Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Ing. arch. Petr Brandejský

Archiv článků autora:Jaké jsou moderní stroje pro stavebnictví? Foto Petr Brandejský
14.7.2023
Ing. arch. Petr Brandejský, redakce

Mezi stroji byly i ty pro recyklaci stavebních materiálů, nákladní vozy, vozy pro speciální účely a geologické a projekční práce a terénní vozy.

CAT Roadshow 2023 Zeppelin CZ
9.7.2023
Ing. arch. Petr Brandejský, redakce

Již tradičně byla možnost pod hlavičkou společnosti Zeppelin CZ absolvovat výstavu a předvedení novinek z oboru stavebních a energetických systémů na letošní CAT Roadshow 2023. Ve dvou termínech a na dvou různých místech bylo možné letos navštívit tuto akci pod širým nebem.

30.6.2023
Ing. arch. Petr Brandejský, redakce

Vyhlídka, jako součást naučné stezky Kobylí Stezka nad vinohrady, je velmi zdařilý objekt, který minout by bylo škoda. Ukazuje nám, že v jednoduchosti je krása. V nekomplikované estetice tvaru hledejte třeba možné souvislosti kruhu s cykličností života, spirály s výhonky révy, vše je dovoleno.

27.6.2023
Ing. arch. Petr Brandejský, redakce

Je třeba, aby došlo k několika záplavám a následně k obrovskému neštěstí, kdy se vše zastaví a člověk začne opět přemýšlet hlavou? Začne hledat nápravu fatálních chyb, které nastaly naší pošetilostí, nenasytností i zcela úmyslným ignorováním přirozeného chodu přírody.

8.6.2023
Ing. arch. Petr Brandejský, redakce

Na relativně komorní ploše se podařilo vytvořit krásný a účelný projekt parku Mariacela, volně spojeným s areálem Svatopetrská. Ponávka je zde na 300 metrech vrácena do přírodní podoby. To místo neskutečně prokouklo a nadechlo se a změna je s původním stavem zcela nesouměřitelná.

2.6.2023
Ing. arch. Petr Brandejský, redakce

Nově vzniklý projekt na 5,8 hektarech zaplavované nivy, přirozené koryto, tůně a tůňky a 17,5 hektarů nového lužního lesa je základem pro návrat vzácné lužní krajiny, slanisek, lužních druhů živočichů a rostlin. Týká se soutoku řeky Dyje a Baštýnského potoka.

3.5.2023
Ing. arch. Petr Brandejský, redakce

Díky vertikálnímu obkladu z expandovaného korku a hliníkovému plechu v barvě antracitu je objekt z horní silničky nenápadný a skvěle zapadá do zdejší krajiny i okolní zástavby. Jeho opravdové kouzlo se projeví ze strany zahrady. Pomyslnou zahradu zde vytváří okolní krajina s neskutečným výhledem.

28.3.2023
Ing. arch. Petr Brandejský, redakce

Trhákem letošního Stavebního veletrhu byl 3D tisk v architektuře, problematika řešení malometrážního bydlení, a také objekty pro krátkodobé bydlení, pro business nebo rekreační bydlení, tedy tiny houses, glampingové moduly a případné menší modulární bydlení.

18.1.2023
Ing. arch. Petr Brandejský, redakce

Pokusili jsme se osvětlit danosti sklepní architektury z pohledu stavebního, historického, ale taky i estetického. To vše lze popsat, zdokumentovat a zcela exaktně doložit. tak trochu mystická a nehmatná je však atmosféra sklepů, bohatá historie vepsaná do podzemní stavby s klenbou a uskladněným vínem.

3.12.2022
Ing. arch. Petr Brandejský, redakce

Neoddiskutovatelně jsme svědky něčeho zcela výjimečného. Lednický zámek se znovu zaskví se svými průhledy a salety, parkovou úpravou a vzácnými dřevinami v hladině „staronového“ rybníka. Je to drobounká část dluhu naší těžce zkoušené přírodě. Revitalizace za 140 miliónů se chýlí ke konci.

30.11.2022
Ing. arch. Petr Brandejský, redakce

Narušené hráze, zaplavené pozemky či okousané stromy, které mohou pádem vážně ohrozit zdraví lidí pohybujících se v blízkosti vodních toků. Bobr evropský se za posledních několik let rozšířil v celém území spravovaném Povodím Moravy, ročně způsobuje vodohospodářům škody v řádech milionů korun.

26.11.2022
Ing. arch. Petr Brandejský, redakce

Povodí Moravy dokončilo v roce 2020 revitalizaci Knínického potoka, na kterém vznikla soustava říčních oblouků, mokřadů a tůní. Revitalizace přispěla ke zpomalení odtoku povrchové vody a zlepšila zadržování vody v krajině. Práce trvaly půl roku. Revitalizace proběhla na téměř kilometr dlouhém úseku.

12.11.2022
Ing. arch. Petr Brandejský, redakce

Máme před sebou stavbu, která je jakýmsi dialogem stavby se stávajícím okolím. Způsob řešení dává zapomenout na nesourodost starých a nových části. Minimalismus, výrazová podobnost, vše dovedně hmotami i materiálovým pojetím sjednoceno do sourodého celku vkusně začleněného do okolní zástavby.

1.11.2022
Ing. arch. Petr Brandejský, redakce

Ten vodojem na Žlutém kopci není ve skutečnosti jeden, ale tři, a není na kopci, ale na jeho úbočí. Je to neskutečná industriální památka z let 1869–1910, top mezi turistickými novinkami Brna současnosti. Absolvujete-li komentovanou prohlídku „znovuzrozené“ památky, pak vás čeká neskutečný zážitek.

7.10.2022
Ing. arch. Petr Brandejský, redakce

Nejen stavby z předpřipravených modulů, ale i přehlídka inovací a umění složeného z komponentů. Tak vypadala konference Modularita v našem životě, z dílny společnosti KOMA MODULAR s.r.o.

11.8.2022
Ing. arch. Petr Brandejský, redakce

TZB-info doporučuje Administrativní a obchodní centrum Bořislavka obohatilo Evropskou třídu v Praze o velmi výjimečnou architekturu, která byla budována na principech zásad udržitelného rozvoje. Ateliér Aulík Fišer vytvořil smysluplný celek s 30 125 m2 moderních kancelářských prostor a 9 875 m2 obchodních ploch.

28.6.2022
Ing. arch. Petr Brandejský, redakce

V březnu 2022 Povodí Moravy, s. p. provedlo manipulaci na vodním díle Nové Mlýny. Vypustilo z nádrže, ze zásobního prostoru, vodu do lužních lesů v oblasti Soutoku. Bylo tak použito přibližně 13 mil m³ vody a došlo ke zlepšení vodního režimu v oboře Soutok, ale v celé oblasti pod Novými Mlýny. 
 
Reklama