Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Archiv článků autora: Ing. arch. Oldřich Rejl


objektiv fotoaparátu
28.6.2014
Ing. arch. Oldřich Rejl, redakce

„Prostor bez bariér“ je téma pro čtenáře, kteří se chtějí zúčastnit letní fotosoutěže TZB-info. Letošní námět soutěže je vyjádřením podpory občanskému sdružení Život bez bariér (ZBB) v Nové Pace.

14.6.2014
Ing. arch. Oldřich Rejl, redakce

Ukažme, že existují krásné prostory, které můžeme využívat všichni. Ukažme, že život bez bariér se může stát realitou. Letošní prázdninová fotosoutěž TZB-info je vyjádřením podpory sdružení Život bez bariér z Nové Paky.

záchrana kláštera v Nové Pace
26.4.2014
Ing. arch. Oldřich Rejl, redakce

Každý může přispět k záchraně kláštera – dominantě města, která má po adaptaci sloužit zdravotně postiženým lidem a celá přestavba je v rukou občanského sdružení.

3D stavitelství, 3D tiskárny
24.4.2014
Ing. arch. Oldřich Rejl, redakce

Hlavními výhodami „3D stavitelství“ jsou rychlost (vývojáři odhadují, že kompletní dům by mohl být postaven za méně než 20 hodin), nízká cena a také energetická nenáročnost nové stavby, neboť zeď postavená z betonové směsi nebude potřebovat další tepelnou izolaci.

rodinný dům Úpice
12.12.2013
FENIX Trading s.r.o., Ing. arch. Oldřich Rejl, redakce pro Fenix Trading

Když si v roce 1979 chtěli manželé v Úpici pořídit bydlení, sáhli po dřevěném domku TL 60 z nabídky Dřevařských závodů Nové Strašecí. Na krásném pozemku v podhůří Krkonoš vyrostl tehdy dům o rozměrech 81 m2 s obytným podkrovím. V rámci rekonstrukce se nyní zateplovalo, měnila se fasáda, okna a vytápění.

7.12.2013
Ing. arch. Oldřich Rejl, redakce

O víkendu 8.–10. listopadu 2013 proběhla po celé České republice akce Dny otevřených pasivních domů. Cílem bylo dát příležitost zájemcům o pasivní domy seznámit se s konkrétními stavbami zvenku, zevnitř i skrze zkušenosti obyvatel.

18.10.2013
Ing. arch. Oldřich Rejl, redakce

minulém díle jsme mohli vidět a komentovat záměr, projektovou dokumentaci a přesvědčit se, že stavba započala vytvořením základů. V dnešním díle se podíváme na způsob vytvoření nosné konstrukce a budeme se věnovat obvodovému plášti v počátku jeho budování.

21.9.2013
Ing. Vladimír Stupavský, Ing. Bronislav Bechník, Ph.D., Ing. Milan Bechyně, Ing. arch. Oldřich Rejl, redakce

Dnes končí veletrh For Arch 2013 a jeho souběžné veletrhy For Therm, For Wood, Bazény, sauny a spa, For Waste a FS Days. Doprovodný program nabídl množství zajímavých informací např. o výběru kotle, renovacích bytových domů, stavbě rodinného domu z pohledu právníka a další.

31.8.2013
Ing. arch. Oldřich Rejl, redakce, Petra Hůlová

Redakci TZB-info zaujalo vybrané řešení především konceptem prostorového uspořádání, interakcí objektů se zahradou a univerzálností jednotlivých objektů, kdy je možno postavit tyto jednoduché stavby dvě, tři, čtyři – podle prostorových potřeb, či podle finanční náročnosti fázování výstavby.

24.8.2013
Ing. arch. Oldřich Rejl, redakce

Hrana architektury je studentský projekt, jenž si klade za cíl postavit dřevostavbu s minimálními náklady, za využití druhotného použití stavebních výrobků. Projekt Hrana architektury je podpořen částkou 90 000 Kč od nadace ThinkBig O2 a NROS. Studenti si sami uspořádali workshop v Záluží u Spáleného Poříčí, kde stavba o těchto prázdninách pod jejich rukama již začala růst.

