Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Archiv článků autora: Ing. arch. Oldřich Rejl


27.10.2012
Bc. Oldřich Rejl, redakce

Přinášíme Vám první díl ze série článků o moderních a šetrných stavbách. Ekologické budovy s certifiací LEED vyrůstají i v České republice. Dnešní článek představuje kancelářskou stavbu City Green Court na pražském Pankráci, připravovanou v této době k otevření.

21.9.2012
Bc. Oldřich Rejl, Ing. Jan Blažíček, Ing. Petr Bohuslávek, redakce

Na 23. mezinárodním stavebním veletrhu FOR ACH byly v rámci galavečera 19. září uděleny ceny GRAND PRIX za nejlepší vystavené produkty, čestná uznání a také ceny TOP EXPO za nejlepší expozice. Ve čtvrtek také pokračoval odborný doprovodný program veletrhu.

20.9.2012
Ing. Jan Blažíček, Ing. Bronislav Bechník, Ph.D., Bc. Oldřich Rejl, redakce

Včera pokračoval veletrh FOR ARCH 2012, jeho souběžné veletrhy a doprovodný program druhým dnem. Naše redakce Vám přináší nejzajímavější postřehy z dosavadních seminářů a konferencí, které se v těchto dnech konají na letňanském výstavišti. Představen byl nový Kalkulátor cen energií na TZB-info.

30.6.2012
Bc. Oldřich Rejl, redakce

Cílem Londýna nebylo, vytáhnout z kapsy více peněz než Čína, ani způsobit urbanistickou katastrofu jako v Athénách roku 1996. Architekti se snažili vzít si to dobré ze zkušeností předchozích organizátorů, nejlepším příkladem přitom byla Barcelona (1992).

28.6.2012
Bc. Oldřich Rejl, redakce

I v letošním roce se těšíme na vaše fotografické úlovky. Vyhlašujeme 2. ročník soutěže fotografiií čtenářů TZB-info. Soutěžit budou fotografie budov, kde se potkává historie se současnou architekturou. Setkání starého a nového lze řešit zajímavě a dobře. Soutěž startuje 2.7.2012, sledujte náš facebook.

Business point Praha
8.5.2012
Bc. Oldřich Rejl, student architektury FS ČVUT v Praze

TZB-info spolupracuje se Stavební fakultou ČVUT a umožňujeme studentům publikovat zajímavé projekty, zviditelnit se, vyzkoušet si prezentaci svého projektu a reakci čtenářů. Navíc redakce k projektům zajišťuje komentář odborníků. Dnes: projekt hotelu s výraznými prvky udržitelné výstavby a komentář odborníka na obnovitelné zdroje.

3.5.2012
Bc. Oldřich Rejl, redakce

200 zájemců o přírodě blízké stavění a bydlení slyšelo mimo jiné potvrzení z praxe: Se stavebním dozorem je to podobné jako s projektem. Na některých věcech se nevyplatí šetřit. V době těsných domů je řízené větrání nutnost, stěna z nosné slámy s 5 cm hliněné omítky vydržela při požáru 2 hod....

15.2.2012
Oldřich Rejl, redakce

Ač se jedná o konstrukci známou stovky let, nové nároky na tepelně technické vlastnosti a vzhled budov nás nutí hledat nová a nová řešení. Na jednu stranu nám pomáhají moderní materiály, na druhou stranu ne vždy si dokážeme na stavbě s těmito materiály poradit.

27.9.2011
Oldřich Rejl

Typologicky musí návrh (senior) cohousingu jako celek podporovat komunitní život. Zástavba je nízkopodlažní (max. 3 NP), vzdálenosti mezi objekty jsou malé. Celý areál je pro pěší, parkování aut je pouze na okraji. Důležitá je bezbariérovost a dostupnost občanského vybavení. Centrem aktivit je společenský dům.

18.9.2011
Oldřich Rejl, Foto: archiv Ivan Lokvenc

U přehradní nádrže Rozkoš v severovýchodních Čechách, mezi Českou Skalicí a Novým Městěm nad Metují vzniká již několik let zajímavý projekt. Jedná se o kemp, který je originální svoji vedoucí myšlenkou i způsobem provedení. Investor se rozhodl pro odvážný cíl: Vystavět ubytovací zařízení se sruby, a to svépomocí.

31.8.2011
Oldřich Rejl

www.nakominuzalezi.cz je nový portál, vytvořený ve spolupráci se společností Schiedel a Společenstvem kominíků ČR. Obsahuje informace pro volbu, návrh a výstavbu komína, pro jeho provoz a údržbu.

14.6.2011
Oldřich Rejl

Lidoví stavitelé měli cit pro krajinu a sídlo, dokázali si ho vážit a chovat se k němu šetrně, jelikož to bylo místo, které jim poskytovalo ochranu a živobytí. Kéž by s takovým přístupem vznikaly stavby ve 20. století a dnes.

23.5.2011
Oldřich Rejl, redakce

O kontaktním zateplení pěnovým polystyrenem (ETICS) bylo napsáno mnoho. Provedení však vyžaduje znalost technologických předpisů, není to zcela rutinní záležitost, jak se mnohým nezkušeným stavebníkům může zdát. Článek ukazuje na hrubé, místy šokující chyby v nedokončené realizaci zateplení objektu.

Knihovna materiálů matériO má sloužit tvůrčím pracovníkům hledajícím inspiraci a netradiční řešení
20.5.2011
Oldřich Rejl

Mezi vzorky v knihovně matériO společnosti HappyMaterials je možno se volně procházet, každý materiál si osahat, očichat (ochutnat?), libovolně kombinovat. Fantazii a nápadům na nestandardní a inovativní variace nic nebrání. Projekt je do 2012 neziskový a aktuální je získání vzorků českých výrobců.

Výroba vápenocemnetových cihel výroba je maximálně automatizována
12.4.2011
Oldřich Rejl, redakce

Vápenopískové výrobky jsou fascinující svou jednoduchostí, trvanlivostí, vysokou přesností, vysokou rychlostí výstavby, vysokými pevnostmi a výbornými zvukově izolačními vlastnostmi. Vyhovují nejvyšším dnešním nárokům na kvalitu výstavby, díky nimž je možné konstruovat i moderní pasivní domy.

18.3.2011
Oldřich Rejl

Nestandardní přání architekta může někdy znamenat pracná řešení, ale také šanci dokázat, že poctivé řemeslo je možné na střechách stále potkat. Článek popisuje tři objekty zastřešené netypickým tvarem střechy, poukazuje na problémy, se kterými se klempíři na stavbě setkali a způsob jejich řešení.

9.3.2011
Oldřich Rejl

Prefabrikovaná koupelna je betonová buňka, modul šitý na míru každé stavby. Výrobce udává, že rentabilita použití těchto koupelen je při vzdálenosti stavby do jednoho tisíce kilometrů od výrobny a počet více jak třiceti kusů. To předurčuje tento výrobek pro větší stavby s opakujícími se podlažími či sekcemi.

21.12.2010
Oldřich Rejl

Návrh NED a PD není pouze záležitostí tloušťky izolace a těsných oken, nelze opominout návrh větrání. Odborný návrh např. s ohledem na CO2 je stejně důležitý jako poučení obyvatel o používání domu jako celku. 
 
Reklama