požární ochrany. Ochrana předpjatých dutinových panelů je jedním z nejčastějších požadavků od našich zákazníků a nebylo prostě možné mu nevyhovět. Výsledkem jsou návrhové tabulky pro tento typ předpjatých konstrukcí.
Základní rozdíl oproti klasickému železobetonu je nižší kritická teplota předpínací výztuže (cca 350°C) a tedy větší tloušťky protipožární omítky. Omítka se vzhledem k hladkosti betonu aplikuje na vyschlý penetrační a kontaktní nátěr Knauf Betokontakt. Samotné předpjaté panely (Spiroly) mají bez ochrany požární odolnost REI 45. Při tloušťce omítky 11 mm se jejich požární odolnost zvýší na 90 minut, při tloušťce 21 mm se zvýší na 120 minut, pro 180 minut je možné nastříkat 27 mm podle výšky stropního panelu.


Knauf Betokontakt

Speciální základní nátěrová hmota pro zlepšení přilnavosti a snížení savosti podkladu před aplikací sádrových omítek a stěrek. Je určena pro vnitřní použití na betonové podklady. Připravena k okamžitému použití, stačí pouze promíchat. Teplota zpracování min. 5 °C, spotřeba 0,25 - 0,35 kg/m2, balení 5 kg, 20 kg.

I zde platí max. tloušťka aplikace omítky Vermiplaster v jednom kroku 22 mm a následující krok je třeba aplikovat metodou mokrý do mokrého po cca 60 minutách. Nanesení druhé vrstvy až druhý den snižuje vzájemnou soudržnost obou vrstev a není přípustné. Povrch omítky je hrubý, lze ho i vyhladit, ale oproti klasické sádrové omítce MP 75 to dá přece jen více práce. Na hotový vyschlý povrch je možné po aplikaci penetrace Knauf Aufbrennsperre nanést pro hladký povrch například sádrovou stěrku Knauf Multifinish nebo Goldbandfinish.


Knauf Praha s.r.o.
logo Knauf Praha s.r.o.

Společnost KNAUF Praha s.r.o. působí na českém stavebním trhu od roku 1991. Je jedním z nejvýznamnějších výrobců stavebních materiálů v oblasti sádrokartonových produktů a systémů. Značka Knauf je vždy spojována s vysokou kvalitou a nadstandardním ...