1.6.2013
Bc. Oldřich Rejl, redakce

I v letošním roce se těšíme na Vaše prázdninové fotografie, tentokrát na téma: Krása detailu. Na posílání fotografií budou celé prázdniny, hlasovat budou opět čtenáři na TZB-info, na našem facebooku a na veletrhu For Arch v září v Praze. Vyhrát můžete i s fotografií z mobilu, důležité jsou Vaše oči.

16.5.2013
Oldřich Rejl, redakce

Dne 17. dubna 2013 se uskutečnila ve stylovém prostředí Národní technické knihovny konference na téma kompozitních materiálů. Přednášela paní Ing. Alena Vimmrová, Ph.D., z Katedry materiálového inženýrství a chemie Fakulty stavební ČVUT v Praze, s komerční ale neméně zajímavou prezentací přišel pan Ing. Tomáš Švec ze společnosti Velux.

11.5.2013
Bc. Oldřich Rejl, redakce

Článek přibližuje postup výroby stěnových panelů dřevostaveb z lehkého skeletu a zejména osazování oken Progression od společnosti Slavona do panelu dřevostavby přímo ve výrobně.

23.2.2013
Bc. Oldřich Rejl, redakce

Sobotní program na veletrhu Dřevostavby 2013 se nesl v duchu architektury dřevěných staveb a stavebních konstrukcí, v němž dominovaly hlavně stavby pro bydlení, především rodinné domy. Dopolední část obstaralo Centrum pasivního domu. Odpoledne proběhlo vyhlášení soutěží Dřevěná stavba roku 2012 a Domy na míru.

22.2.2013
Bc. Oldřich Rejl, redakce

Hned první den veletrhu Dřevostavby 2013 měl nabitý doprovodný program. Řeč byla především o technologiích a materiálech pro dřevostavby, ale ke slovu přišli i přípraváři zajišťující inženýring, kontrola kvality staveb a nebo nové náhledy architektů na bydlení v rodinném domě. V rychlém přehledu Vám zde vybíráme komentář toho nejzajímavějšího, co v prvním dnu zaznělo.

14.2.2013
Bc. Oldřich Rejl, redakce

Centrum pasivního domu (CPD) připravilo svůj, dalo by se říci již tradiční, seminář, s nímž sklízí u posluchačů z široké veřejnosti úspěch. Pro pravidelné návštěvníky jejich veletržních přednášek to bylo i tentokrát dobré oživení a připomenutí nejdůležitějších principů o pasivních domech.

12.2.2013
Bc. Oldřich Rejl, redakce

Na veletrhu v Letňanech 6. února proběhla část doprovodného programu. Byly představeny architektonicky zajímavé pasivní stavby, nová legislativa o energiích i možnosti financování ze státních fondů. Důraz byl kladen i na současné směřování stavebnictví a nové technologie.

11.1.2013
Bc. Oldřich Rejl, redakce

V roce 2011 byl v Jaroměři otevřen první hypermarket s nulovou uhlíkovou stopou. Objekt s dřevěnou konstrukcí byl navržen na Stavbu roku 2011. Chytrá řešení doplněná o potřebné technologie a hospodaření s vodou z něj tvoří následováníhodný příklad.

7.12.2012
Bc. Oldřich Rejl, redakce

V Brně 21. listopadu roku 2012 se uskutečnily přednášky, informující o novinkách, které pro projektanty a architekty připravila firma Knauf. Na setkání zazněla přednáška arch. Evy Jiřičné. Akce se uskutečnila ve slavné, nedávno citlivě rekonstruované vile Tugendhat.

main point karlín
3.11.2012
Bc. Oldřich Rejl, redakce

Ve druhém díle článku o nových šetrných budovách s certifikací LEED v České republice navštívíme administrativní stavbu, která získala již nejedno ocenění. Je známa jako Main Point v pražském Karlíně s přiléhavou přezdívkou „Karlínské varhany“. 
 
Reklama