Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Loni změnilo dodavatele elektřiny přes půl milionu lidí

Datum: 4.2.2019 6:32  |  Autor: redakce

Po dlouhém období poklesu cen elektřiny a zemního plynu nastal obrat. Není to tomu tak dávno kdy ceny elektřiny i plynu trhaly rekordy, byly na mnohaletých minimech. Uplynulo relativně velmi krátké období a vše je jinak.

Loni změnilo dodavatele elektřiny přes půl milionu lidí (dle OTE ČR 565 003), v roce 2017 to bylo 350 tisíc. Čím si zvýšený zájem o změnu vysvětlujete? Jaké jsou podle vás vyhlídky letošního roku? (V případě zemního plynu nebyly změny tak zásadní, v roce 2017 - 225 000, loni 261 000).

Ing. Jan Schindler, analytik Kalkulátoru cen energií TZB-info: V září byl započten převod dříve stálých, v OTE dosud neevidovaných zákazníků ĆEZ Prodej do společnosti ČEZ ESCO (136 tis.), tím vznikl velký přírůstek.
Přírůstek je zapřičiněn zejména telefonním oslovováním zákazníků za účelem změny dodavatele a pak méně potřebou zákazníků odvrátit zvýšení plateb za elektřinu nebo za plyn změnou dodavatele.
Příští rok bude počet změn narůstat zhruba ve stejné výši.

Podle jakých ukazatelů by měli lidé posuzovat zázemí dodavatele? Podle počtu odběrných míst? Co je podle vás při výběru dodavatele klíčové (kromě ceny a obchodních podmínek)?

Ing. Jan Schindler: Ano, podle počtu odběrných míst, pokud obchodník má prodej energií jako hlavní činnost. Některé dodavatele lze posuzovat podle jména, kterou dodavatel získal ve svém hlavním oboru podnikání, když má v prodeji energie zatím málo odběrných míst.
Klíčové údaje pro výběr dodavatele jsou podle mne nyní: schopnost nabídnout fixní cenu na delší dobu a komunikace se zákazníkem.

Jaké nejčastější chyby podle vás lidé dělají při změně dodavatele nebo při komunikaci s dodavatelem, což je potom stojí například pokuty?

Ing. Jan Schindler: Lidé jsou pasivní, raději se nechají oslovit s nabídkou, nečtou obchodní podmínky. V případě, že naletí a zjistí to, nepodnikají kroky vedoucí k nápravě škod. Málo zákazníků si dodavatele vybírá samo.

 

Sdílet:  ikona Facebook  ikona Twitter  ikona Google+  ikona Linkuj.cz  ikona Vybrali.sme.skTisk Související z oboru

Rekordní počet změn dodavatelů elektřiny

9.2.2019 | Ing. Jan Schindler, redakce
Ke konci ledna je již známá statistika počtu změn dodavatelů evidovaná u Operátora trhu s elektřinou. Zákazníci v roce 2018 měnili dodavatele elektřiny nejvíce od začátku liberalizace. Změny dodavatelů plynu byly nejvyšší za poslední čtyři roky, ale rekordní počty nebyly překonány.
diskuse: 3 příspěvky, poslední 15.02.2019 14:47

Zprávy burzovního trhu: 5. týden 2019

6.2. 6:51   Na Českomoravské komoditní burze Kladno bylo v 5. týdnu uzavřeno 5 kontraktů na dodávku 32,1 tisíce MWh elektřiny a zemního plynu pro konečné odběratele v hodnotě 21,3 milionu korun. více >>>

ČMKB v roce 2018: Burzovní trh dále posílil roli centrálního tržního místa pro nákupy energií

29.1. 20:32   Energetický trh Českomoravské komoditní burzy Kladno (ČMKB) dlouhodobě funguje jako centrální tržní místo pro obchodování dodávek elektřiny a plynu pro konečné zákazníky. více >>>

Zájem o vytápění zemním plynem roste, lidé zprovozňují nevyužívané přípojky

29.1. 20:21   Za poslední dva roky několikanásobně vzrostl počet aktivovaných nevyužitých přípojek zemního plynu. Nejvíce aktivací je ve Středočeském a Jihomoravském kraji. více >>>